Həm Rusiya, həm də Ukraynanın dənizdə hərbi əməliyyatları genişləndirməsi dünya bazarlarına taxıl tədarükünün azalacağı sarıdan narahatlıqları gücləndirib və qiymətlərə təsir göstərməyə başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Ukraynanın Azov dənizində və Qara dənizədə, Rusiyanın isə Odessa vilayətində limanları və gəmiləri atəşə tutması dünyanın kənd təsərrüfatı sahəsində ən böyük birjası olan Çikaqo əmtəə birjasında buğda fyuçerslərinin 5% bahalaşmasına gətirib.
Fyuçerslər - tərəflərin müəyyən bir aktivin (əmtəə, valyuta və ya səhm) gələcəkdə əvvəlcədən razılaşdırılmış qiymətə alınıb-satılması barədə bağladığı törəmə maliyyə müqavilələridir.
Ukrayna iyulun 6-dan Azov dənizində tanker və yük gəmilərinə qarşı dron hücumlarına başlayandan Çikaqo birjasında buğdanın qiyməti təxminən 13% artıb.
“Bloomberg” agentliyinin məlumatına görə, iyulun 16-sı buğda fyuçersləri son iki ayın ən yüksək səviyyəsinə – bir buşel üçün 6,76 dollara (tonu 248,4 dollar) yaxın qiymətdə ticarət olunur.
1 buşel buğda təxminən 27.2 kiloqram buğda deməkdir.
Mövcud vəziyyət müharibənin ilk aylarında Rusiyanın Qara dənizi blokadaya alması nəticəsində Ukraynanın taxıl ixracının iflic olduğu dövrü xatırlatsa da, analitiklər hesab edirlər ki, bazarın reaksiyası bu dəfə daha təmkinli olacaq.
Onların fikrincə, bunun əsas səbəbi böhranın ilin fərqli dövrlərində baş verməsidir. Belə ki, 2022-ci ildə gərginlik yaz əkinləri və Şimal yarımkürəsində məhsulun yetişdiyi dövr ərəfəsində yaranmışdı. Buna görə bazar həm istehsalın azalması, həm də ixracın pozulması riskini qiymətlərə daxil etmişdi. 2026-cı ildə isə əsas narahatlıq istehsaldan deyil, ixracdan qaynaqlanır.
Ukrayna Aqrar Şurasının məlumatına görə, Rusiyanın raket zərbələri nəticəsində Ukraynanın taxıl ixrac etmə gücü ayda 6 milyon tondan 4 milyon tona enib. Rusiya isə Azov dənizindən taxıl daşınmasını tamamilə dayandırıb. Analitiklərin hesablamalarına görə, bu, ölkənin taxıl ixracının 20-25%-ni itirməsi ilə nəticələnə bilər.

Both Russia and Ukraine expanding military operations at sea have intensified concerns about a decrease in grain supplies to world markets and have begun to affect prices.
Medianews.az reports that Ukraine's attacks on tankers and cargo ships in the Sea of Azov and the Black Sea, and Russia's shelling of ports and ships in the Odessa region have led to a 5% rise in wheat futures on the Chicago Mercantile Exchange, the world's largest agricultural exchange.
Futures are derivative financial contracts in which parties agree to buy and sell a certain asset (commodity, currency, or stock) at a predetermined price in the future.
Since July 6 when Ukraine began drone attacks against tankers and cargo ships in the Sea of Azov, wheat prices on the Chicago exchange have increased by approximately 13%.
According to "Bloomberg" agency, on July 16 wheat futures traded near $6.76 per bushel—the highest price in two months—equivalent to $248.4 per ton.
1 bushel of wheat is approximately 27.2 kilograms of wheat.
Although the current situation recalls the period at the beginning of the war when Russia's blockade of the Black Sea paralyzed Ukraine’s grain exports, analysts believe the market's reaction will be more restrained this time.
In their opinion, the main reason is that the crisis is occurring at different times of the year. In 2022, tensions emerged around the time of spring planting and when crops were growing in the Northern Hemisphere. Therefore, the market factored in risks of both production decline and export disruption in prices. In 2026, however, the primary concern arises from exports rather than production.
According to the Ukrainian Agricultural Council, due to Russian missile strikes, Ukraine's grain export capacity has dropped from 6 million tons to 4 million tons per month. Russia has completely stopped grain transportation from the Sea of Azov. Analysts estimate that this could result in a 20-25% loss in the country’s grain exports.