Türkiyənin Milli Müdafiə Nazirliyi (MSB) Avropa Parlamentinin Kiprlə bağlı qəbul etdiyi qərara sərt etiraz edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı nazirlik bəyanat yayıb.
Bəyanatda bildirilib ki, 1974-cü il Kipr Sülh Hərəkatı və Türk Silahlı Qüvvələrini hədəf alan iddialar əsassız, məntiqsiz və qəbuledilməzdir.
Açıqlamada vurğulanıb ki, Kipr türklərinin illərlə məruz qaldığı sistemli hücumlar, qətliamlar və məcburi köçürülmələr nəzərə alınmadan qəbul edilən qərar birtərəfli yanaşmanın və yunan-kipr təbliğatının nəticəsidir.
MSB qeyd edib ki, 1963-cü ildən etibarən EOKA təşkilatı Enosis məqsədi ilə 103 türk kəndini dağıdıb, təxminən 30 min Kipr türkünü doğma yurdundan didərgin salıb, qadınlar, uşaqlar və yaşlılar qətlə yetirilib.
Nazirlik bəyan edib ki, "Qanlı Milad", Ayvasıl, Muratağa, Sandallar və Atlılar qətliamlarını görməzdən gələnlərin bu gün Türk Silahlı Qüvvələrini ittiham etməyə çalışması "trajikomikdir".
Bəyanatda bildirilib ki, Türkiyə zəmanətçi dövlət kimi beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn hüquqlarına əsaslanaraq 1974-cü ildə Kipr Sülh Hərəkatını həyata keçirib, Kipr türklərinin təhlükəsizliyini təmin edib və adada sülh və sabitliyi bərqərar edib.
MSB vurğulayıb ki, Türk əsgərinin Kiprdəki varlığı yarım əsrdən artıqdır sülhün, təhlükəsizliyin və sabitliyin təminatı olaraq qalır.
Nazirlik əlavə edib ki, Türkiyə bundan sonra da zəmanətçi dövlət kimi Şimali Kipr Türk Respublikasının, eləcə də Kipr türk xalqının hüquq və təhlükəsizliyini qorumağa davam edəcək. Həmçinin bildirilib ki, Türk Silahlı Qüvvələri Kipr türklərinin təhlükəsizliyini hədəf alan hər hansı düşmən addımına qarşı qətiyyətlə cavab verməyə hazırdır.

Turkey's Ministry of National Defense (MSB) has strongly protested the decision made by the European Parliament regarding Cyprus.
Medianews.az reports that the ministry has issued a statement on the matter.
The statement noted that the allegations targeting the 1974 Cyprus Peace Operation and the Turkish Armed Forces are unfounded, illogical, and unacceptable.
It emphasized that the decision, made without considering the systematic attacks, massacres, and forced displacements that the Turkish Cypriots have been subjected to over the years, is the result of a one-sided approach and Greek Cypriot propaganda.
The MSB noted that since 1963, the EOKA organization destroyed 103 Turkish villages with the aim of Enosis, displaced approximately 30,000 Turkish Cypriots from their homeland, and women, children, and elderly people were killed.
The ministry stated that it is “tragicomic” for those who ignore the "Bloody Christmas", Ayvasil, Muratağa, Sandallar, and Atlılar massacres to try to accuse the Turkish Armed Forces today.
The statement said that Turkey, as a guarantor state, carried out the Cyprus Peace Operation in 1974 based on its rights arising from international agreements, ensured the security of Turkish Cypriots, and established peace and stability on the island.
MSB stressed that the presence of Turkish soldiers in Cyprus has remained a guarantee of peace, security, and stability for more than half a century.
The ministry added that Turkey will continue to protect the rights and security of the Turkish Republic of Northern Cyprus as well as the Turkish Cypriot people as a guarantor state. It was also stated that the Turkish Armed Forces are ready to respond decisively to any hostile moves targeting the security of Turkish Cypriots.