General Süleyman Neymətovdan YENİ XƏBƏR
İyulun 2-də sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində Naxçıvan Muxtar Respublikasının daxili işlər naziri Süleyman Neymətovun polis general-leytenantı ali xüsusi rütbəsinə layiq görüldüyü haqda məlumatlar yayılıb və elə həmin gün bu münasibətilə bir sıra istifadəçilər ona təbriklərini ünvanlayıblar.
İyulun 3-də xəbər ölkənin onlayn mediasında da işıq üzü görüb. İlk olaraq Gununsesi.info saytı Prezident İlham Əliyevin Süleyman Neymətova polis general-leytenantı rütbəsi verilməsi haqqında sərəncam imzaladığını yazıb. Sərəncamın 2 iyul Azərbaycan Polisi Günü imzalandığı qeyd olunub.
Medianews.az bildirir ki, ölkədə zabitlərə ali xüsusi rütbələrin verilməsi haqda bəzi sərəncamlar rəsmi mətbuatda dərc olunmaya da bilər.
Məsələn, Süleyman Neymətov 2023-cü ilin iyun ayının 25-də ilk dəfə general rütbəsinə layiq görüləndə də bu barədə dövlət başçısının imzaladığı sərəncam ictimaiyyətə elan edilməmişdi. Yalnız beş gün sonra – iyunun 30-da Süleyman Neymətov rəsmi tədbirdə general uniformasında iştirak edəndə jurnalistlər Naxçıvan Muxtar Respublikası daxili işlər nazirinin polis general-mayoru ali xüsusi rütbəsinə layiq görüldüyündən xəbər tutmuşdular.
Bu baxımdan Süleyman Neymətovun qarşıdakı tədbirlərdən birində iştirakının mediamızda növbəti xəbərə çevriləcəyinə şübhə yoxdur.
Neymətov Süleyman Əsgər oğlu 1972-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Babək rayonunun Nehrəm kəndində anadan olub.
1991-1993-cü illərdə Silahlı Qüvvələrin sıralarında müddətli həqiqi hərbi xidmət keçib. 2000-ci ildə DİN-in Polis Akademiyasını bitirib.
1993-cü ildən daxili işlər orqanlarında xidmət edir.
1993-1994-cü illərdə Naxçıvan şəhər polis şöbəsinin polis nəfəri, 1994-2005-ci ilərdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Komendant Xidmətinin polis nəfəri, bölmə komandiri, taqım komandiri, bölük komandirinin müavini, baş inspektor, 2005-2013-cü illərdə Nəsimi rayon polis idarəsinin bölük komandiri, rəis müavini, 2013-2016-cı illərdə Sumqayıt şəhər polis idarəsinin rəis müavini, 2016-2020-ci illərdə Quba rayon polis şöbəsinin rəisi, 2020-2022-ci illərdə Suraxanı rayon polis idarəsinin rəisi vəzifələrində xidmət edib.
2022-ci il dekabrın 28-dən Naxçıvan Muxtar Respublikasının daxili işlər naziridir.
Cinayətkarlığa qarşı mübarizə, ictimai təhlükəsizliyin təmin edilməsi və asayişin qorunması üzrə qarşıya qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə Azərbaycan Prezidentinin sərəncamları ilə 2002-ci ildə “İgidliyə görə”, 2020-ci ildə “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilib.

On July 2, information spread on the Azerbaijani segment of social networks that the Minister of Internal Affairs of the Nakhchivan Autonomous Republic, Suleyman Neymatov, was awarded the highest special rank of police lieutenant general, and on the same day, several users congratulated him on this occasion.
On July 3, the news also appeared in the country's online media. First, the Gununsesi.info website reported that President Ilham Aliyev signed a decree awarding Suleyman Neymatov the rank of police lieutenant general. It was noted that the decree was signed on July 2, Azerbaijan Police Day.
Medianews.az reports that some decrees regarding the awarding of the highest special ranks to officers in the country may not be published in the official press.
For example, when Suleyman Neymatov was first awarded a general rank on June 25, 2023, the decree signed by the head of state about this was not announced to the public. Only five days later – on June 30, when Suleyman Neymatov participated in an official event wearing a general's uniform, journalists learned that the Minister of Internal Affairs of the Nakhchivan Autonomous Republic had been awarded the highest special rank of police major general.
In this regard, there is no doubt that Suleyman Neymatov's participation in one of the upcoming events will turn into another news in our media.
Neymatov Suleyman Asgar oglu was born in 1972 in Nehram village of Babek district of the Nakhchivan Autonomous Republic.
He served in the ranks of the Armed Forces on a conscript basis from 1991 to 1993. He graduated from the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs in 2000.
Since 1993, he has served in the internal affairs bodies.
From 1993 to 1994, he worked as a police officer at the Nakhchivan city police department; from 1994 to 2005, as a police officer, unit commander, squad commander, deputy company commander, and chief inspector in the Commandant Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan; from 2005 to 2013, as a unit commander, deputy chief of Nasimi district police department; from 2013 to 2016, deputy chief of Sumgait city police department; from 2016 to 2020, chief of the Quba district police department; from 2020 to 2022, chief of the Surakhani district police department.
Since December 28, 2022, he has been the Minister of Internal Affairs of the Nakhchivan Autonomous Republic.
For distinguishing himself while fulfilling the tasks assigned in fighting crime, ensuring public safety, and maintaining order, he was awarded the “For Bravery” medal in 2002 and the “For the Motherland” medal in 2020 by decrees of the President of Azerbaijan.