Almaniyanın Köln şəhərindən yayılan NTV kanalında ABŞ-nin İranda yeni silahları sınaqdan keçirdiyi haqda araşdırma təqdim olunub. Almaniyada yaşayan azərbaycanlı jurnalist Sarvan Səmədoğlu NTV kanalının əməkdaşı Markus Lippoldinin apardığı araşdırma haqda geniş materialın mətnini azərbaycancaya çevirib.
Medianews.az araşdırmanı oxuculara təqdim edir.
İranda müharibənin başlandığı ilk günlərdə hər iki tərəf minlərlə raketdən, o cümlədən qanadlı raketlərdən və dronlardan istifadə edib. ABŞ və İsrail İrandakı hədəfləri vurub, Tehrandakı rejim isə İsrailə, ABŞ hərbi bazalarına, həmçinin Körfəz ölkələrinin obyektlərinə və Hörmüz boğazındakı gəmilərə hücumlarla cavab verib.
Bəs müharibədə iştirak edən tərəflər konkret olaraq hansı silahlardan istifadə edirlər? Həmin silahlar hansı məqsədlə tətbiq olunur?
Məlum olur ki, ABŞ yalnız bəlli sistemlərə deyil, həm də yeni silahlara müraciət edir. Ukraynada olduğu kimi, Yaxın Şərq də müasir müharibə üsullarının sınaq meydanına çevrilir. ABŞ-ın əsas istifadə etdiyi silahlara qısa nəzər yetirək.
Təyyarədaşıyan gəmilər
Müharibə başlamazdan əvvəl ABŞ Yaxın Şərqdə 2003-cü ildən – İraqa hücum etdiyi vaxtdan – bəri ən böyük hərbi qüvvəni cəmləşdirib. Buna Ərəbistan dənizində və Oman körfəzində fəaliyyət göstərən “USS Abraham Lincoln” və Aralıq dənizində yerləşən, dünyanın ən böyük və ən bahalı hərbi gəmisi sayılan “USS Gerald Ford” təyyarədaşıyanları daxildir. Bu gəmilərdə onlarla döyüş təyyarəsi yerləşir və hər biri raketlərlə təchiz edilmiş esmineslərin də daxil olduğu donanma tərəfindən müşayiət olunur. Bundan əlavə, döyüş bölgəsində sualtı qayıqlar da fəaliyyət göstərir.
Qanadlı raketlər
Həm esmineslər, həm də sualtı qayıqlar “Tomahawk” tipli qanadlı raketlər buraxır. Böyük uçuş məsafəsi və zərbə gücü, strateji hədəfləri, məsələn, hərbi bazaları məhv etmək qabiliyyəti onları ən vacib silahlardan birinə çevirir. Ehtimal olunur ki, belə raketlərdən biri İranın cənubundakı Minab şəhərində bir qız məktəbinə düşərək 170-dən çox insanın ölümünə səbəb olub.
Beləliklə, ilk dəfə olaraq radara az görünən “Tomahawk” raketlərindən istifadə edilib. Onların qara örtüyü radar şüalarının müəyyən dalğa uzunluqlarını udaraq onları daha az əks etdirə bilər.
Hərbi ekspert Qustav Qresselə görə, istifadə olunan başqa bir qanadlı raket “AGM-84 Harpoon”dur. Bu, əvvəlcə dəniz hədəfləri üçün nəzərdə tutulsa da, artıq quru hədəflərinə qarşı da istifadə edilə bilir. Havadan isə müxtəlif versiyaları olan AGM-158 JASSM raketləri tətbiq olunur.
“New York Times” qəzetinin məlumatına görə, ilk hücum dalğalarında “AGM-154 Joint Standoff Weapon” kimi dəqiq idarə olunan planer bombalardan (planer - heç bir enerji mənbəyi olmadan uça bilən sabit qanadlı təyyarə deməkdir) da istifadə olunub. Onların üstünlüyü ondadır ki, bomba düşmən hava müdafiəsinin çatmadığı məsafədən buraxılır və qanadlarının köməyi ilə təxminən 130 km məsafəyə səssizcə süzərək hədəfə çatır. İdarəetmə sistemləri yüksək dəqiqlik təmin edir. Ekspert Qressel həmçinin “GBU-39 Small Diameter Bomb” tipli planer bombaların “anqarları və qorunan təyyarələri dəqiq şəkildə məhv etmək üçün” istifadə olunduğunu deyir.
