Gündə bir stəkan kifayətdir –
Medianews.az xəbər verir ki, nəticələr “Critical Reviews in Food Science and Nutrition” jurnalında dərc olunub.
Meyn Universitetinin alimləri 20 ildən çox elmi tədqiqatı təhlil edərək müəyyən ediblər ki, yabanı qaragilə bağırsaq və ürək-damar sisteminə müsbət təsir göstərir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu giləmeyvə adi qaragilə ilə müqayisədə daha çox faydalı maddələr ehtiva edir. O, təxminən iki dəfə çox antioksidant, 72% daha çox lif və daha yüksək miqdarda antosianlarla zəngindir.
Araşdırmalar göstərib ki, yabanı qaragilənin müntəzəm istifadəsi iltihabı azaldır, qan damarlarının vəziyyətini yaxşılaşdırır və bağırsaq mikroflorasına müsbət təsir edir.
Alimlər bildirir ki, gündə yarım və ya bir stəkan qaragilə qəbul etmək bu faydaları əldə etmək üçün kifayətdir. Meyvə təzə, dondurulmuş və ya qurudulmuş formada da faydalı xüsusiyyətlərini qoruyur.

Достаточно одного стакана в день –
Учёные Университета Мэна проанализировали более 20 лет научных исследований и определили, что дикая черника положительно влияет на кишечник и сердечно-сосудистую систему.
По словам специалистов, эта ягода содержит больше полезных веществ по сравнению с обычной черникой. В ней примерно в два раза больше антиоксидантов, на 72% больше клетчатки и высокое содержание антоцианов.
Исследования показали, что регулярное употребление дикой черники снижает воспаление, улучшает состояние кровеносных сосудов и положительно влияет на микрофлору кишечника.
Учёные отмечают, что достаточно пить полстакана или стакан черники в день, чтобы получить эти преимущества. Ягоды сохраняют свои полезные свойства в свежем, замороженном или сушёном виде.