İran Novruz bayramına qədər
ABŞ, İsrail və İran arasında baş verən gərginliyin martın 21-nə təsadüf edən Novruz bayramına qədər başa çata biləcəyi iddia olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Iranian Students News Agency agentliyi İran Silahlı Qüvvələri Baş Komandanının köməkçisi və baş müşaviri Rahim Safavinin açıqlamasına istinadla məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, ABŞ və İsrail uzunmüddətli müharibə aparmaq imkanına malik deyil və buna görə də qarşıdurmanın Novruza qədər bitməsi mümkündür.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də Israel Katz Israel Defense Forces-in İrana qarşı qabaqlayıcı zərbə endirdiyini açıqlamışdı. Daha sonra Donald Trump ABŞ-nin də hərbi əməliyyatlarda iştirak etdiyini bildirmişdi.
Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə onlarla ballistik raket atıb. Israel Defense Forces hücumları təsdiqləyib, ölkədə hava hücumu xəbərdarlığı üçün sirenlər səsləndirilib və hava hücumundan müdafiə sistemləri aktivləşdirilib.
Martın 1-də isə İranın ali dini lideri Ali Khameneinin hücumlar zamanı öldürüldüyü barədə iddialar yayılıb.
Bununla yanaşı, İran ABŞ hərbi bazalarının yerləşdiyi bəzi qonşu ölkələrə raket zərbələri endirib. Baş verən hadisələr fonunda həmin ölkələrin bir çoxunda hava məkanı müvəqqəti olaraq bağlanıb./Milli.Az

Iran until the Nowruz holiday
It is claimed that the tension between the US, Israel, and Iran could end by the Nowruz holiday, which falls on March 21.
Medianews.az reports, citing a statement from Rahim Safavi, the assistant and chief advisor to the Commander-in-Chief of the Iranian Armed Forces, as reported by the Iranian Students News Agency.
According to him, the US and Israel do not have the capacity to wage a long-term war, and therefore it is possible that the confrontation will end before Nowruz.
It should be recalled that on February 28, Israel Katz announced that the Israel Defense Forces had carried out a pre-emptive strike against Iran. Later, Donald Trump stated that the US was also involved in the military operations.
In response, Iran launched dozens of ballistic missiles at Israeli territory. The Israel Defense Forces confirmed the attacks, air raid sirens were sounded in the country as a warning, and air defense systems were activated.
On March 1, claims spread that Iran's supreme religious leader Ali Khamenei had been killed during the attacks.
At the same time, Iran launched missile strikes on some neighboring countries where US military bases are located. Amid the events, the airspace of many of these countries was temporarily closed./Milli.Az