Bu ölkədə hökumət niyə dəyişir?
Medianews.az xəbər verir ki, iyunun 18-də imzalanmış koalisiya sazişinə görə, hökuməti Sosial Demokrat Partiyası, Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı, Kəndlilər və Yaşıllar İttifaqı qurur.
Yeni koalisiyanın 141 yerlik parlamentdə 75 mandata sahib olduğu bildirilir, baş nazir postunu sosial demokratların lideri Mindauqas Sinkyaviçyusun tutacağı gözlənir.
2024-cü ilin oktyabrında keçirilmiş parlament seçkisində qalib gələn Sosial Demokrat Partiyası Neman Şəfəqi Partiyası və Demokratların Litva Uğrunda İttifaqı ilə koalisiyaya girib, dekabrda Gintautas Palutskas baş nazir kürsüsünə oturub. O, 2025-ci il iyulun 31-də istefa verib, sentyabrda İnqa Ruginenenin baş nazirliyi ilə yeni hökumət qurulub.
2026-cı il iyunun 6-da Neman Şəfəqi Partiyası koalisiyadan çıxarılıb və hökumətin bir daha yenilənməsi zərurəti yaranıb.

В Литве меняется правительство.
Medianews.az сообщает, что согласно коалиционному соглашению, подписанному 18 июня, правительство формируют Социал-демократическая партия, Союз демократов «За Литву» и Союз крестьян и зеленых.
Сообщается, что новая коалиция обладает 75 мандатами в парламенте из 141 места, ожидается, что пост премьер-министра займет лидер социал-демократов Миндаунас Синкиявичюс.
На парламентских выборах, прошедших в октябре 2024 года, победившая Социал-демократическая партия вошла в коалицию с партией «Рассвет Немана» и Союзом демократов «За Литву», в декабре Гинтаутас Палутскас занял кресло премьер-министра. Он подал в отставку 31 июля 2025 года, в сентябре было сформировано новое правительство во главе с Ингой Ругинен.
6 июня 2026 года партия «Рассвет Немана» вышла из коалиции, возникла необходимость вновь обновить правительство.