Damar sağlamlığına kömək edən
Kardioloq Yekaterina Paukova ürək-damar sistemini möhkəmləndirmək üçün menyuya daxil edilməli məhsulları sadalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, lif qan xolesterinin səviyyəsini azaltmağa kömək edir. Paukova qeyd edir ki, lif ən çox noxud, mərcimək, maş kimi paxlalılarda, armud, kivi, alma kimi meyvələrdə və rüssel, gül kələmi, çuğundur, badımcan, balqabaq, ispanaq kimi tərəvəzlərdə olur.
Həkim ürəyin normal fəaliyyəti üçün kaliummaqneziumla zəngin qidaların vacibliyini vurğulayıb.
Kalium mənbələri: yarpaqlı göyərti, quru meyvələr (kişmiş, qaysı), kartof, avokado, banan, soya və badam südü.
Maqnezium mənbələri: fıstıq, keşyu, balqabaq tumu, süd, qəhvəyi düyü, qarabaşaq və kinoa.
Paukova həmçinin poli­fenol və antioksidantlarla zəngin məhsulların damarları möhkəmləndirdiyini və xolesterin yığıntılarının qarşısını aldığını bildirib. Bu maddələr qara qarağat, yaban mersini, böyürtkən, albalı, tərkibində 70%-dən çox kakao olan tünd şokolad, soyuq sıxılmış zeytun yağı və qırmızı soğanda mövcuddur.

Помогающий здоровью сосудов
Кардиолог Екатерина Паукова перечислила продукты, которые следует включить в меню для укрепления сердечно-сосудистой системы.
Medianews.az сообщает, что, по её словам, клетчатка помогает снизить уровень холестерина в крови. Паукова отмечает, что клетчатка содержится преимущественно в бобовых, таких как горох, чечевица, маш, в фруктах, таких как груша, киви, яблоко, а также в овощах, таких как брюссельская капуста, цветная капуста, свекла, баклажан, тыква, шпинат.
Врач подчеркнула важность продуктов, богатых калием и магнием, для нормальной работы сердца.
Источники калия: листовая зелень, сухофрукты (изюм, абрикос), картофель, авокадо, банан, соевое и миндальное молоко.
Источники магния: арахис, кешью, семена тыквы, молоко, коричневый рис, гречка и киноа.
Паукова также отметила, что продукты, богатые полифенолами и антиоксидантами, укрепляют сосуды и препятствуют накоплению холестериновых бляшек. Эти вещества содержатся в черной смородине, чернике, ежевике, вишне, темном шоколаде с содержанием какао более 70%, холодного отжима оливковом масле и красном луке.