Ermənistanda iki komissiya sədri və bir katib saxlanıldı
Ermənistanda start götürən parlament seçkiləri ilk saatlardan etibarən ciddi qanun pozuntuları və həbslərlə müşayiət olunmağa başlayıb. Ölkənin bir sıra seçki məntəqələrində komissiya üzvlərinin işə gəlmədiyi, rəhbər heyətin isə gecə saatlarında xüsusi əməliyyatla saxlanıldığı məlum olub.
Medianews.az nocomment.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Ermənistanın Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Vaahn Ovakimyan rəsmi açıqlama verib.
MSK sədrinin sözlərinə görə, ölkə miqyasında seçki məntəqələri qapılarını seçicilərin üzünə açarkən ümumi mənzərədə ciddi çatışmazlıqlar qeydə alınıb: "Məntəqələr açılan zaman mövcud olan 2005 seçki məntəqəsindən 48-də ümumilikdə 50 komissiya üzvü yerində olmayıb. Üç fərqli məntəqədə isə rəhbər heyət işə çıxmayıb. Belə ki, iki məntəqə sədri və bir katib gecə saatlarında hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıblar".
Komissiya rəhbərlərinin konkret olaraq hansı səbəbdən və hansı ittihamlarla saxlanıldığı barədə hələlik geniş təfərrüat verilməsə də, hadisənin səsvermənin gedişatına təsir göstərməməsi üçün dərhal operativ tədbirlərin görüldüyü bildirilir.

The parliamentary elections that started in Armenia began to be accompanied by serious violations of the law and arrests from the first hours. It has been revealed that in several polling stations in the country, commission members did not come to work, and the leadership was detained in a special operation at night.
Medianews.az, referring to nocomment.az , reports that the chairman of Armenia's Central Election Commission (CEC), Vaahn Ovakimyan, made an official statement about this.
According to the CEC chairman, while polling stations nationwide opened their doors to voters, serious shortcomings were recorded overall: "Out of the 2005 polling stations available at the time of opening, a total of 50 commission members were not present at 48 stations. At three different polling stations, the leadership did not come to work. Specifically, two station chairs and one secretary were detained by law enforcement agencies at night."
Although detailed information about the exact reasons and charges for the detention of the commission leaders has not yet been provided, it is reported that operational measures were immediately taken to ensure that the incident does not affect the progress of the voting.