Bu bitki yaddaşı kəskinləşdirir və diqqəti artırır –
Müasir həyatın sürətli ritmində bəzən vacib görüşləri və ya sadə detalları belə unutmaq olur. Lakin mütəxəssislər bildirir ki, həll yolu demək olar ki, hər evdə olan bir bitkidə gizlidir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, tədqiqatlar göstərir ki, yeməklərə ləzzət verən məşhur rozmarin bitkisi yaddaşı kəskinləşdirir və diqqəti artırır.
İngiltərədə Northumbria Universitetinin apardığı araşdırmada iştirakçılara rozmarin yağı qoxladılıb və bu qrup, qoxusuz mühitdə olanlara nisbətən yaddaş testlərində təxminən 75 faizi daha yaxşı nəticə göstərib.
Rozmarinin tərkibindəki 1,8-sineol maddəsi burun vasitəsilə beyinə çataraq yaddaşın işləmə mexanizmini stimullaşdırır. Bitkinin qoxusu həm də diqqət və fokuslanma qabiliyyətini maksimum səviyyəyə qaldırır.
Ekspertlər xüsusilə diqqət və konsentrasiya problemi olan şəxslərin və imtahan dövründəki tələbələrin rozmarin qoxusundan təbii “zehin açıcı” kimi istifadə edə biləcəyini vurğulayır. Təbii bitkinin forması süni ətirlərdən daha güclü təsir göstərir.

This plant sharpens memory and increases attention –
In the fast rhythm of modern life, sometimes even important appointments or simple details can be forgotten. However, experts say that the solution is hidden in a plant found in almost every home.
According to Medianews.az, studies show that the famous rosemary plant, which adds flavor to food, sharpens memory and increases attention.
In a study conducted by Northumbria University in England, participants were exposed to the scent of rosemary oil, and this group showed approximately 75% better results in memory tests compared to those in an odorless environment.
The 1,8-cineole substance in rosemary reaches the brain through the nose and stimulates the memory functioning mechanism. The scent of the plant also boosts attention and focusing ability to the maximum level.
Experts emphasize that individuals with attention and concentration problems, especially students during exam periods, can use the scent of rosemary as a natural "mind opener." The natural form of the plant is more effective than artificial fragrances.