Kəlbəcər doğma sakinlərinə qovuşur. Buraya köçən ailələr artıq öz el-obalarında təsərrüfat qurmağa başlayıblar.
Həmin sakinlərdən biri Ceyhun Əsgərovdur. O, Kəlbəcərdə arıçılıqla məşğuldur. Dağların qoynunda, saf təbiətin içində öz təsərrüfatını formalaşdırıb.
"2025-ci il sentyabrın 15-də "Böyük Qayıdış" Proqramına uyğun olaraq doğma vətənimizə qayıtmışıq. Burada həm müəllim kimi fəaliyyət göstərirəm, həm də öz təsərrüfatımı idarə edirəm. 2020-ci ildən etibarən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin xətti ilə hər yay təsərrüfatımızı Kəlbəcərin yaylaqlarına gətiririk və məhsullarımızı buradan əldə edirik", - deyə o Baku TV-yə bildirib.
Kəlbəcər sakini hazırda təxminən 40 arısının olduğunu qeyd edib:
"Gəlib arılara nəzarət edirik. Qış dövründə dərmanlama aparırdıq. Hazırda isə arılara daha intensiv qulluq mərhələsi başlayıb".
C.Əsgərov vurğulayıb ki, Kəlbəcərin zəngin təbiəti balın keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir:
"Bunun əsas səbəbi burada minlərlə çiçək növünün olmasıdır. Arıların güclü olması üçün vitaminlər veririk. Arı nə qədər güclü olarsa, məhsulumuz da bir o qədər bol olar".

Кельбаджар возвращается к своим коренным жителям. Семьи, переселившиеся сюда, уже начали заниматься хозяйством на своей земле.
Один из таких жителей — Джейхун Асгаров. Он занимается пчеловодством в Кельбаджаре. В ласковых объятиях гор, посреди чистой природы он сформировал своё хозяйство.
"15 сентября 2025 года, согласно Программе «Великое возвращение», мы вернулись на нашу родную землю. Здесь я работаю и учителем, и управляю собственным хозяйством. С 2020 года по линии Министерства сельского хозяйства каждое лето мы перевозим наше хозяйство на летники Кельбаджара и получаем продукцию здесь", — сообщил он Baku TV.
Житель Кельбаджара отметил, что у него сейчас около 40 пчелиных семей:
"Мы приезжаем и контролируем пчёл. Зимой проводим обработку лекарствами. Сейчас начинается более интенсивный период ухода за пчёлами".
Дж. Асгаров подчеркнул, что богатая природа Кельбаджара напрямую влияет на качество мёда:
"Основная причина — наличие здесь тысяч видов цветов. Для того, чтобы пчёлы были сильными, мы даём им витамины. Чем сильнее пчёлы, тем больше будет нашего урожая".