Ebola virusu bu ölkədə sürətlə yayılır
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Konqo Demokratik Respublikasının şimal-şərqində Ebola virusunun yayılmasının davam etməsi ilə bağlı ciddi narahatlığını bildirib. Son məlumatlara görə, təsdiqlənmiş yoluxma hallarının sayı 710-a, ölənlərin sayı isə ən azı 149-a çatıb.
Son 24 saat ərzində daha 21 yeni yoluxma halı aşkarlanıb.
Xəstəxanalarda və təcridxanalarda yüzlərlə xəstə var, mütəxəssislər hesab edirlər ki, yoluxma və ölüm hallarının faktiki sayı rəsmi rəqəmlərdən xeyli çox ola bilər. Yoluxma hallarının artması ilə mübarizə aparmaq üçün ÜST və ölkə hakimiyyəti təxminən 550 milyon dollara başa gələn genişmiqyaslı proqrama başlayıb. Əsas məqsəd infeksiyanın yayılmasının qarşısını almaq, yeni yoluxma hallarını müəyyən etmək və əhalini qorumaqdır.
Yoluxma hallarının 93 faizi İturi əyalətində qeydə alınıb, lakin virus Şimali və Cənubi Kivu da daxil olmaqla digər bölgələrə yayılmağa davam edir. Qonşu Uqandada da yoluxma halları qeydə alınıb, burada 19 yoluxma və iki ölüm hadisəsi təsdiqlənib./AZƏRTAC

Ebola virus is spreading rapidly in this country
The World Health Organization (WHO) has expressed serious concern about the continued spread of the Ebola virus in the northeastern Democratic Republic of Congo. According to recent data, the number of confirmed infections has reached 710, and the death toll is at least 149.
In the past 24 hours, 21 new cases of infection have been detected.
There are hundreds of patients in hospitals and isolation wards, and experts believe that the actual number of infections and deaths could be much higher than the official figures. To combat the rise in cases, the WHO and the country’s authorities have launched a large-scale program costing approximately 550 million dollars. The main goal is to prevent the spread of the infection, identify new cases, and protect the population.
93 percent of the infection cases have been recorded in Ituri province, but the virus continues to spread to other regions, including North and South Kivu. Cases have also been recorded in neighboring Uganda, where 19 infections and two deaths have been confirmed./AZERTAC