Bombalar və raketlər
Müharibənin əvvəlində planer bombalar vasitəsilə İranın hava müdafiə mövqeləri zərərsizləşdirilib. Hava üstünlüyü əldə edildikdən sonra isə daha sadə və ucuz bombalardan istifadə etmək mümkündür. Bunlara “Joint Direct Attack Munition” (JDAM) daxildir. Bu, əlavə GPS sistemi ilə təchiz edilərək adi bombaların yüksək dəqiqlikli sursata çevrilməsini təmin edir. “New York Times” yazır ki, bu bombalar 2001-ci ilin 11 sentyabr hadisələrindən sonrakı müharibələrdə Pentaqonun hava zərbələri üçün “sevimli alətinə” çevrilib.
2026-cı ilin İran müharibəsində ilk dəfə “Precision Strike Missile” (PrSM) adlı raketlərdən də istifadə olunur. Quru platformasından buraxılan bu qısa mənzilli ballistik raketlər Ukrayna müharibəsindən tanınan ATACMS raketlərinin varisidir, lakin onların uçuş məsafəsi 500 km-dən çoxdur. Bu raketlər ABŞ ordusunun arsenalına yalnız 2024-cü ildə daxil edilib.
Dronlar
ABŞ ordusunun inkişaf etdirdiyi yeni silahlardan biri də qanadlı raketlərlə müqayisədə çox ucuz olan bir silahdır: “Lucas” adlı dron. Bu, hədəfə birbaşa uçaraq partlayan və yalnız bir dəfə istifadə olunan kamikadze drondur. “Low-Cost Uncrewed Combat Attack System” (yəni ucuz pilotsuz döyüş hücum sistemi) İranın “Shahed-136” dronundan ilham alaraq hazırlanıb. “Shahed-136”nın bir nümunəsi ələ keçirilərək sökülüb və əsasında yeni model yaradılıb. Bu drondan ilk dəfə indiki İran müharibəsində istifadə olunur. Uçuş məsafəsi təxminən 800 km-dir və bir ədədinin qiyməti təxminən 30 min avrodur. Müqayisə üçün deyək ki, bir “Tomahawk” raketi 1 milyon dollardan baha başa gəlir.
Digər məşhur dron isə “MQ-9 Reaper”dir. Bu dron İranda həm kəşfiyyat üçün, həm də hava müdafiəsi mövqelərinə hücumlarda istifadə olunur.” CBS News”un məlumatına görə, İran bu dronlardan 11-ni vura bilib.
Bombardmançı və döyüş təyyarələri
ABŞ-ın istifadə etdiyi bombardmançı və qırıcı təyyarələrə dörd reaktiv mühərrikli B-2 gizli bombardmançısı daxildir; bu, ehtimal ki, dünyanın ən bahalı döyüş təyyarələrindən biridir. Həmçinin səsdən sürətli uçuş qabiliyyətinə malik B-1 bombardmançısı da istifadə olunur. B-1 daha çox bomba daşıya bilir və genişmiqyaslı hava hücumları üçün uyğundur. Xarici görnüşləri də fərqlənir: B-2 yarasa qanadına bənzər formaya malikdir, B-1 isə müxtəlif mövqelərə gətirilə bilən dəyişən bucaqlı qanadlara malikdir.
ABŞ-ın Yaxın Şərqə məsul “US Central Command” komanda dairəsinin məlumatına görə, İranda müxtəlif döyüş təyyarələrindən istifadə olunur: F-16, F/A-18, F-22, F-35 və A-10.
Xüsusi diqqət çəkən təyyarə isə EA-18G-dir. Bu təyyarədən elektron müharibə üçün istifadə olunur. EA-18G müdaxilə cihazları vasitəsilə düşmənin rabitə və radar sistemlərini sıradan çıxarmağa qabildir. Bundan əlavə, hava kəşfiyyatı, erkən xəbərdarlıq, rabitə, təchizat və yanacaq doldurma üçün çoxsaylı təyyarələrdən də istifadə edilir.
