Azərbaycan kartofdan milyonlar qazandı
Milli.Az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu həcmdə kartofun dəyəri 29 milyon 389 min ABŞ dolları olub.
Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə həcm baxımından 7 min 852 ton (11,4 %), dəyər baxmından isə 1 milyon 895 min dollar (6,9 %) çoxdur.
Hesabat dövründə kartof ixracından əldə edilən gəlir Azərbaycanın ixrac gəlirlərində cüzi paya malik olub.
Qeyd edək ki, 6 ayda Azərbaycan xarici ölkələrlə 24 milyard 661 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Bu, illik müqayisədə 1,1 % çoxdur.
Xarici ticarət dövriyyəsinin 16 milyard 320 milyon ABŞ dolları ixracın, 8 milyard 341 milyon ABŞ dolları isə idxalın payına düşüb. Son 1 ildə ixrac 26,7 % artıb, idxal isə 27,6 % azalıb. Son nəticədə xarici ticarətdə 7 milyard 979 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranıb. Bu da illik müqayisədə 5,9 dəfə çoxdur.

В январе-июне этого года Азербайджан экспортировал 76 тысяч 930 тонн картофеля.
Согласно Государственному таможенному комитету, стоимость такого объема картофеля составила 29 миллионов 389 тысяч долларов США.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем увеличился на 7 тысяч 852 тонны (11,4 %), а по стоимости — на 1 миллион 895 тысяч долларов (6,9 %).
За отчетный период доход от экспорта картофеля составил незначительную долю в общем объеме экспортных поступлений Азербайджана.
Отметим, что за 6 месяцев Азербайджан провел торговые операции с иностранными странами на сумму 24 миллиарда 661 миллион долларов США. Это на 1,1 % больше по сравнению с прошлым годом.
В обороте внешней торговли 16 миллиардов 320 миллионов долларов приходится на экспорт, а 8 миллиардов 341 миллион долларов — на импорт. За последний год экспорт вырос на 26,7 %, а импорт сократился на 27,6 %. В итоге в внешней торговле возник положительный сальдо в размере 7 миллиардов 979 миллионов долларов. Это в 5,9 раза больше по сравнению с прошлым годом.