“O aktrisa məni təpikləyib ayağının altına saldı, az qaldı öldürsün, teatrdan atdırmaq istəyirdi” -
“O aktrisa məni təpikləyib ayağının altına saldı, az qaldı öldürsün, teatrdan atdırmaq istəyirdi” - Xalq artistindən illər sonra ETİRAF+ÖZƏL
“Teatr elə bir sənətdir ki, insan əzab-əziyyətə də qatlaşır, yuxusuz da qalır.. Çünki sən sənətin və tamaşaçıların üçün hər şeyin ən yaxşısını etməyə çalışırsan. Bu gün də ümidverici gənclərimiz var. Ara-sıra efirlərə baxıram, gənclər də deyir ki, biz də əziyyət çəkirik. Təki olsun. Onların danışığından hiss edirəm ki, özlərindən əvvəlki sənətkarlara baxıb bu yolu seçiblər. Çünki bizlərin əziyyəti onların gözlərinin qarşısında olub”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti Lətifə Əliyeva deyib.
O daha sonra bildirib ki, teatr sahəsinə gəldiyinə görə valideynlərin qəzəbinə də tuş gəlib:
“Mən teatra özüm gəlmişəm. Sərhədləri dəf etmişəm. Heç kəs razı deyildi. Ələxsus da atam. Ona dedim ki, icazə ver oxuyum, sənin istədiyin sahədə işləyəcəm. Atam istəyirdi ki, mən Qazaxda piktoqrafiya sahəsində çalışım. Ona ümid verdim. Atam mənimlə şərt kəsdi, dedi ki, “indi razısan, Bakıda oxuyub gələndən sonra razı olmasan səni öldürərəm”. Mən ona söz versəm də uşaqlıq arzuma çatmaq üçün fürsət axtarırdım. Mənim əslində hələ uşaqlıq illərimdən Züleyxa müəllimim aktyorluq sənətinə ürəyimdə istilik yaratmışdı. Ədəbiyyat müəllimim hər dəfə məndə nəsə görürdü, deyirdi ki, “ay qız, otur, artistlik etmə”. Kənddə də belə şey yox idi o vaxt! 4-cü sinifdə oxuyan uşaq nə bilir ki, artist kimdir? Mən sizə 1957-ci ildən danışıram”.
Aktrisa illər sonra teatr həyatı ilə bəzi məqamları da bizimlə bölüşüb.. O bildirib ki, teatra ilk gəldiyi illərdə özündən böyük sənətkarların çox pis münasibəti ilə üzləşib:
“Mən bu sahəyə gəlməklə bədbəxt oldum. Arxamda gərək mənə kömək edən, məni canavarların ağzından xilas edən olardı.. Mən kənd qızı olduğum üçün çox avam, təmiz idim. Düşündüyümü deyirdim. Sən demə elə etmək olmazmış. Teatrda bunu hamı başqa cür qəbul edirdi. Mən başqa cür tərbiyə almışdım. Bundan sonra peşman olsam nə olacaq, olmasam nə olacaq? Dağ boyda aktrisa məni təpiklədi, ayağının altına saldı, teatrdan atdırmaq istədi. Səbəb də o idi ki, xarici ölkədən teatrımıza gələn bir jurnalist məni tərifləyib. Az qaldılar məni öldürsünlər.. Bu olmuş hadisədir. Bunu mən sübut da edərəm, lazım gələr məhkəmə qarşısına da çıxa bilərəm. Bu hadisəni teatrda çoxları bilir. Mən mübarizələrdən ölə-ölə çıxdım. Adama öz yaşıdları paxıllıq edər. Dağ boyda aktyor, aktrisa paxıllıq etməz. Bu harada yazılıb? Bir bilsəniz o kimlərlərə mənə pərdənin arxasında nə qurğular qururdu?! Söhbətin kimdən getdiyini deməyəcəm. Amma bu gün o həyatda yoxdur, mən ona da rəhmət oxuyuram. Rollarına hörmətim var. Olub, keçib. Mən heç kimə pislik etməmişəm. Amma mən bilmirdim ki, yazıq avam qıza bu qədər pislik edərlər”.

«Театр — это такое искусство, что человек терпит страдания и бессонные ночи... Потому что ты стараешься делать для искусства и зрителей всё самое лучшее. Сегодня у нас есть и многообещающая молодёжь. Иногда смотрю эфиры, и молодые тоже говорят, что тоже терпят страдания. Пусть будет так. По их разговорам я чувствую, что они, глядя на мастеров до них, выбрали этот путь. Потому что наши страдания были перед их глазами».
Об этом в интервью Medianews.az рассказала народная артистка Лятифа Алиева.
Позже она заявила, что когда пришла в театральную сферу, столкнулась и с гневом родителей:
«Я сама пришла в театр. Перешагнула границы. Никто не был доволен, особенно мой отец. Я сказала ему: «Позволь мне учиться, я буду работать в той сфере, которую ты хочешь». Отец хотел, чтобы я работала в Казахе в области пиктографии. Я дала ему надежду. Отец заключил со мной сделку, сказал: «Сейчас ты согласна, но если после учёбы в Баку не согласишься, я тебя убью». Хотя я дала ему слово, я искала возможность осуществить свою детскую мечту. С самого детства моя учительница Зулейха разгорела во мне любовь к актёрскому искусству. Мой учитель литературы каждый раз что-то в мне замечал и говорил: «Эй, девочка, сядь, не играй в артистку». В то время в селе этого вообще не было! Что может знать ребёнок в 4-м классе, кто такой актёр? Я рассказываю вам про 1957 год».
Актриса спустя много лет поделилась с нами и некоторыми аспектами театральной жизни. Она отметила, что в первые годы прихода в театр столкнулась с очень плохим отношением со стороны более опытных мастеров:
«Я, придя в эту сферу, несчастная стала. За мной должно было быть кто-то, кто поможет и спасёт меня из пасти волков... Я была деревенской девушкой, очень наивной, чистой. Говорила то, что думала. Оказалось, так нельзя. В театре это все воспринимали по-другому. Я воспитана иначе. Что будет, если потом пожалею, что не пойду вперед? Огромная актриса пнула меня, наступила на меня ногой, хотела выгнать из театра. Причина была в том, что иностранный журналист, приехавший в наш театр, похвалил меня. Мне чуть не хочется сказать, что меня могли убить... Это случившийся случай. Я могу это доказать и, при необходимости, выйти с этим делом на суд. Об этой истории в театре знают многие. Я проходила через борьбу с огромным трудом. Равные завидуют человеку. Огромные актёры и актрисы завидуют? Где это написано? Если бы вы знали, что за заговоры они плели надо мной за кулисами! Я не стану называть имён, но сегодня этих людей в живых нет, я молюсь за них. Я уважаю их роли. Было, прошло. Я никому не делала зла. Но я не знала, что бедную наивную девочку могут так обидеть».