Həftə ərzində iş və ya təhsil səbəbindən kifayət qədər yata bilməyən insanların əksəriyyəti bunu həftəsonu uzun müddət yatmaqla kompensasiya etməyə çalışır. Lakin yeni elmi araşdırmalar göstərir ki, bu üsul yuxu borcunu tam aradan qaldırmır.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı "Sleep and Breathing" jurnalında məqalə dərc olunub.
Araşdırmasına görə, həftəsonu əlavə yatmaq qısa müddətdə yorğunluğu azaldır, əhvalı yaxşılaşdırır, diqqət və zehni fəaliyyətin müvəqqəti bərpasına kömək edir. Ancaq mütəxəssislər bildirirlər ki, beyin yuxusuzluğun yaratdığı zərərləri yalnız məhdud səviyyədə bərpa edə bilir.
Təxminən 91 min nəfərin iştirak etdiyi başqa bir araşdırma isə göstərib ki, həftə içi az yatan, lakin həftəsonu yuxu müddətini artıran şəxslərdə ürək xəstəlikləri riski 20 faiz azalır. Bu təsirin xüsusilə ciddi yuxu çatışmazlığı yaşayan insanlarda daha güclü olduğu müəyyən edilib.
Bununla yanaşı, alimlər xroniki yuxusuzluğun immun sistemi, maddələr mübadiləsi, hormon balansı və beyin funksiyalarına vurduğu ziyanın cəmi iki günlük uzun yuxu ilə aradan qalxmadığını vurğulayırlar. Uzun müddət nizamsız yatan insanların sonradan yenidən yuxusuz qaldıqda zehni fəaliyyətlərinin daha sürətlə zəiflədiyi də qeyd olunur.
326 mindən çox insanın məlumatlarının təhlil edildiyi digər araşdırmaya əsasən, həftəsonu uzun yatmaq yalnız həqiqətən yuxu borcu olan insanlar üçün faydalıdır. Həftə ərzində kifayət qədər yatan şəxslərin həftəsonu əlavə yatması bioloji saatın pozulmasına və qan şəkərinin mənfi təsirlənməsinə səbəb ola bilər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, həftəsonu gec yatıb gec oyanmaq "sosial jet lag" adlanan bioloji ritm pozğunluğunu gücləndirir. Bu isə bazar ertəsi yorğunluğu və adaptasiya çətinliyinin əsas səbəblərindən hesab olunur.
Alimlərin fikrincə, həftəsonu yuxunu 1-2 saat artırmaq zərərli deyil. Lakin bunu xroniki yuxusuzluğun həlli kimi qəbul etmək olmaz. Yetkin insanlar üçün ən sağlam seçim hər gün, həftə içi və ya həftəsonu olmasından asılı olmayaraq, 7-9 saat eyni saatlarda yatmaqdır.

Most people who cannot get enough sleep during the week due to work or study try to compensate by sleeping for a long time on weekends. However, new scientific research shows that this method does not completely eliminate sleep debt.
Medianews.az reports that an article on this topic has been published in the journal "Sleep and Breathing".
According to the study, sleeping more on weekends reduces fatigue in the short term, improves mood, and helps temporarily restore attention and mental functioning. However, experts state that the brain can only partially repair the damage caused by sleep deprivation.
Another study involving approximately 91,000 people showed that individuals who sleep less during the week but increase their sleep duration on weekends have a 20 percent reduced risk of heart disease. It was found that this effect is stronger particularly in people suffering from severe sleep deprivation.
Moreover, scientists emphasize that the damage chronic insomnia causes to the immune system, metabolism, hormone balance, and brain functions is not eliminated by just two days of long sleep. It is also noted that people who sleep irregularly for long periods experience a more rapid decline in mental activity if they become sleep-deprived again later.
Based on another study analyzing data from over 326,000 people, sleeping longer on weekends is only beneficial for those who truly have sleep debt. For people who get enough sleep during the week, sleeping extra on weekends can disrupt the biological clock and negatively affect blood sugar.
Experts note that going to bed late and waking up late on weekends strengthens the biological rhythm disorder known as "social jet lag." This is considered one of the main reasons for Monday fatigue and difficulty adapting.
According to scientists, increasing sleep by 1-2 hours on weekends is not harmful. However, this should not be regarded as a solution for chronic insomnia. The healthiest choice for adults is to sleep 7-9 hours at the same times every day, regardless of whether it is a weekday or the weekend.