Diplomatlarla bağlı yeni qaydalar
Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında “Diplomatik xidmət haqqında” Qanuna təklif olunan dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılıb.
Medianews.az bildirir ki, layihəyə əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanda (qurumda) xidmət keçən diplomatik xidmət əməkdaşlarının dövlət məvacibinə aşağıdakılar daxildir:
- aylıq vəzifə maaşı;
- diplomatik rütbəyə görə əlavə haqq;
- təmsilçiliyə görə əlavə haqq;
- xidmət üçün zəruri olan hallarda aylıq iş vaxtı norması 5 (beş) saatdan çox artırılanda işlədiyi hər saata görə ödənilən əlavə haqq;
- əmək qanunvericiliyinə əsasən əmək şəraiti ilə diplomatik xidmət əməkdaşlarına şamil edilən əlavələr (xidmət şəraitinin ağır və zərərliliyinə, iqlim şəraitinə və s.).

At today's session of the Milli Majlis, proposed amendments to the "Law on Diplomatic Service" were discussed.
Medianews.az reports that according to the draft, the state salary of diplomatic service employees serving in the body (institution) determined by the relevant executive authority includes the following:
- monthly official salary;
- additional pay according to diplomatic rank;
- additional pay for representation;
- additional pay for each hour worked when the monthly working hours are increased by more than 5 (five) hours in cases necessary for the service;
- allowances applied to diplomatic service employees according to labor legislation in connection with working conditions (severity and harmfulness of service conditions, climate conditions, etc.).