“Final matçına 6 min bilet satılıb” -
Medianews.az bildirir ki, bunu “Qafqazinfo”ya Peşəkar Futbol Liqasının (PFL) Media və marketinq direktoru Sənan Abdullayev məlumat verib.
O qeyd edib ki, biletlər klubların azarkeşləri arasında bərabər sayda bölünüb:
“Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Kubokunun final matçına böyük maraq var. Satışa çıxarılan 8031 yerdən 6 minə yaxını satılıb. Biletlərin bölgüsündə hər iki komandaya tam bərabər yanaşma tətbiq edilib. Nominal ev sahibi olan “Sabah” və nominal qonaq “Zirə” üçün eyni sayda bilet ayrılıb. Hər iki klubun azarkeşləri üçün təxminən 1500 bilet nəzərdə tutulub və sektorlar əvvəlcədən konkret şəkildə bölünüb. Klublar bundan əlavə də bilet almaq  imkanına  malikdirlər. Sadə açılış mərasimi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, final ab-havasının daha yaxşı hiss olunması üçün oyun günü stadionda müəyyən tədbirlər həyata keçiriləcək. Fan-zonalar təşkil olunacaq”.

6,000 tickets have been sold for the "Sabah" – "Zirə" match to be held in the Azerbaijani Cup final.
Medianews.az reports that this information was provided to "Qafqazinfo" by Sanan Abdullayev, the Media and Marketing Director of the Professional Football League (PFL).
He stated that the tickets were equally divided among the clubs' fans:
"It is a pleasing situation that there is great interest in the Azerbaijani Cup final match. Out of the 8,031 seats put up for sale, nearly 6,000 have been sold. An equal approach was applied in the distribution of the tickets for both teams. The nominal home team 'Sabah' and the nominal guest 'Zirə' were each allocated the same number of tickets. Approximately 1,500 tickets were intended for the fans of each club, and the sectors were specifically allocated in advance. The clubs also have the opportunity to purchase additional tickets. A simple opening ceremony is planned. Along with this, certain events will be implemented at the stadium on game day to better create the final’s atmosphere. Fan zones will be organized."
It should be noted that the Azerbaijani Cup final match will be held on May 13 and will start at 20:00.