Ebola virusu bu ölkədə sürətlə yayılır
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Konqo Demokratik Respublikasının şimal-şərqində Ebola virusunun yayılmasının davam etməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını bildirib. Son məlumatlara görə, təsdiqlənmiş yoluxma hallarının sayı 710-a, ölənlərin sayı isə ən azı 149-a çatıb.
Son 24 saat ərzində daha 21 yeni yoluxma halı aşkarlanıb.
Xəstəxanalarda və təcridxanalarda yüzlərlə xəstə var, mütəxəssislər hesab edirlər ki, yoluxma və ölüm hallarının faktiki sayı rəsmi rəqəmlərdən xeyli çox ola bilər. Yoluxma hallarının artması ilə mübarizə aparmaq üçün ÜST və ölkə hakimiyyəti təxminən 550 milyon dollara başa gələn genişmiqyaslı proqrama başlayıb. Əsas məqsəd infeksiyanın yayılmasının qarşısını almaq, yeni yoluxma hallarını müəyyən etmək və əhalini qorumaqdır.
Yoluxma hallarının 93 faizi İturi əyalətində qeydə alınıb, lakin virus Şimali və Cənubi Kivu da daxil olmaqla digər bölgələrə yayılmağa davam edir. Qonşu Uqandada da yoluxma halları qeydə alınıb, burada 19 yoluxma və iki ölüm hadisəsi təsdiqlənib./AZƏRTAC

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) выразила серьёзную обеспокоенность продолжающимся распространением вируса Эбола на северо-востоке Демократической Республики Конго. По последним данным, количество подтверждённых случаев заражения достигло 710, а число погибших – по меньшей мере 149.
За последние 24 часа выявлено ещё 21 новый случай заражения.
В больницах и карантинных учреждениях находятся сотни пациентов, специалисты считают, что фактическое число случаев заражения и смертей может значительно превышать официальные данные. Для борьбы с ростом числа случаев заражения ВОЗ и правительство страны начали масштабную программу, стоимость которой составляет около 550 миллионов долларов. Основная цель – предотвратить распространение инфекции, выявить новые случаи заражения и защитить население.
93 процента случаев заражения зарегистрировано в провинции Итури, однако вирус продолжает распространяться в другие регионы, включая Северное и Южное Киву. В соседней Уганде также зафиксированы случаи заражения, где подтверждены 19 случаев и два смертельных исхода./АЗЕРТАЧ