Hindistanda əridilmiş dəmir işçilərin üzərinə töküldü -
Hindistanda metal zavodunda baş verən faciəvi hadisə nəticəsində səkkiz nəfər həyatını itirib, daha altı nəfər isə yaralanıb.
Bu barədə NDTV məlumat yayıb.
Bildirilib ki, hadisə Andhra Pradeş əyalətinin Vişaxapatnam şəhərində yerləşən metal fabrikində qeydə alınıb. Kranla daşınan 1600 dərəcə Selsi temperaturda əridilmiş dəmirin işçilərin üzərinə tökülməsi faciəyə səbəb olub.
Hadisə zamanı zavodda təhlükəsizlik prosedurlarının pozulub-pozulmadığı araşdırılır. Polis faktla bağlı istintaq başladıb.
“Press Trust of India”ya (PTI) açıqlama verən rəsmi nümayəndə 8 nəfərin öldüyünü, 6 nəfərin isə müxtəlif dərəcəli xəsarət aldığını bildirib.

Molten iron spilled onto workers in India - There are dead and injured people.
Eight people died and six others were injured as a result of a tragic incident at a metal factory in India.
This was reported by NDTV.
It was stated that the incident was recorded at a metal factory located in Vishakhapatnam city of Andhra Pradesh state. The tragedy was caused by molten iron, heated to 1600 degrees Celsius and transported by crane, spilling onto the workers.
During the incident, it is being investigated whether safety procedures were violated at the factory. The police have launched an investigation into the incident.
An official representative, speaking to the "Press Trust of India" (PTI), stated that 8 people died and 6 others sustained injuries of varying degrees.