İllərdir səhv bilirmişik -
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, alimlərin sözlərinə görə, ölçü üsulundan asılı olaraq bu titul əslində Havay adalarında yerləşən Mauna Kea dağına dünyanın ən hündür dağına aid ola bilər.
Everest dəniz səviyyəsindən 8 848 metr hündürlüyü ilə rekordçu sayılsa da, Mauna Kea okeanın dibindən zirvəsinə qədər ölçüldükdə təxminən 10 200 metrə çatır. Bu isə onu Everestdən daha böyük dağ kütləsinə çevirir.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, Everest yenə də “dəniz səviyyəsindən ən yüksək zirvə” statusunu qoruyur. Lakin dağın ümumi hündürlüyü bazadan hesablandıqda, Mauna Kea birinci yerdə qərarlaşır.

Мы годами ошибались -
Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, сообщает, что по словам ученых, в зависимости от метода измерения этот титул на самом деле может принадлежать горе Маунa Кеа на Гавайских островах.
Хотя Эверест считается рекордсменом с высотой 8 848 метров над уровнем моря, Маунa Кеа, измеренная от дна океана до вершины, достигает примерно 10 200 метров. Это делает ее более массивной горной структурой, чем Эверест.
Специалисты утверждают, что Эверест по-прежнему сохраняет статус «самой высокой вершины над уровнем моря». Однако если считать общую высоту горы от основания, то первое место принадлежит Маунa Кеа.