Baş katib Yaxın Şərq münaqişəsi üzrə şəxsi nümayəndə təyin edib
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş fransız diplomat Jan Arnonu Yaxın Şərq münaqişəsi üzrə şəxsi nümayəndəsi təyin edib.
Medianews.az "Report"-a istinadla bildirir ki, BMT-nin Baş katibi bunu Nyu-Yorkdakı BMT-nin mənzil-qərargahında jurnalistlərə deyib.
Quterreş hesab edir ki, regiondakı vəziyyət nəzarətdən çıxıb və dünya daha böyük bir müharibənin astanasındadır. O, dialoqu təşviq etmək və sülhə nail olmaq üçün bir sıra təşəbbüsləri həyata keçirmək üçün Yaxın Şərqdə və dünyanın bir çox ölkəsi ilə sıx əlaqə saxladığını bildirib.
"Bu təşəbbüslər uğurlu olmalıdır. Hörmüz boğazının uzun müddət bağlanması qlobal əkin mövsümünün kritik bir anında neft, qaz və gübrə daşınmasını əngəlləyir. Artıq eskalasiya pilləkəninə qalxmağı dayandırıb diplomatiyaya doğru irəliləməyin vaxtıdır", - deyə o bildirib.
BMT-nin məlumatına görə, Jan Arno beynəlxalq diplomatiya sahəsində 30 ildən çox təcrübəyə malikdir, sülhməramlılıq və vasitəçilik üzrə ixtisaslaşıb və Afrika, Asiya, Avropa və Latın Amerikasında BMT missiyalarında xidmət edib.
Bundan əvvəl o, BMT Baş katibinin Əfqanıstan və regional məsələlər üzrə şəxsi elçisi vəzifəsində çalışıb.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш назначил французского дипломата Жана Арно своим личным представителем по ближневосточному конфликту.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на "Report", генеральный секретарь ООН заявил об этом журналистам в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
Гутерреш считает, что ситуация в регионе вышла из-под контроля, и мир стоит на пороге более масштабной войны. Он сообщил, что поддерживает тесные контакты на Ближнем Востоке и со многими странами мира для поощрения диалога и достижения мира, а также осуществляет ряд инициатив с этой целью.
"Эти инициативы должны быть успешными. Длительное закрытие пролива Ормуз препятствует транспортировке нефти, газа и удобрений в критический момент глобального сельскохозяйственного сезона. Уже пора прекратить эскалацию и двигаться в сторону дипломатии", - подчеркнул он.
По информации ООН, Жан Арно имеет более 30 лет опыта в международной дипломатии, специализируется на миротворчестве и посредничестве, служил в миссиях ООН в Африке, Азии, Европе и Латинской Америке.
Ранее он занимал должность личного посланника Генерального секретаря ООН по вопросам Афганистана и региональным вопросам.