İngiltərədə hantavirus şübhəsi:
İngiltərədə “MV Hondius” adlı kruiz gəmisində qeydə alınan hantavirus hadisəsi ilə əlaqədar daha bir Britaniya vətəndaşında şübhəli yoluxma aşkarlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı İngiltərə Sağlamlıq Təhlükəsizliyi Agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, şübhəli hal ötən ay gəminin dayandığı Cənubi Atlantikdəki Tristan da Cunha adasında qeydə alınıb. Hazırda gəmidə olan digər Britaniya vətəndaşlarında simptom müşahidə olunmur, lakin vəziyyət nəzarətdə saxlanılır.
Gəminin yaxın günlərdə Kanar adalarına çatacağı, oradan Britaniya vətəndaşlarının xüsusi reyslə ölkəyə qaytarılacağı bildirilir. Sərnişinlərin simptom göstərməsələr də 45 gün karantinə alınması nəzərdən keçirilir.
Beləliklə, hantavirusla bağlı Böyük Britaniyada şübhəli və ya təsdiqlənmiş hallar 3-ə yüksəlib.
Daha əvvəl 56 yaşlı keçmiş polis əməkdaşı Martin Anstee xəstəlik səbəbilə Hollandiyaya təxliyə olunmuş, 69 yaşlı digər Britaniya vətəndaşı isə Cənubi Afrikada müalicə altına alınmışdı. Hər iki şəxsin vəziyyətinin stabil olduğu və digər yolçularda simptom aşkarlanmadığı qeyd olunub.
Qyd edək ki, hantavirus əsasən gəmiricilərdən keçən infeksiyadır. Virus çirklənmiş hava, gəmiricinin dişləməsi və ya təmas yolu ilə yayılır. Qızdırma, halsızlıq, əzələ ağrıları, ağır hallarda isə böyrək və tənəffüs çatışmazlığına səbəb ola bilər.

В Великобритании у еще одного гражданина страны выявлено подозрение на заражение ханавирусом в связи с инцидентом на круизном судне «MV Hondius» , где были зафиксированы случаи hantavirus.
Сообщает Medianews.az, что по этому поводу Агентство здравоохранения и безопасности Великобритании опубликовало информацию.
Согласно данным, подозрительный случай был зарегистрирован на острове Тристан-да-Кунья в Южной Атлантике, где судно стояло в прошлом месяце. В настоящее время у других граждан Великобритании, находящихся на судне, симптомы не наблюдаются, однако ситуация находится под контролем.
Сообщается, что судно вскоре прибудет на Канарские острова, откуда граждане Великобритании будут возвращены домой специальным рейсом. Рассматривается возможность помещения пассажиров на 45-дневный карантин, даже если у них не проявляются симптомы.
Таким образом, количество подозрительных или подтвержденных случаев hantavirus в Великобритании увеличилось до трех.
Ранее 56-летний бывший полицейский Мартин Энсти был эвакуирован в Нидерланды из-за болезни, а другой гражданин Великобритании 69 лет проходил лечение в Южной Африке. Сообщается, что состояние обоих пациентов стабильное, и у других пассажиров симптомы не обнаружены.
Отметим, что ханавирус — это инфекция, передающаяся преимущественно от грызунов. Вирус распространяется через загрязнённый воздух, укусы грызунов или контакт. Может вызывать лихорадку, слабость, мышечные боли, а в тяжелых случаях — почечную и дыхательную недостаточность.