Damar sağlamlığına kömək edən
Kardioloq Yekaterina Paukova ürək-damar sistemini möhkəmləndirmək üçün menyuya daxil edilməli məhsulları sadalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, lif qan xolesterinin səviyyəsini azaltmağa kömək edir. Paukova qeyd edir ki, lif ən çox noxud, mərcimək, maş kimi paxlalılarda, armud, kivi, alma kimi meyvələrdə və rüssel, gül kələmi, çuğundur, badımcan, balqabaq, ispanaq kimi tərəvəzlərdə olur.
Həkim ürəyin normal fəaliyyəti üçün kaliummaqneziumla zəngin qidaların vacibliyini vurğulayıb.
Kalium mənbələri: yarpaqlı göyərti, quru meyvələr (kişmiş, qaysı), kartof, avokado, banan, soya və badam südü.
Maqnezium mənbələri: fıstıq, keşyu, balqabaq tumu, süd, qəhvəyi düyü, qarabaşaq və kinoa.
Paukova həmçinin poli­fenol və antioksidantlarla zəngin məhsulların damarları möhkəmləndirdiyini və xolesterin yığıntılarının qarşısını aldığını bildirib. Bu maddələr qara qarağat, yaban mersini, böyürtkən, albalı, tərkibində 70%-dən çox kakao olan tünd şokolad, soyuq sıxılmış zeytun yağı və qırmızı soğanda mövcuddur.

Cardiologist Yekaterina Paukova listed the products that should be included in the menu to strengthen the cardiovascular system.
Medianews.az reports that according to her, fiber helps to reduce the level of blood cholesterol. Paukova notes that fiber is mostly found in legumes such as chickpeas, lentils, mung beans, fruits like pear, kiwi, apple, and vegetables like Brussels sprouts, cauliflower, beetroot, eggplant, pumpkin, spinach.
The doctor emphasized the importance of foods rich in potassium and magnesium for the normal functioning of the heart.
Sources of potassium: leafy greens, dried fruits (raisins, apricots), potatoes, avocado, banana, soy and almond milk.
Sources of magnesium: peanuts, cashews, pumpkin seeds, milk, brown rice, buckwheat and quinoa.
Paukova also stated that products rich in polyphenols and antioxidants strengthen blood vessels and prevent cholesterol deposits. These substances are found in blackcurrant, blueberry, blackberry, sour cherry, dark chocolate containing more than 70% cocoa, cold-pressed olive oil, and red onion.