Britaniyada xaricdən siyasi ianələrə məhdudiyyət qoyulacaq
Böyük Britaniya hökuməti xaricdə yaşayan şəxslərin siyasi partiyalara etdiyi ianələrə məhdudiyyət tətbiqini və kriptovalyuta vasitəsilə maliyyələşməni müvəqqəti qadağan etməyi planlaşdırır.
Bu qərar xarici maliyyənin siyasətə təsiri ilə bağlı aparılan müstəqil araşdırmanın nəticələrinə əsaslanır. Araşdırma ötən il Reform UK partiyasının sabiq üzvlərindən birinin Rusiyaya dəstək xarakterli çıxışlar etmək müqabilində rüşvət aldığına görə həbsindən sonra başlanmışdı.
Hökumətin açıqlamasına görə, xaricdə yaşayan Britaniya vətəndaşlarının siyasi partiyalara ianələri illik 100 min funt sterlinq ilə məhdudlaşdırılacaq. Eyni zamanda, kriptovalyuta ilə ianələrə səmərəli tənzimləmə mexanizmi yaradılana qədər moratorium tətbiq ediləcək.
Qeyd edək ki, ötən il populist Reform UK partiyası ianələri bitkoin vasitəsilə qəbul edəcəyini açıqlayan ilk Britaniya partiyası olub. Partiyanın topladığı vəsaitin azı üçdə ikisinin xaricdəki donorlar tərəfindən təmin edildiyi bildirilir.
Qeyd edək ki, Niycel Farajın rəhbərlik etdiyi Reform UK son rəy sorğularında hakim Leyboristlər Partiyasını qabaqlayıb və ötən il rəqiblərindən daha çox vəsait toplayıb./AZƏRTAC

Правительство Великобритании планирует ввести ограничения на пожертвования политическим партиям со стороны проживающих за рубежом лиц и временно запретить финансирование с использованием криптовалют.
Это решение основано на результатах независимого расследования влияния иностранного финансирования на политику. Расследование началось после задержания бывшего члена партии Reform UK в прошлом году за получение взятки в обмен на выступления в поддержку России.
По заявлению правительства, пожертвования политическим партиям от граждан Великобритании, проживающих за границей, будут ограничены до 100 тысяч фунтов стерлингов в год. Одновременно будет введен мораторий на пожертвования с использованием криптовалют до разработки эффективного механизма регулирования.
Отметим, что в прошлом году популистская партия Reform UK стала первой британской партией, объявившей о приеме пожертвований в биткоинах. Сообщается, что по крайней мере две трети собранных партией средств поступают от доноров из-за рубежа.
Отметим, что партия Reform UK под руководством Найджела Фаража опережает правящую Лейбористскую партию в последних опросах общественного мнения и в прошлом году собрала больше средств, чем их конкуренты. /АЗЕРТАГ