İngiltərədə hantavirus şübhəsi:
İngiltərədə “MV Hondius” adlı kruiz gəmisində qeydə alınan hantavirus hadisəsi ilə əlaqədar daha bir Britaniya vətəndaşında şübhəli yoluxma aşkarlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı İngiltərə Sağlamlıq Təhlükəsizliyi Agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, şübhəli hal ötən ay gəminin dayandığı Cənubi Atlantikdəki Tristan da Cunha adasında qeydə alınıb. Hazırda gəmidə olan digər Britaniya vətəndaşlarında simptom müşahidə olunmur, lakin vəziyyət nəzarətdə saxlanılır.
Gəminin yaxın günlərdə Kanar adalarına çatacağı, oradan Britaniya vətəndaşlarının xüsusi reyslə ölkəyə qaytarılacağı bildirilir. Sərnişinlərin simptom göstərməsələr də 45 gün karantinə alınması nəzərdən keçirilir.
Beləliklə, hantavirusla bağlı Böyük Britaniyada şübhəli və ya təsdiqlənmiş hallar 3-ə yüksəlib.
Daha əvvəl 56 yaşlı keçmiş polis əməkdaşı Martin Anstee xəstəlik səbəbilə Hollandiyaya təxliyə olunmuş, 69 yaşlı digər Britaniya vətəndaşı isə Cənubi Afrikada müalicə altına alınmışdı. Hər iki şəxsin vəziyyətinin stabil olduğu və digər yolçularda simptom aşkarlanmadığı qeyd olunub.
Qyd edək ki, hantavirus əsasən gəmiricilərdən keçən infeksiyadır. Virus çirklənmiş hava, gəmiricinin dişləməsi və ya təmas yolu ilə yayılır. Qızdırma, halsızlıq, əzələ ağrıları, ağır hallarda isə böyrək və tənəffüs çatışmazlığına səbəb ola bilər.

In England, another British citizen has been detected with a suspected infection related to the hantavirus case recorded on the cruise ship named "MV Hondius".
Medianews.az reports that the England Health Security Agency has issued a statement regarding this.
According to the information, the suspected case was recorded last month on Tristan da Cunha island in the South Atlantic where the ship had stopped. Currently, other British citizens on the ship do not exhibit symptoms, but the situation is being monitored.
It is reported that the ship will reach the Canary Islands soon, from where British citizens will be returned to the country by a special flight. Although the passengers do not show symptoms, a 45-day quarantine is under consideration.
Thus, the number of suspected or confirmed hantavirus cases in Great Britain has risen to 3.
Previously, a 56-year-old retired police officer Martin Anstee was evacuated to the Netherlands due to the disease, and another 69-year-old British citizen was treated in South Africa. It has been noted that the condition of both individuals is stable and no symptoms were detected in other travelers.
It should be noted that hantavirus is mainly an infection transmitted from rodents. The virus spreads through contaminated air, rodent bites, or contact. It can cause fever, weakness, muscle aches, and in severe cases, kidney and respiratory failure.