Azərbaycan kartofdan milyonlar qazandı
Milli.Az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu həcmdə kartofun dəyəri 29 milyon 389 min ABŞ dolları olub.
Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə həcm baxımından 7 min 852 ton (11,4 %), dəyər baxmından isə 1 milyon 895 min dollar (6,9 %) çoxdur.
Hesabat dövründə kartof ixracından əldə edilən gəlir Azərbaycanın ixrac gəlirlərində cüzi paya malik olub.
Qeyd edək ki, 6 ayda Azərbaycan xarici ölkələrlə 24 milyard 661 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Bu, illik müqayisədə 1,1 % çoxdur.
Xarici ticarət dövriyyəsinin 16 milyard 320 milyon ABŞ dolları ixracın, 8 milyard 341 milyon ABŞ dolları isə idxalın payına düşüb. Son 1 ildə ixrac 26,7 % artıb, idxal isə 27,6 % azalıb. Son nəticədə xarici ticarətdə 7 milyard 979 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranıb. Bu da illik müqayisədə 5,9 dəfə çoxdur.

In the period from January to June of this year, Azerbaijan exported 76,930 tons of potatoes.
According to Milli.Az, citing the State Customs Committee, the value of this volume of potatoes was 29 million 389 thousand US dollars.
Compared to the same period last year, this is 7,852 tons (11.4%) more in volume and 1 million 895 thousand dollars (6.9%) more in value.
During the reporting period, the revenue from potato exports had a small share in Azerbaijan's export revenues.
It should be noted that in 6 months, Azerbaijan conducted trade operations worth 24 billion 661 million US dollars with foreign countries. This is 1.1% more annually.
Of the foreign trade turnover, 16 billion 320 million US dollars accounted for exports, and 8 billion 341 million US dollars for imports. In the last year, exports increased by 26.7%, while imports decreased by 27.6%. As a result, a positive balance of 7 billion 979 million dollars was formed in foreign trade. This is 5.9 times more annually.