DÇ-2026-da İran yığmasını hansı milli komanda əvəz edə bilər?
İran milli komandası futbol üzrə 2026-cı il dünya çempionatında iştirak etməyə bilər və bu halda onun yerini, çox güman ki, Asiya Futbol Konfederasiyasının (AFC) digər komandası tutacaq.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, əvəzetmə üçün ən real namizəd İraq yığması hesab olunur.
İraq millisi martın 31-də qitələrarası pley-offun finalında Boliviya - Surinam cütlüyünün qalibi ilə qarşılaşacaq. Əgər İraq bu oyunda məğlub olarsa, məhz o, İranın əvəzinə dünya birinciliyinə vəsiqə qazana bilər.
Əgər İraq yığması qalib gəlib pley-off vasitəsilə turnirə birbaşa vəsiqə qazanarsa, növbəti namizəd Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) komandası olacaq.
Xatırladaq ki, martın 11-də Yaxın Şərqdə alovlanan genişmiqyaslı münaqişə fonunda İranın idman naziri Əhməd Donyamali milli komandanın bu yay ABŞ, Meksika və Kanadanın ev sahibliyi edəcəyi 2026-cı il dünya çempionatında iştirak etməyəcəyini bəyan edib.

На ЧМ-2026 сборную Ирана обыграет какая национальная команда
Сборная Ирана по футболу может не принять участие в чемпионате мира 2026 года, и в этом случае её место, скорее всего, займет другая команда из Азиатской футбольной конфедерации (AFC).
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что самым реальным кандидатом на замену считается сборная Ирака.
Сборная Ирака 31 марта сыграет в финале межконтинентального плей-офф с победителем пары Боливия – Суринам. Если Ирак проиграет этот матч, именно он может занять место Ирана на чемпионате мира.
Если сборная Ирака выиграет и напрямую пройдет на турнир через плей-офф, следующим кандидатом станет команда Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ).
Напомним, что 11 марта на фоне разгоревшегося масштабного конфликта на Ближнем Востоке министр спорта Ирана Ахмад Дониямали заявил, что национальная команда этим летом не примет участие в чемпионате мира 2026 года, который будет проходить в США, Мексике и Канаде.