İctimai nəqliyyatda yuxuya getmək nə dərəcədə zərərlidir? -
Medianews.az-ın Oxu.Az-a istinadla xəbərinə görə, bu barədə rusiyalı mütəxəssis Alyona Qavrilova Aif.ru nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, yolda yuxuya getməyin özü təhlükəli deyil.
"Burada anlamaq vacibdir ki, insan konkret olaraq ictimai nəqliyyatda niyə yuxuya gedir? Yəni əgər kimdəsə yuxu çatışmazlığı varsa, məsələn, tez durub işə getməli olursa və gec yatırsa, o zaman yolda yatmaq hətta faydalı olacaq", - deyə Alyona Qavrilova izah etdi.
O vurğulayıb ki, səfər zamanı qısa yuxu orqanizmin istirahət çatışmazlığını kompensasiya etməsinə və insanın özünü yaxşı hiss etməsinə kömək edə bilər.
Lakin əgər insan gecə kifayət qədər yatırsa, lakin eyni zamanda gündüz vaxtı bariz şəkildə yuxululuq hiss edirsə və müntəzəm olaraq ictimai nəqliyyatda yuxuya gedirsə, bu, sağlamlıqla bağlı mümkün problemlərinin göstəricisi ola bilər.
"Bu, yuxu pozuntusu və ya həddindən artıq yuxululuğa səbəb olan somatik problemlər ola bilər. İnsanın ictimai nəqliyyatda yuxuya getməsi faktı özlüyündə zərərli deyil, lakin bunun niyə baş verdiyini xüsusi olaraq araşdırmaq vacibdir", - deyə mütəxəssis qeyd edib.
Alyona Qavrilova tövsiyə edir ki, əgər müntəzəm və izah olunmayan yuxululuq hiss olunursa, səbəbini müəyyən etmək və vəziyyəti dərhal həll etmək üçün həkimə müraciət etmək lazımdır.

How harmful is it to fall asleep on public transportation? -
According to Medianews.az citing Oxu.Az, Russian expert Alyona Gavrilova spoke about this in an interview with the publication Aif.ru.
According to the specialist, falling asleep on the road itself is not dangerous.
"It is important to understand why a person is specifically falling asleep on public transport. For example, if someone has sleep deprivation, such as having to wake up early for work and going to bed late, then sleeping on the way can even be beneficial," Alyona Gavrilova explained.
She emphasized that a short nap during travel can help compensate for the body's lack of rest and help the person feel better.
However, if a person sleeps enough at night but still clearly feels sleepy during the day and regularly falls asleep on public transport, this may be an indication of possible health problems.
"This could be a sleep disorder or somatic problems causing excessive sleepiness. The fact that a person falls asleep on public transport is not harmful in itself, but it is important to specifically investigate why this is happening," the specialist noted.
Alyona Gavrilova recommends that if regular and unexplained sleepiness is felt, one should see a doctor to determine the cause and address the situation immediately.