Dağıstanda dəhşətli fəlakət:
Dağıstanda baş verən güclü sel və daşqınlar nəticəsində 6 200-dən çox insan zərərçəkmiş şəxs qismində tanınıb.
Bu barədə respublika rəhbəri Sergey Məlikov "NTV" telekanalının efirində məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, regionda ötən həftəsonu müşahidə olunan yağıntının miqdarı tarixi maksimumu yeniləyib:
"Yağıntıların həcmi həqiqətən çox böyükdür, görünməmiş hadisədir. Tarixi maksimumda belə bir həcm müşahidə olunmayıb. Ümumilikdə 6 200-dən çox insan təbii fəlakətdən zərər çəkib. Təxminən eyni sayda fərdi yaşayış evi və həyətyanı sahəyə ziyan dəyib".
Region rəhbəri bildirib ki, hazırda respublikada 55 müvəqqəti yerləşdirmə məntəqəsi fəaliyyət göstərir və orada 700-dən çox insan sığınacaq tapıb. Daşqınlarla bağlı əməliyyat şəraitinin yaxşılaşmaya doğru getdiyini deyən Məlikov, infeksion xəstəliklərin qarşısının alınması üçün tədbirlərin görüldüyünü vurğulayıb.
Qeyd edək ki, martın 28-i, aprelin 4-ü və 5-də Dağıstana yağan güclü yağışlar genişmiqyaslı daşqınlara səbəb olub. Fəlakət nəticəsində yaşayış evləri, yollar və yarımstansiyalar su altında qalıb, 20-yə yaxın rayonda elektrik enerjisi kəsilib. Hadisə nəticəsində 3 nəfər həlak olub, faktla bağlı cinayət işi açılıb./publika.az

В результате сильных ливней и наводнений в Дагестане более 6200 человек признаны пострадавшими.
По его словам, количество осадков, выпавших в регионе в минувшие выходные, обновило исторический максимум:
"Объем осадков действительно очень большой, это беспрецедентное явление. Никогда раньше на историческом максимуме не фиксировались такие объемы. В общей сложности более 6200 человек пострадали от стихийного бедствия. Примерно такое же количество частных жилых домов и приусадебных участков получили повреждения".
Глава региона отметил, что в настоящий момент в республике функционируют 55 временных пунктов размещения, в которых нашли убежище более 700 человек. Говоря о развитии оперативной обстановки, связанной с наводнениями, Маликов отметил улучшение ситуации и подчеркнул, что предпринимаются меры по предотвращению инфекционных заболеваний.
Отметим, что 28 марта, 4 и 5 апреля в Дагестане из-за сильных дождей произошли масштабные наводнения. В результате стихийного бедствия жилые дома, дороги и подстанции оказались под водой, в около 20 районах отключили электроэнергию. В результате происшествия погибли 3 человека, по факту возбуждено уголовное дело./publika.az