İsrail casusları ABŞ rəsmilərini izləyib
İsrail ABŞ-ın İranla aparılan danışıqlardakı mövqeyi barədə daha çox məlumat əldə etməyə çalışıb, bu zaman məlumat toplama üsullarında icazə verilən həddi keçib.
Bu barədə “Nyu York Tayms” mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
Mənbələrin sözlərinə görə, İsrail və ABŞ uzun müddətdir bir-birini izləyir və casusluq fəaliyyəti ilə məşğul olur, hər iki tərəf də bu fəaliyyətlərdən xəbərdardır və buna müəyyən dərəcədə göz yumur. Lakin İsrail ABŞ-ın İranla danışıqlardakı mövqeyi barədə məlumat əldə etməyə çalışarkən “qırmızı xətti" keçib.
Bildirilib ki, ABŞ kəşfiyyatı ölkə rəhbərliyini İsrailin ABŞ-ın yüksək vəzifəli məmurları, o cümlədən prezidentin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff, müdafiə nazirinin siyasi məsələlər üzrə müavini Elbric Kolbi və digər şəxslərlə bağlı izləmə və məlumat toplama fəaliyyətini gücləndirdiyi barədə xəbərdar edib.
Nəşr qeyd edir ki, ABŞ ordusu İsrail tərəfinə çoxlu taktiki və operativ məlumat versə də, İsrail xüsusilə ABŞ Prezidenti Donald Trampın İranla danışıqlardakı strategiyası ilə maraqlanıb.
Hətta vurğulanır ki, İsrailin casusluq fəaliyyəti Trampın ikinci prezidentlik dövründə daha çox nəzarətdən çıxıb./Modern.az

Israel tried to obtain more information about the U.S. position in the talks with Iran, during which it crossed the permissible limit in its intelligence-gathering methods.
According to sources cited by The New York Times,
The sources say that Israel and the U.S. have been spying on each other for a long time, both sides are aware of these activities and to some extent tolerate them. However, Israel crossed a "red line" while trying to gather information about the U.S. position in the talks with Iran.
It was reported that U.S. intelligence warned the country's leadership that Israel intensified its surveillance and information-gathering activities concerning high-ranking U.S. officials, including President’s special envoy Steve Witkoff, Deputy Defense Secretary for Political Affairs Elbridge Colby, and others.
The publication notes that although the U.S. military provided Israel with a lot of tactical and operational information, Israel was especially interested in President Donald Trump’s strategy in the talks with Iran.
It is even emphasized that Israeli espionage activities went more out of control during Trump’s second presidential term./Modern.az