Hava müdafiəsi
İran müharibəsində hücumları dəf etmək bacarığı mühüm rol oynayır. ABŞ bu məqsədlə “Patriot” hava müdafiə sistemlərindən istifadə edir; onlar təyyarələri, qanadlı raketləri və ballistik raketləri vurmaq qabiliyyətinə malikdir. Bir batareya təxminən 160 km radiuslu ərazi üzərində müdafiə “qalxanı” yarada bilir.
“Patriot” sistemi PAC-2 və ya PAC-3 raketləri ilə təchiz olunur. Bu sistem və raketlər Ukraynada da çox tələb olunur. İran müharibəsinin başlanması onların mövcudluğunu daha da məhdudlaşdırıb, çünki hücuma məruz qalan Körfəz ölkələri də bu sistemdən istifadə edir. Problem ondadır ki, milyonlarla avro dəyərində olan “Patriot” raketləri İranın kütləvi şəkildə istifadə etdiyi çox ucuz kamikadze dronlarını vurmağa sərf olunur. Bu isə sursat çatışmazlığı problemi yaradır.
Bundan əlavə, ABŞ THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) adlı mobil sistemdən də istifadə edir. Bu sistem qısa və orta mənzilli ballistik raketləri, həmçinin bəzi qitələrarası raketləri məhv etmək üçün nəzərdə tutulub. ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri isə hava hücumundan müdafiə üçün SM-2 və SM-3 raketlərindən istifadə edir.

На телеканале NTV из города Кёльн в Германии вышло расследование о том, что США испытывают новое оружие в Иране. Азербайджанский журналист, проживающий в Германии, Сарван Самедоглу перевел на азербайджанский текст обширного материала расследования, проведенного сотрудником NTV Маркусом Липполдом.
Medianews.az предоставляет расследование читателям.
В первые дни начала войны в Иране обе стороны использовали тысячи ракет, в том числе крылатые ракеты и дроны. США и Израиль наносили удары по целям в Иране, а режим в Тегеране отвечал атаками по Израилю, военным базам США, объектам стран Персидского залива и судам в Ормузском проливе.
Но какими конкретно видами оружия пользуются воюющие стороны? С какими целями применяются эти виды оружия?
Становится известно, что США прибегают не только к известным системам, но и к новому оружию. Как и на Украине, Ближний Восток превращается в полигон для испытания современных методов ведения войны. Давайте кратко рассмотрим основные виды оружия, используемые США.
Авианосцы
До начала войны США сосредоточили на Ближнем Востоке самые крупные военные силы с 2003 года — со времени вторжения в Ирак. К ним относятся авианосцы "USS Abraham Lincoln", действующие в Аравийском море и Оманском заливе, и "USS Gerald Ford", расположенный в Средиземном море и считающийся крупнейшим и самым дорогим военным кораблем в мире. На этих судах размещено множество боевых самолетов, сопровождаемых флотом, включая эсминцы, оснащённые ракетами. Кроме того, в зоне боевых действий действуют подводные лодки.
Крылатые ракеты
Как эсминцы, так и подводные лодки запускают крылатые ракеты типа "Tomahawk". Большая дальность полета и мощь удара, способность уничтожать стратегические цели, например военные базы, делают их одним из важнейших видов оружия. Предполагается, что одна из таких ракет упала на здание школы для девочек в южном городе Ирана Минаб и стала причиной смерти более 170 человек.
Таким образом, впервые было применено малозаметное для радара оружие — ракеты "Tomahawk". Их темное покрытие поглощает определённые длины волн радарных лучей, уменьшая отражение.
По словам военного эксперта Густава Гресселя, другой используемой крылатой ракетой является "AGM-84 Harpoon". Изначально предназначенная для морских целей, она теперь может применяться и против наземных целей. С воздуха применяются ракеты AGM-158 JASSM различных модификаций.
По данным газеты "New York Times", в первых волнах ударов также применялись точно управляемые планирующие бомбы, такие как "AGM-154 Joint Standoff Weapon" (Планер — это самолет с неподвижным крылом, способный лететь без источника энергии). Их преимущество в том, что бомба сбрасывается с расстояния, недосягаемого для вражеской ПВО, и благодаря крыльям планирует примерно 130 км, бесшумно достигая цели. Системы управления обеспечивают высокую точность. Эксперт Грессель также сообщает, что планирующие бомбы типа "GBU-39 Small Diameter Bomb" применяются для точного уничтожения ангаров и защищенных самолетов.
