Kruiz gəmisində şübhəli virus:
Dünya Səhiyyə Təşkilatı Argentina–Yaşıl Burun Adaları marşrutu üzrə hərəkət edən MV Hondius kruiz gəmisində şübhəli hantavirus yayılması ehtimalı olduğunu açıqlayıb.
Hantavirus, əsasən gəmiricilər (siçan, siçovul) vasitəsilə yayılan, insanlarda ağır tənəffüs (HPS) və ya böyrək (HFRS) çatışmazlığına səbəb ola bilən, damar divarlarını zədələyən zoonoz RNT virusu növüdür.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə nəticəsində 3 nəfər ölüb, 1 yoluxma təsdiqlənib, 5 şübhəli hal araşdırılır.
Gəmidə təxminən 150 sərnişin olduğu və gəmi hazırda Praia limanı yaxınlığında dayanaraq yoxlamaların aparıldığı bildirilir.
Hantavirus əsasən gəmiricilər vasitəsilə yayılır və insandan insana keçməsi nadir hallarda baş verir. Yoluxmanın necə baş verdiyi isə hələ də dəqiqləşdirilmir.
Bəzi ekspertlər kruiz gəmilərində qapalı mühitin infeksiyaların yayılmasına şərait yarada biləcəyini, lakin hantavirus üçün bu yoluxma formasının qeyri-adi olduğunu qeyd edirlər. Simptomları olan sərnişinlərin dərhal təxliyə olunması tövsiyə edilir.

Подозрительный вирус на круизном лайнере:
Всемирная организация здравоохранения объявила о возможной подозрительной вспышке хантавируса на круизном судне MV Hondius, движущемся по маршруту Аргентина – Зеленый мыс.
Хантавирус – это зоонозный РНК-вирус, повреждающий стенки сосудов, который в основном распространяется грызунами (крысами, мышами) и может вызывать у людей тяжелую респираторную недостаточность (HPS) или почечную недостаточность (HFRS).
Как сообщает Medianews.az, в результате инцидента погибло 3 человека, подтверждена 1 инфекция, расследуется 5 подозрительных случаев.
Сообщается, что на судне находилось около 150 пассажиров, и в настоящее время судно стоит у порта Прая, где проводятся проверки.
Хантавирус в основном распространяется грызунами, а передача от человека к человеку происходит редко. Тем не менее, способ заражения пока не установлен.
Некоторые эксперты отмечают, что закрытая среда круизных судов может способствовать распространению инфекций, но такая форма передачи хантавируса является необычной. Рекомендуется немедленная эвакуация пассажиров с симптомами.