Hindistanın şimal-şərqində yerləşən Assam ştatında son günlər ərzində baş verən daşqınlar nəticəsində azı 41 nəfər həyatını itirib, 650 mindən çox insan isə zərər çəkib.
Bu barədə yerli qurumlar rəsmi məlumat yayıblar.
Bildirilib ki, son 24 saat ərzində daşqınlar nəticəsində daha 10 nəfər ölüb və bununla da təbii fəlakət qurbanlarının ümumi sayı 41-ə çatıb.
Leysan yağışları və həddindən artıq yağıntıların səbəb olduğu misli görünməmiş daşqın vəziyyəti ilə əlaqədar bütün xidmətlər yerlərdə fəaliyyət göstərir.
Əhaliyə ərzaq, içməli su, dərman və gigiyena vasitələri paylanılır, zərərçəkmiş bölgələrdə isə xilasetmə əməliyyatları davam edir.
Xilasetmə tədbirlərinə ordu, Hərbi Hava Qüvvələri və digər qurumlar cəlb edilib. Çətin gedilən ərazilərdə xarici aləmdən təcrid olunmuş insanlara ilk zərurət əşyalarının çatdırılması üçün dronlardan istifadə olunur.
Hindistanın Meteorologiya Departamenti bəzi bölgələrdə gözlənilən tufan, ildırım çaxması və şiddətli yağışlarla bağlı növbəti dörd gün üçün xəbərdarlıq elan edib.

At least 41 people have died and more than 650,000 have been affected by the floods that have occurred in recent days in Assam state, located in northeastern India.
Local authorities have released official information about this.
It was reported that in the last 24 hours, another 10 people have died due to the floods, bringing the total number of victims of the natural disaster to 41.
All services are operating on the ground in connection with the unprecedented flood situation caused by heavy rains and excessive precipitation.
Food, drinking water, medicine, and hygiene supplies are being distributed to the population, and rescue operations continue in the affected areas.
The army, Air Force, and other agencies have been involved in the rescue measures. Drones are used to deliver essential supplies to people isolated from the outside world in hard-to-reach areas.
India's Meteorological Department has issued warnings for the next four days regarding expected storms, lightning strikes, and heavy rains in some areas.
It is also reported that water levels in many rivers in the region have exceeded the danger limit./oxu.az