İran Novruz bayramına qədər
ABŞ, İsrail və İran arasında baş verən gərginliyin martın 21-nə təsadüf edən Novruz bayramına qədər başa çata biləcəyi iddia olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Iranian Students News Agency agentliyi İran Silahlı Qüvvələri Baş Komandanının köməkçisi və baş müşaviri Rahim Safavinin açıqlamasına istinadla məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, ABŞ və İsrail uzunmüddətli müharibə aparmaq imkanına malik deyil və buna görə də qarşıdurmanın Novruza qədər bitməsi mümkündür.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də Israel Katz Israel Defense Forces-in İrana qarşı qabaqlayıcı zərbə endirdiyini açıqlamışdı. Daha sonra Donald Trump ABŞ-nin də hərbi əməliyyatlarda iştirak etdiyini bildirmişdi.
Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə onlarla ballistik raket atıb. Israel Defense Forces hücumları təsdiqləyib, ölkədə hava hücumu xəbərdarlığı üçün sirenlər səsləndirilib və hava hücumundan müdafiə sistemləri aktivləşdirilib.
Martın 1-də isə İranın ali dini lideri Ali Khameneinin hücumlar zamanı öldürüldüyü barədə iddialar yayılıb.
Bununla yanaşı, İran ABŞ hərbi bazalarının yerləşdiyi bəzi qonşu ölkələrə raket zərbələri endirib. Baş verən hadisələr fonunda həmin ölkələrin bir çoxunda hava məkanı müvəqqəti olaraq bağlanıb./Milli.Az

Утверждается, что напряжённость между США, Израилем и Ираном может завершиться к Новрузу, который приходится на 21 марта.
Medianews.az сообщает со ссылкой на агентство Iranian Students News Agency и заявление помощника главнокомандующего Вооружёнными силами Ирана и главного советника Рахима Сафави.
По его словам, США и Израиль не имеют возможности вести длительную войну, и поэтому противостояние может завершиться до Новруза.
Напомним, что 28 февраля Израиль Катц заявил, что Израильские силы обороны нанесли превентивный удар по Ирану. Позже Дональд Трамп сообщил, что США также участвуют в военных операциях.
В ответ Иран выпустил десятки баллистических ракет по территории Израиля. Израильские силы обороны подтвердили атаки, в стране прозвучали сирены воздушной тревоги, системы ПВО были приведены в боевую готовность.
1 марта появились слухи о смерти верховного религиозного лидера Ирана Али Хаменеи во время нападений.
Кроме того, Иран нанёс ракетные удары по некоторым соседним странам, где расположены военные базы США. На фоне произошедшего воздушное пространство в ряде этих стран было временно закрыто./Milli.Az