İsrail casusları ABŞ rəsmilərini izləyib
İsrail ABŞ-ın İranla aparılan danışıqlardakı mövqeyi barədə daha çox məlumat əldə etməyə çalışıb, bu zaman məlumat toplama üsullarında icazə verilən həddi keçib.
Bu barədə “Nyu York Tayms” mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
Mənbələrin sözlərinə görə, İsrail və ABŞ uzun müddətdir bir-birini izləyir və casusluq fəaliyyəti ilə məşğul olur, hər iki tərəf də bu fəaliyyətlərdən xəbərdardır və buna müəyyən dərəcədə göz yumur. Lakin İsrail ABŞ-ın İranla danışıqlardakı mövqeyi barədə məlumat əldə etməyə çalışarkən “qırmızı xətti" keçib.
Bildirilib ki, ABŞ kəşfiyyatı ölkə rəhbərliyini İsrailin ABŞ-ın yüksək vəzifəli məmurları, o cümlədən prezidentin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff, müdafiə nazirinin siyasi məsələlər üzrə müavini Elbric Kolbi və digər şəxslərlə bağlı izləmə və məlumat toplama fəaliyyətini gücləndirdiyi barədə xəbərdar edib.
Nəşr qeyd edir ki, ABŞ ordusu İsrail tərəfinə çoxlu taktiki və operativ məlumat versə də, İsrail xüsusilə ABŞ Prezidenti Donald Trampın İranla danışıqlardakı strategiyası ilə maraqlanıb.
Hətta vurğulanır ki, İsrailin casusluq fəaliyyəti Trampın ikinci prezidentlik dövründə daha çox nəzarətdən çıxıb./Modern.az

Израильские шпионы следили за американскими чиновниками
Израиль пытался получить больше информации о позиции США в переговорах с Ираном, при этом превысив допустимый предел в методах сбора информации.
Об этом сообщает «Нью-Йорк Таймс» со ссылкой на источники.
По словам источников, Израиль и США давно следят друг за другом и занимаются шпионажем, обе стороны осведомлены об этой деятельности и в некоторой степени закрывают на это глаза. Однако, пытаясь узнать позицию США по переговорам с Ираном, Израиль перешел «красную черту».
Сообщается, что разведка США уведомила руководство страны о том, что Израиль усилил слежку и сбор информации в отношении высокопоставленных американских чиновников, включая специального представителя президента Стива Уиткоффа, заместителя министра обороны по политическим вопросам Элбрика Колби и других лиц.
Издание отмечает, что хотя армия США предоставляла израильской стороне множество тактических и оперативных данных, Израиль особенно интересовался стратегией президента США Дональда Трампа в переговорах с Ираном.
Отмечается даже, что шпионская деятельность Израиля вышла из-под контроля в течение второго срока Трампа на посту президента./Modern.az