İnsanları robotlar əvəz edəcək? -
Yaponiya 2040-cı ilədək 18 müxtəlif sahədə 10 milyon süni intellekt dəstəkli robotun istifadəsini nəzərdə tutan yeni strategiyasını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Yaponiyanın İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye Nazirliyinin hazırladığı plana əsasən, məqsəd ölkədə azalan işçi qüvvəsinin yaratdığı problemləri kompensasiya etməkdir.
Robotların istehsalat, infrastrukturun texniki xidməti, səhiyyə, yaşlılara qulluq, fövqəladə hallara müdaxilə və müdafiə də daxil olmaqla 18 sektorda tətbiq edilməsi planlaşdırılır.
Hökumət həmçinin kompüter ekranı ilə məhdudlaşmayan, fiziki mühitdə fəaliyyət göstərə bilən süni intellekt texnologiyalarının hazırlanmasına 380 milyard yen vəsait ayıracaq.
İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye naziri Akazava Ryosei bildirib ki, müxtəlif sahələr üzrə toplanan məlumatlar Yaponiyanın robotlar üçün süni intellekt texnologiyalarının hazırlanmasında dünya liderlərindən birinə çevrilməsinə xidmət edəcək.

Will robots replace humans? -
Japan has announced its new strategy that envisions the use of 10 million artificial intelligence-supported robots in 18 different fields by 2040.
Medianews.az reports that according to the plan prepared by Japan's Ministry of Economy, Trade and Industry, the goal is to compensate for the problems caused by the decreasing workforce in the country.
Robots are planned to be applied in 18 sectors including manufacturing, technical maintenance of infrastructure, healthcare, elderly care, emergency response, and defense.
The government will also allocate 380 billion yen for the development of artificial intelligence technologies that are not limited to computer screens but can operate in the physical environment.
Minister of Economy, Trade and Industry Akazawa Ryosei stated that the data collected across various fields will help Japan become one of the world leaders in developing artificial intelligence technologies for robots.