Bu şəxslərin pensiyası
Qanunvericiliyə əsasən, belə şəxslərə valideynlərinin hər ikisinin əmək pensiyası eyni vaxtda təyin edilmir. Valideynlərin sosial sığorta stajı və fərdi hesablarında toplanmış pensiya kapitalı hesablanır və nəticədə yalnız bir pensiya – məbləği daha yüksək olan valideynin pensiyası təyin edilir.
Yəni, şəxs həm atasının, həm də anasının pensiyasını ayrıca-alrı ala bilməz. Hesablama zamanı hər iki valideynin iş stajı, əməkhaqqı və yığılan pensiya kapitalı nəzərə alınır, daha yüksək məbləğ hansıdırsa, həmin pensiya təyin olunur və şəxs o pensiyanı alır.
Əlavə olaraq, qeyd etmək lazımdır ki, hər iki valideynini itirmiş şəxslər adətən ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası hüququ ilə təmin olunurlar. Bu pensiya hüququ uşağın 18 yaşına qədər, əgər əyani təhsil alırsa 23 yaşına qədər, əlilliyi varsa əlillik müddəti ərzində ödənilə bilər. Pensiya almaq üçün isə vəfat edən valideynlərin rəsmi iş stajının və sosial sığorta ödənişlərinin olması əsas şərtlərdən biridir.
Pensiya təyin olunması üçün müraciət şəxsiyyət vəsiqəsi, valideynlərin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, doğum haqqında şəhadətnamə və təhsil alırsa təhsil haqqında arayışla birlikdə Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna edilir. Pensiya məbləği isə valideynlərin topladığı pensiya kapitalına uyğun olaraq hesablanır. (Nocomment.az)

Пенсия этих лиц которому будет дано ребенку
Согласно законодательству, таким лицам пенсия по обоим родителям одновременно не назначается. Учитывается страховой стаж родителей и пенсия, накопленная на их индивидуальных счетах, и в итоге назначается только одна пенсия — по тому родителю, пенсия которого выше.
То есть лицо не может получать отдельно пенсии и от отца, и от матери. При расчёте учитывается трудовой стаж обоих родителей, их заработная плата и накопленная пенсия, и назначается пенсия с большей суммой, которую и получает лицо.
Кроме того, следует отметить, что лица, оставшиеся без обоих родителей, обычно обеспечиваются правом на трудовую пенсию по случаю потери кормильца. Право на получение этой пенсии может действовать до 18 лет, а если лицо учится очно — до 23 лет, если есть инвалидность — в течение срока инвалидности. Для получения пенсии одним из основных условий является наличие у умерших родителей официального трудового стажа и уплаченых социальных страховых взносов.
Заявление на назначение пенсии подается в Государственный фонд социальной защиты вместе с удостоверением личности, свидетельствами о смерти родителей, свидетельством о рождении и справкой об обучении, если лицо учится. Размер пенсии рассчитывается в соответствии с накопленным пенсией капиталом родителей. (Nocomment.az)