Hündür mərtəbəli binalardan zibil və ya müxtəlif tullantıların atılması həm şəhər mühitinə ciddi ziyan vurur, həm də ictimai təhlükəsizlik baxımından risk yaradır. Bu cür davranışlar ətraf mühitin çirklənməsinə, insanların sağlamlığına zərər vurulmasına və ümumi yaşayış mədəniyyətinin pozulmasına səbəb olur. Qanunvericilik isə belə halların qarşısının alınması üçün məsuliyyət tədbirləri nəzərdə tutur.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı hüquqşünas Əkrəm Həsənov Demokrat.az-a İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 266.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, məişət tullantılarının müəyyən olunmuş tutumlardan və ya urnalardan kənar yerlərə atılmasına görə məsuliyyət nəzərdə tutulur deyib.
"Belə hallarda fiziki şəxslər 300 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 1000 manat məbləğində, hüquqi şəxslər isə 4000 manat məbləğində cərimə olunurlar. Bu norma ətraf mühitin qorunması, şəhər və kəndlərin sanitar-gigiyenik vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tətbiq edilir. Qanunun əsas məqsədi ictimai yerlərin təmiz saxlanılmasını təmin etmək, tullantıların nəzarətsiz şəkildə ətrafa atılmasının qarşısını almaq və vətəndaşlarda ekoloji məsuliyyət hissini gücləndirməkdir. Eyni zamanda, bu qaydaların pozulması yalnız cərimə ilə deyil, həm də ictimai mədəniyyət və şəhər mühitinə birbaşa mənfi təsir göstərdiyi üçün ciddi hüquqi məsuliyyət daşıyır", - hüquqşünas bildirib.
Beləliklə, qanunvericilik məişət tullantılarının yaşayış binalarından və ya müəyyən olunmuş yerlərdən kənara atılmasına görə inzibati məsuliyyət müəyyən edir və bu cür hallara görə yüksək məbləğdə cərimələr nəzərdə tutur.

Выбрасывание мусора или различных отходов из многоэтажных домов наносит серьезный ущерб городской среде и создает риск с точки зрения общественной безопасности. Такое поведение приводит к загрязнению окружающей среды, вреду здоровью людей и нарушению общей культуры проживания. Законодательство предусматривает меры ответственности для предотвращения таких случаев.
Medianews.az сообщает, что по данному вопросу юрист Акрам Гасанов в интервью Demokrat.az отметил, что согласно статье 266.3 Кодекса об административных правонарушениях предусмотрена ответственность за выбрасывание бытовых отходов за пределы установленных емкостей или урн.
«В таких случаях физические лица штрафуются на сумму 300 манатов, должностные лица — на 1000 манатов, юридические лица — на 4000 манатов. Эта норма применяется с целью охраны окружающей среды, улучшения санитарно-гигиенического состояния городов и сел. Основная цель закона — обеспечить чистоту в общественных местах, предотвратить бесконтрольный выброс отходов и усилить экологическую ответственность граждан. В то же время нарушение этих правил влечет не только штраф, но и серьезную юридическую ответственность, поскольку оказывает прямое негативное влияние на общественную культуру и городскую среду», — сообщил юрист.
Таким образом, законодательство устанавливает административную ответственность за выбрасывание бытовых отходов за пределы жилых зданий или специально отведенных мест и предусматривает высокие штрафы за такие случаи.