Bu bitki yaddaşı kəskinləşdirir və diqqəti artırır –
Müasir həyatın sürətli ritmində bəzən vacib görüşləri və ya sadə detalları belə unutmaq olur. Lakin mütəxəssislər bildirir ki, həll yolu demək olar ki, hər evdə olan bir bitkidə gizlidir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, tədqiqatlar göstərir ki, yeməklərə ləzzət verən məşhur rozmarin bitkisi yaddaşı kəskinləşdirir və diqqəti artırır.
İngiltərədə Northumbria Universitetinin apardığı araşdırmada iştirakçılara rozmarin yağı qoxladılıb və bu qrup, qoxusuz mühitdə olanlara nisbətən yaddaş testlərində təxminən 75 faizi daha yaxşı nəticə göstərib.
Rozmarinin tərkibindəki 1,8-sineol maddəsi burun vasitəsilə beyinə çataraq yaddaşın işləmə mexanizmini stimullaşdırır. Bitkinin qoxusu həm də diqqət və fokuslanma qabiliyyətini maksimum səviyyəyə qaldırır.
Ekspertlər xüsusilə diqqət və konsentrasiya problemi olan şəxslərin və imtahan dövründəki tələbələrin rozmarin qoxusundan təbii “zehin açıcı” kimi istifadə edə biləcəyini vurğulayır. Təbii bitkinin forması süni ətirlərdən daha güclü təsir göstərir.

Это растение улучшает память и увеличивает внимание –
В быстром ритме современной жизни иногда случается забывать даже важные встречи или простые детали. Однако специалисты утверждают, что решение скрыто в растении, которое практически есть в каждом доме.
По информации Medianews.az, исследования показывают, что известное растение розмарин, придающее вкус блюдам, улучшает память и повышает внимание.
В исследовании, проведённом в Университете Нортумбрии в Англии, участникам предлагали запах масла розмарина, и эта группа показала примерно на 75% лучшие результаты в тестах памяти по сравнению с теми, кто находился в беззапаховой среде.
Содержащийся в розмарине компонент 1,8-синеол достигает мозга через нос и стимулирует механизм работы памяти. Запах растения также максимизирует способность к вниманию и концентрации.
Эксперты особо подчеркивают, что люди с проблемами внимания и концентрации, а также студенты во время экзаменов могут использовать запах розмарина как естественный «пробуждающий ум» средство. Натуральная форма растения оказывает более сильное действие, чем искусственные ароматы.