Baş katib Yaxın Şərq münaqişəsi üzrə şəxsi nümayəndə təyin edib
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş fransız diplomat Jan Arnonu Yaxın Şərq münaqişəsi üzrə şəxsi nümayəndəsi təyin edib.
Medianews.az "Report"-a istinadla bildirir ki, BMT-nin Baş katibi bunu Nyu-Yorkdakı BMT-nin mənzil-qərargahında jurnalistlərə deyib.
Quterreş hesab edir ki, regiondakı vəziyyət nəzarətdən çıxıb və dünya daha böyük bir müharibənin astanasındadır. O, dialoqu təşviq etmək və sülhə nail olmaq üçün bir sıra təşəbbüsləri həyata keçirmək üçün Yaxın Şərqdə və dünyanın bir çox ölkəsi ilə sıx əlaqə saxladığını bildirib.
"Bu təşəbbüslər uğurlu olmalıdır. Hörmüz boğazının uzun müddət bağlanması qlobal əkin mövsümünün kritik bir anında neft, qaz və gübrə daşınmasını əngəlləyir. Artıq eskalasiya pilləkəninə qalxmağı dayandırıb diplomatiyaya doğru irəliləməyin vaxtıdır", - deyə o bildirib.
BMT-nin məlumatına görə, Jan Arno beynəlxalq diplomatiya sahəsində 30 ildən çox təcrübəyə malikdir, sülhməramlılıq və vasitəçilik üzrə ixtisaslaşıb və Afrika, Asiya, Avropa və Latın Amerikasında BMT missiyalarında xidmət edib.
Bundan əvvəl o, BMT Baş katibinin Əfqanıstan və regional məsələlər üzrə şəxsi elçisi vəzifəsində çalışıb.

The Secretary-General has appointed a personal envoy for the Middle East conflict.
UN Secretary-General Antonio Guterres has appointed French diplomat Jean Arnault as his personal envoy for the Middle East conflict.
Medianews.az reports, citing "Report," that the UN Secretary-General said this to journalists at the UN headquarters in New York.
Guterres believes that the situation in the region has gotten out of control and the world is on the brink of a larger war. He stated that he is in close contact with the Middle East and many countries around the world to promote dialogue and implement a series of initiatives to achieve peace.
"These initiatives must be successful. The prolonged closure of the Strait of Hormuz obstructs the transport of oil, gas, and fertilizer at a critical moment in the global planting season. It is time to stop escalating and move towards diplomacy," he said.
According to the UN, Jean Arnault has more than 30 years of experience in international diplomacy, specializing in peacekeeping and mediation, and has served in UN missions in Africa, Asia, Europe, and Latin America.
Previously, he worked as the personal envoy of the UN Secretary-General for Afghanistan and regional issues.