Britaniyada xaricdən siyasi ianələrə məhdudiyyət qoyulacaq
Böyük Britaniya hökuməti xaricdə yaşayan şəxslərin siyasi partiyalara etdiyi ianələrə məhdudiyyət tətbiqini və kriptovalyuta vasitəsilə maliyyələşməni müvəqqəti qadağan etməyi planlaşdırır.
Bu qərar xarici maliyyənin siyasətə təsiri ilə bağlı aparılan müstəqil araşdırmanın nəticələrinə əsaslanır. Araşdırma ötən il Reform UK partiyasının sabiq üzvlərindən birinin Rusiyaya dəstək xarakterli çıxışlar etmək müqabilində rüşvət aldığına görə həbsindən sonra başlanmışdı.
Hökumətin açıqlamasına görə, xaricdə yaşayan Britaniya vətəndaşlarının siyasi partiyalara ianələri illik 100 min funt sterlinq ilə məhdudlaşdırılacaq. Eyni zamanda, kriptovalyuta ilə ianələrə səmərəli tənzimləmə mexanizmi yaradılana qədər moratorium tətbiq ediləcək.
Qeyd edək ki, ötən il populist Reform UK partiyası ianələri bitkoin vasitəsilə qəbul edəcəyini açıqlayan ilk Britaniya partiyası olub. Partiyanın topladığı vəsaitin azı üçdə ikisinin xaricdəki donorlar tərəfindən təmin edildiyi bildirilir.
Qeyd edək ki, Niycel Farajın rəhbərlik etdiyi Reform UK son rəy sorğularında hakim Leyboristlər Partiyasını qabaqlayıb və ötən il rəqiblərindən daha çox vəsait toplayıb./AZƏRTAC

The British government plans to impose restrictions on donations made by people living abroad to political parties and to temporarily ban funding through cryptocurrency.
This decision is based on the results of an independent investigation into the influence of foreign funding on politics. The investigation was initiated after the arrest of a former member of the Reform UK party last year for taking a bribe in exchange for making pro-Russia statements.
According to the government's statement, donations from British citizens living abroad to political parties will be limited to £100,000 annually. At the same time, a moratorium will be applied on cryptocurrency donations until an effective regulatory mechanism is established.
It should be noted that last year the populist Reform UK party became the first British party to announce that it would accept donations via Bitcoin. It is reported that at least two-thirds of the funds raised by the party come from donors abroad.
It should also be noted that Reform UK, led by Nigel Farage, has surpassed the ruling Labour Party in recent opinion polls and raised more funds than its rivals last year./AZERTAC