İranda vurulan təyyarə ilə bağlı gərginlik artır:
Buna baxmayaraq, İran bu iddianı təkzib edib və təyyarə qalıqlarından əldə olunan yanmış cəsəd görüntülərini yayıb.
Son günlər İran hava məkanına daxil olduğu və vurulduğu iddia edilən ABŞ hərbi təyyarələri əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. “Wall Street Journal” qəzetinə danışan mənbənin sözlərinə görə, martın 3-də İranda ABŞ-a məxsus döyüş təyyarəsi qəzaya uğrayıb. Bundan sonra tərəflər arasında ekipaj üzvlərinin tapılması uğrunda yarış başlayıb.
Ağ ev xilasetmə əməliyyatının uğurla başa çatdığını və pilotların xilas edildiyini bəyan edib. Lakin İran bu məlumatı yalanlayaraq, ABŞ-nin axtarış əməliyyatı zamanı əlavə itkilər verdiyini iddia edir.
Tehranın açıqlamasına görə, əməliyyat zamanı ABŞ-yə məxsus 2 MC-130 təyyarəsi və 4 MH-6 “Little Bird” helikopteri vurulub. Bununla yanaşı, düşən hava vasitələrinin qalıqlarına dair görüntülər də yayılıb.
Yayılan kadrlarda təyyarə qalıqları arasında yanmış insan kəlləsi diqqət çəkir. İran tərəfi bu cəsədin ABŞ-nin xilas edildiyini iddia etdiyi pilotlardan birinə aid ola biləcəyini bildirir. Məsələ ilə bağlı Ağ evin mövqeyi hələlik açıqlanmayıb.

The controversy over the U.S. plane claimed to have been shot down in Iranian airspace is deepening.
Medianews.az reports that U.S. President Donald Trump has announced that the pilots have been rescued.
Nevertheless, Iran has denied this claim and released images of a burnt body found among the plane wreckage.
In recent days, U.S. military aircraft allegedly entering Iranian airspace and being shot down have become the main topic of discussion. According to a source speaking to the "Wall Street Journal," on March 3, a U.S. fighter jet crashed in Iran. After that, a race began between the parties to find the crew members.
The White House declared that the rescue operation was successfully completed and that the pilots were saved. However, Iran denied this information and claims that the U.S. suffered additional losses during the search operation.
According to Tehran's statement, during the operation, two U.S.-owned MC-130 planes and four MH-6 "Little Bird" helicopters were shot down. Additionally, images of the wreckage of the downed aircraft have also been released.
The released footage prominently shows a burnt human skull among the plane wreckage. The Iranian side says this body may belong to one of the pilots the U.S. claims were rescued. The White House's position on the matter has not yet been announced.