Türkiyənin Milli Müdafiə Nazirliyi (MSB) Avropa Parlamentinin Kiprlə bağlı qəbul etdiyi qərara sərt etiraz edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı nazirlik bəyanat yayıb.
Bəyanatda bildirilib ki, 1974-cü il Kipr Sülh Hərəkatı və Türk Silahlı Qüvvələrini hədəf alan iddialar əsassız, məntiqsiz və qəbuledilməzdir.
Açıqlamada vurğulanıb ki, Kipr türklərinin illərlə məruz qaldığı sistemli hücumlar, qətliamlar və məcburi köçürülmələr nəzərə alınmadan qəbul edilən qərar birtərəfli yanaşmanın və yunan-kipr təbliğatının nəticəsidir.
MSB qeyd edib ki, 1963-cü ildən etibarən EOKA təşkilatı Enosis məqsədi ilə 103 türk kəndini dağıdıb, təxminən 30 min Kipr türkünü doğma yurdundan didərgin salıb, qadınlar, uşaqlar və yaşlılar qətlə yetirilib.
Nazirlik bəyan edib ki, "Qanlı Milad", Ayvasıl, Muratağa, Sandallar və Atlılar qətliamlarını görməzdən gələnlərin bu gün Türk Silahlı Qüvvələrini ittiham etməyə çalışması "trajikomikdir".
Bəyanatda bildirilib ki, Türkiyə zəmanətçi dövlət kimi beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn hüquqlarına əsaslanaraq 1974-cü ildə Kipr Sülh Hərəkatını həyata keçirib, Kipr türklərinin təhlükəsizliyini təmin edib və adada sülh və sabitliyi bərqərar edib.
MSB vurğulayıb ki, Türk əsgərinin Kiprdəki varlığı yarım əsrdən artıqdır sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin təminatı olaraq qalır.
Nazirlik əlavə edib ki, Türkiyə bundan sonra da zəmanətçi dövlət kimi Şimali Kipr Türk Respublikasının, eləcə də Kipr türk xalqının hüquq və təhlükəsizliyini qorumağa davam edəcək. Həmçinin bildirilib ki, Türk Silahlı Qüvvələri Kipr türklərinin təhlükəsizliyini hədəf alan hər hansı düşmən addımına qarşı qətiyyətlə cavab verməyə hazırdır.

Министерство национальной обороны Турции (MSB) резко выразило протест против решения Европейского парламента по Кипру.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу министерство выпустило заявление.
В заявлении говорится, что обвинения, направленные против Кипрской мирной операции 1974 года и Турецких вооружённых сил, являются необоснованными, нелогичными и неприемлемыми.
В заявлении подчеркивается, что решение, принятое без учёта систематических атак, убийств и принудительных переселений, которым на протяжении многих лет подвергались кипрские турки, является односторонним и результатом греко-кипрской пропаганды.
MSB отмечает, что с 1963 года организация EOKA разрушила 103 турецких села с целью присоединения (Энозис), примерно 30 тысяч киприотских турок были изгнаны со своей родины, женщины, дети и пожилые люди были убиты.
Министерство заявило, что попытки тех, кто игнорирует резню в Кровавое Рождество, Айвасиле, Муратаге, Сандалларе и Атлыларе, обвинять сегодня Турецкие вооружённые силы, являются «трагикомичными».
В заявлении говорится, что Турция, как государство-гарант, в обход международных соглашений осуществила Кипрскую мирную операцию в 1974 году, обеспечила безопасность кипрских турок и установила мир и стабильность на острове.
MSB подчеркнуло, что присутствие турецких солдат на Кипре более полувека остаётся гарантией мира, безопасности и стабильности.
Министерство добавило, что Турция и впредь будет защищать права и безопасность Турецкой Республики Северного Кипра, а также кипрско-турецкого народа в качестве государства-гаранта. Также отмечается, что Турецкие вооружённые силы готовы решительно ответить на любые враждебные шаги, направленные против безопасности кипрских турок.