Diplomatlarla bağlı yeni qaydalar
Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında “Diplomatik xidmət haqqında” Qanuna təklif olunan dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılıb.
Medianews.az bildirir ki, layihəyə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanda (qurumda) xidmət keçən diplomatik xidmət əməkdaşlarının dövlət məvacibinə aşağıdakılar daxildir:
- aylıq vəzifə maaşı;
- diplomatik rütbəyə görə əlavə haqq;
- təmsilçiliyə görə əlavə haqq;
- xidmət üçün zəruri olan hallarda aylıq iş vaxtı norması 5 (beş) saatdan çox artırılanda işlədiyi hər saata görə ödənilən əlavə haqq;
- əmək qanunvericiliyinə əsasən əmək şəraiti ilə diplomatik xidmət əməkdaşlarına şamil edilən əlavələr (xidmət şəraitinin ağır və zərərliliyinə, iqlim şəraitinə və s.).

На сегодняшнем заседании Милли Меджлиса были обсуждены предлагаемые изменения в Закон "О дипломатической службе".
Medianews.az сообщает, что согласно проекту, в государственное вознаграждение сотрудников дипломатической службы, проходящих службу в органе (учреждении), определённом соответствующим исполнительным органом, входят следующие выплаты:
- ежемесячная должностная зарплата;
- доплата за дипломатический ранг;
- доплата за представительские функции;
- доплата за каждый час работы сверх месячной нормы рабочего времени, установленной в 5 (пять) часов, если это необходимо для службы;
- надбавки, применяемые к дипломатическим сотрудникам в соответствии с трудовым законодательством в связи с условиями труда (тяжёлые и вредные условия службы, климатические условия и т.д.).