Ermənistanda iki komissiya sədri və bir katib saxlanıldı
Ermənistanda start götürən parlament seçkiləri ilk saatlardan etibarən ciddi qanun pozuntuları və həbslərlə müşayiət olunmağa başlayıb. Ölkənin bir sıra seçki məntəqələrində komissiya üzvlərinin işə gəlmədiyi, rəhbər heyətin isə gecə saatlarında xüsusi əməliyyatla saxlanıldığı məlum olub.
Medianews.az nocomment.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Ermənistanın Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Vaahn Ovakimyan rəsmi açıqlama verib.
MSK sədrinin sözlərinə görə, ölkə miqyasında seçki məntəqələri qapılarını seçicilərin üzünə açarkən ümumi mənzərədə ciddi çatışmazlıqlar qeydə alınıb: "Məntəqələr açılan zaman mövcud olan 2005 seçki məntəqəsindən 48-də ümumilikdə 50 komissiya üzvü yerində olmayıb. Üç fərqli məntəqədə isə rəhbər heyət işə çıxmayıb. Belə ki, iki məntəqə sədri və bir katib gecə saatlarında hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılıblar".
Komissiya rəhbərlərinin konkret olaraq hansı səbəbdən və hansı ittihamlarla saxlanıldığı barədə hələlik geniş təfərrüat verilməsə də, hadisənin səsvermənin gedişatına təsir göstərməməsi üçün dərhal operativ tədbirlərin görüldüyü bildirilir.

В Армении парламентские выборы, начавшиеся с первых же часов, сопровождались серьезными нарушениями закона и арестами. Сообщается, что в ряде избирательных участков страны члены комиссий не явились на работу, а руководящий состав был задержан в ночное время в ходе специальной операции.
Medianews.az, ссылаясь на nocomment.az, сообщает, что официальное заявление по этому поводу сделал председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении Ваан Овакимян.
По словам председателя ЦИК, при открытии избирательных участков по всей стране были зафиксированы серьезные недостатки: «Из 2005 избирательных участков 48 участков в момент открытия в общей сложности 50 членов комиссий отсутствовали на месте. В трех различных участках руководящий состав не вышел на работу. В частности, два председателя участков и один секретарь были задержаны правоохранительными органами в ночное время».
Конкретно по каким причинам и по каким обвинениям были задержаны руководители комиссий пока не сообщается в подробностях, однако отмечается, что для того, чтобы инцидент не повлиял на ход голосования, были незамедлительно приняты оперативные меры.