Бомбы и ракеты
В начале войны позиции ПВО Ирана были нейтрализованы с помощью планирующих бомб. После установления воздушного превосходства можно использовать более простые и дешёвые бомбы. К ним относится "Joint Direct Attack Munition" (JDAM) — обычные бомбы, оснащённые дополнительной GPS-системой, что превращает их в высокоточное оружие. "New York Times" пишет, что эти бомбы стали "любимым инструментом" Пентагона для авиаударов в войнах после событий 11 сентября 2001 года.
В войне в Иране 2026 года впервые применяются ракеты "Precision Strike Missile" (PrSM). Это краткодействующие баллистические ракеты, запускаемые с наземных платформ, которые являются наследниками ракет ATACMS, известными по войне в Украине, но с дальностью полёта более 500 км. Эти ракеты поступили на вооружение армии США только в 2024 году.
Дроны
Одним из новых видов оружия, разработанных армией США, является дрон "Lucas", значительно более дешевый по сравнению с крылатыми ракетами. Это дрон-камикадзе, который летит непосредственно к цели и взрывается, и который используется только один раз. Система названа "Low-Cost Uncrewed Combat Attack System" (низкозатратная беспилотная боевая система) и создана на основе иранского дрона "Shahed-136". Один образец "Shahed-136" был захвачен, разобран и на его базе создана новая модель. Этот дрон впервые используется в текущей войне в Иране. Дальность полёта — примерно 800 км, а стоимость единицы — около 30 тысяч евро. Для сравнения: ракета "Tomahawk" стоит более миллиона долларов.
Другой известный дрон — "MQ-9 Reaper". Этот дрон используется в Иране как для разведки, так и для ударов по позициям ПВО," сообщает CBS News. По их данным, Ирану удалось сбить 11 таких дронов.
Бомбардировщики и боевые самолёты
К числу бомбардировщиков и истребителей, используемых США, относится четырёхдвигательный реактивный B-2 Spirit — вероятно, один из самых дорогих боевых самолетов в мире. Также используется бомбардировщик B-1 с возможностью сверхзвуковых полётов. B-1 способен нести большее количество бомб и подходит для масштабных авиаударов. Внешне они различаются: B-2 имеет форму, похожую на крыло летучей мыши, а B-1 — изменяемое по углу крыло с возможностью установки в разных положениях.
По информации командования Центрального командования США (US Central Command), ответственному за Ближний Восток, в Иране используются различные боевые самолёты: F-16, F/A-18, F-22, F-35 и A-10.
Особое внимание заслуживает самолёт EA-18G, который используется для электронных боевых действий. EA-18G способен с помощью средств радиоэлектронной борьбы выводить из строя коммуникационные и радарные системы противника. Кроме того, применяются многочисленные самолеты для воздушной разведки, раннего предупреждения, связи, обеспечения и дозаправки топливом.
ПВО
Способность отражать атаки играет важную роль в войне в Иране. США используют зенитно-ракетные комплексы "Patriot", способные уничтожать самолёты, крылатые ракеты и баллистические ракеты. Одна батарея может создавать оборонительный "щит" на площади радиусом около 160 км.
Система "Patriot" оснащена ракетами PAC-2 или PAC-3. Эта система и ракеты также очень востребованы на Украине. Начало войны в Иране ещё больше ограничило их наличие, поскольку страны Персидского залива, подвергающиеся атакам, также используют эту систему. Проблема в том, что дорогостоящие ракеты "Patriot" стоимостью миллионы евро расходуются на уничтожение массово используемых Ираном очень дешёвых дронов-камикадзе. Это создает проблему нехватки боеприпасов.
Кроме того, США применяют мобильную систему THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense), предназначенную для уничтожения баллистических ракет короткой и средней дальности, а также некоторых межконтинентальных ракет. Военно-морские силы США используют ракеты SM-2 и SM-3 для противовоздушной обороны.