İranda vurulan təyyarə ilə bağlı gərginlik artır:
Buna baxmayaraq, İran bu iddianı təkzib edib və təyyarə qalıqlarından əldə olunan yanmış cəsəd görüntülərini yayıb.
Son günlər İran hava məkanına daxil olduğu və vurulduğu iddia edilən ABŞ hərbi təyyarələri əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. “Wall Street Journal” qəzetinə danışan mənbənin sözlərinə görə, martın 3-də İranda ABŞ-a məxsus döyüş təyyarəsi qəzaya uğrayıb. Bundan sonra tərəflər arasında ekipaj üzvlərinin tapılması uğrunda yarış başlayıb.
Ağ ev xilasetmə əməliyyatının uğurla başa çatdığını və pilotların xilas edildiyini bəyan edib. Lakin İran bu məlumatı yalanlayaraq, ABŞ-nin axtarış əməliyyatı zamanı əlavə itkilər verdiyini iddia edir.
Tehranın açıqlamasına görə, əməliyyat zamanı ABŞ-yə məxsus 2 MC-130 təyyarəsi və 4 MH-6 “Little Bird” helikopteri vurulub. Bununla yanaşı, düşən hava vasitələrinin qalıqlarına dair görüntülər də yayılıb.
Yayılan kadrlarda təyyarə qalıqları arasında yanmış insan kəlləsi diqqət çəkir. İran tərəfi bu cəsədin ABŞ-nin xilas edildiyini iddia etdiyi pilotlardan birinə aid ola biləcəyini bildirir. Məsələ ilə bağlı Ağ evin mövqeyi hələlik açıqlanmayıb.

Спор вокруг самолета США, который якобы был сбит в воздушном пространстве Ирана, обостряется.
Тем не менее, Иран опроверг это утверждение и опубликовал изображения обгоревших тел, найденных среди обломков самолета.
В последние дни американские военные самолеты, которые якобы вошли в воздушное пространство Ирана и были сбиты, стали главной темой обсуждения. По словам источника, говорившего с газетой “Wall Street Journal”, 3 марта в Иране потерпел крушение принадлежащий США боевой самолет. После этого началась гонка между сторонами за поиски членов экипажа.
Белый дом объявил, что спасательная операция успешно завершена и пилоты спасены. Однако Иран опроверг эту информацию, заявляя, что США понесли дополнительные потери во время поисковой операции.
По заявлению Тегерана, во время операции были сбиты два самолета MC-130 и четыре вертолета MH-6 “Little Bird” США. Кроме того, были опубликованы кадры с обломками упавших воздушных судов.
На опубликованных кадрах среди обломков самолета привлекает внимание обгоревший череп человека. Иранская сторона утверждает, что это тело может принадлежать одному из пилотов, которых, по утверждению США, спасли. Позиция Белого дома по этому вопросу пока не озвучена.