Kruiz gəmisində şübhəli virus:
Dünya Səhiyyə Təşkilatı Argentina–Yaşıl Burun Adaları marşrutu üzrə hərəkət edən MV Hondius kruiz gəmisində şübhəli hantavirus yayılması ehtimalı olduğunu açıqlayıb.
Hantavirus, əsasən gəmiricilər (siçan, siçovul) vasitəsilə yayılan, insanlarda ağır tənəffüs (HPS) və ya böyrək (HFRS) çatışmazlığına səbəb ola bilən, damar divarlarını zədələyən zoonoz RNT virusu növüdür.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə nəticəsində 3 nəfər ölüb, 1 yoluxma təsdiqlənib, 5 şübhəli hal araşdırılır.
Gəmidə təxminən 150 sərnişin olduğu və gəmi hazırda Praia limanı yaxınlığında dayanaraq yoxlamaların aparıldığı bildirilir.
Hantavirus əsasən gəmiricilər vasitəsilə yayılır və insandan insana keçməsi nadir hallarda baş verir. Yoluxmanın necə baş verdiyi isə hələ də dəqiqləşdirilmir.
Bəzi ekspertlər kruiz gəmilərində qapalı mühitin infeksiyaların yayılmasına şərait yarada biləcəyini, lakin hantavirus üçün bu yoluxma formasının qeyri-adi olduğunu qeyd edirlər. Simptomları olan sərnişinlərin dərhal təxliyə olunması tövsiyə edilir.

Suspicious virus on the cruise ship:
The World Health Organization has announced the possibility of a suspected hantavirus outbreak on the MV Hondius cruise ship operating on the Argentina–Cape Verde route.
Hantavirus is a type of zoonotic RNA virus primarily transmitted through rodents (rats, mice) that can cause severe respiratory (HPS) or kidney (HFRS) failure in humans by damaging blood vessel walls.
According to Medianews.az, as a result of the incident, 3 people have died, 1 infection has been confirmed, and 5 suspected cases are being investigated.
It is reported that there are approximately 150 passengers on the ship, and the ship is currently stopped near the port of Praia, where inspections are being carried out.
Hantavirus is mainly transmitted through rodents and human-to-human transmission is rare. How the infection occurred is still being clarified.
Some experts note that the closed environment on cruise ships may facilitate the spread of infections, but this mode of transmission for hantavirus is considered unusual. It is recommended that passengers showing symptoms be evacuated immediately.