General Süleyman Neymətovdan YENİ XƏBƏR
İyulun 2-də sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daxili işlər naziri Süleyman Neymətovun polis general-leytenantı ali xüsusi rütbəsinə layiq görüldüyü haqda məlumatlar yayılıb və elə həmin gün bu münasibətilə bir sıra istifadəçilər ona təbriklərini ünvanlayıblar.
İyulun 3-də xəbər ölkənin onlayn mediasında da işıq üzü görüb. İlk olaraq Gununsesi.info saytı Prezident İlham Əliyevin Süleyman Neymətova polis general-leytenantı rütbəsi verilməsi haqqında sərəncam imzaladığını yazıb. Sərəncamın 2 iyul Azərbaycan Polisi Günü imzalandığı qeyd olunub.
Medianews.az bildirir ki, ölkədə zabitlərə ali xüsusi rütbələrin verilməsi haqda bəzi sərəncamlar rəsmi mətbuatda dərc olunmaya da bilər.
Məsələn, Süleyman Neymətov 2023-cü ilin iyun ayının 25-də ilk dəfə general rütbəsinə layiq görüləndə də bu barədə dövlət başçısının imzaladığı sərəncam ictimaiyyətə elan edilməmişdi. Yalnız beş gün sonra – iyunun 30-da Süleyman Neymətov rəsmi tədbirdə general uniformasında iştirak edəndə jurnalistlər Naxçıvan Muxtar Respublikası daxili işlər nazirinin polis general-mayoru ali xüsusi rütbəsinə layiq görüldüyündən xəbər tutmuşdular.
Bu baxımdan Süleyman Neymətovun qarşıdakı tədbirlərdən birində iştirakının mediamızda növbəti xəbərə çevriləcəyinə şübhə yoxdur.
Neymətov Süleyman Əsgər oğlu 1972-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Babək rayonunun Nehrəm kəndində anadan olub.
1991-1993-cü illərdə Silahlı Qüvvələrin sıralarında müddətli həqiqi hərbi xidmət keçib. 2000-ci ildə DİN-in Polis Akademiyasını bitirib.
1993-cü ildən daxili işlər orqanlarında xidmət edir.
1993-1994-cü illərdə Naxçıvan şəhər polis şöbəsinin polis nəfəri, 1994-2005-ci ilərdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Komendant Xidmətinin polis nəfəri, bölmə komandiri, taqım komandiri, bölük komandirinin müavini, baş inspektor, 2005-2013-cü illərdə Nəsimi rayon polis idarəsinin bölük komandiri, rəis müavini, 2013-2016-cı illərdə Sumqayıt şəhər polis idarəsinin rəis müavini, 2016-2020-ci illərdə Quba rayon polis şöbəsinin rəisi, 2020-2022-ci illərdə Suraxanı rayon polis idarəsinin rəisi vəzifələrində xidmət edib.
2022-ci il dekabrın 28-dən Naxçıvan Muxtar Respublikasının daxili işlər naziridir.
Cinayətkarlığa qarşı mübarizə, ictimai təhlükəsizliyin təmin edilməsi və asayişin qorunması üzrə qarşıya qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Prezidentinin sərəncamları ilə 2002-ci ildə “İgidliyə görə”, 2020-ci ildə “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilib.

2 июля в азербайджанском сегменте социальных сетей появилась информация о том, что министр внутренних дел Нахичеванской Автономной Республики Сулейман Нейматов был удостоен высшего специального звания генерал-лейтенанта полиции, и в тот же день ряд пользователей направили ему свои поздравления по этому поводу.
3 июля новость появилась и в онлайн-СМИ страны. В первую очередь сайт Gununsesi.info сообщил, что Президент Ильхам Алиев подписал указ о присвоении Сулейману Нейматову звания генерал-лейтенанта полиции. Отмечается, что указ был подписан 2 июля, в День полиции Азербайджана.
Medianews.az сообщает, что некоторые указы о присвоении офицерам высших специальных званий в стране могут не публиковаться в официальной прессе.
Например, когда Сулейман Нейматов 25 июня 2023 года был впервые удостоен генеральского звания, указ, подписанный главой государства, не был обнародован для общественности. Лишь через пять дней — 30 июня, когда Сулейман Нейматов участвовал в официальном мероприятии в генеральской форме, журналисты узнали, что министр внутренних дел Нахичеванской Автономной Республики был удостоен высшего специального звания генерал-майора полиции.
В этом плане нет сомнений, что участие Сулеймана Нейматова в одном из предстоящих мероприятий станет следующей новостью в наших СМИ.
Нейматов Сулейман Эскер оглы родился в 1972 году в селе Нахрэм, Бабекского района Нахичеванской Автономной Республики.
В 1991‑1993 годах проходил срочную службу в Вооружённых силах. В 2000 году окончил Академию полиции МВД.
С 1993 года служит в органах внутренних дел.
В 1993–1994 годах был рядовым полицейским в городском отделе полиции Нахичевани, в 1994–2005 годах служил полицейским, командиром отделения, командиром взвода, заместителем командира батальона, старшим инспектором в комендантской службе МВД Азербайджанской Республики, в 2005–2013 годах — командиром батальона и заместителем начальника Нэсими районного отдела полиции, в 2013–2016 годах — заместителем начальника городского отдела полиции Сумгаита, в 2016–2020 годах — начальником районного отдела полиции Кубы, в 2020–2022 годах — начальником районного отдела полиции Сураханы.
С 28 декабря 2022 года — министр внутренних дел Нахичеванской Автономной Республики.
За отличие в выполнении задач по борьбе с преступностью, обеспечению общественной безопасности и охране правопорядка был удостоен указами Президента Азербайджана медалей «За отвагу» в 2002 году и «За Родину» в 2020 году.