Kanadada orta məktəbdə silahlı hücum -
Kanadanın Britaniya Kolumbiyası əyalətinin Tamblır Ric şəhərində yerləşən orta məktəbdə baş verən silahlı hücum nəticəsində azı 10 nəfər həlak olub, 25 nəfər yaralanıb. Yaralılardan bəzilərinin vəziyyətinin ağır olduğu bildirilir.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, Kanada Kral Atlı Polisi (RCMP) çərşənbə axşamı günortadan sonra məktəbdə aktiv silahlı şəxs barədə məlumat aldıqlarını açıqlayıb.
Hadisə yerinə daxil olan polis əməkdaşları binada çoxsaylı cəsəd aşkarlayıb. Hücumçu olduğu ehtimal edilən şəxs də ölü tapılıb.
Rəsmilər hazırda ictimaiyyət üçün əlavə təhlükənin olmadığını bildiriblər və təcili vəziyyət xəbərdarlığı ləğv edilib.
Hadisədən sonra Tamblır Ricdəki orta və ibtidai məktəblər həftənin sonunadək bağlanıb. Yerli hakimiyyət orqanları icmaya psixoloji və sosial dəstək göstəriləcəyini açıqlayıb.

Armed attack at a high school in Canada -
At least 10 people have died and 25 injured as a result of a shooting at a high school in the city of Tumbler Ridge in the province of British Columbia, Canada. Some of the injured are reported to be in serious condition.
"Qafqazinfo" reports that the Royal Canadian Mounted Police (RCMP) announced that they received information about an active shooter at the school on Tuesday afternoon.
Police officers who entered the scene found multiple bodies in the building. The person suspected to be the attacker was also found dead.
Officials have stated that there is no additional threat to the public at this time and the emergency alert has been lifted.
After the incident, high and elementary schools in Tumbler Ridge have been closed until the end of the week. Local authorities have announced that psychological and social support will be provided to the community.