Böyük Britaniyada terror təhlükəsi səviyyəsi artırılıb
Böyük Britaniyada terror təhlükəsi səviyyəsi Londonun şimalındaki Qolders Qrin bölgəsində baş verən bıçaqlanma hadisəsindən sonra “ciddi” səviyyəsinə qaldırılıb.
Bu səviyyə terror hücumunun yüksək dərəcədə mümkün olduğunu ifadə edir. Qərar Birgə Terror Təhlili Mərkəzi tərəfindən elan olunub. Bu qurum Böyük Britaniyanın daxili təhlükəsizlik və əks-kəşfiyyat xidməti olan MI5 daxilində fəaliyyət göstərsə də, təhlükə qiymətləndirmələrini müstəqil şəkildə aparır. Qeyd edək ki, bundan əvvəl terror təhlükəsi səviyyəsi “əhəmiyyətli” idi və bu, hücum ehtimalının mümkün olduğu anlamına gəlirdi.
Daxili işlər naziri Şabana Mahmud bildirib ki, təhlükə səviyyəsinin artırılması mövcud risklərin ciddi olduğunu göstərir. Məlumata görə, Qolders Qrində baş verən hücum zamanı iki yəhudi kişi bıçaqlanıb. Hadisə ilə əlaqədar saxlanılan 45 yaşlı şübhəlinin Essa Süleyman olduğu açıqlanıb./AZƏRTAC

Уровень террористической опасности в Великобритании был повышен до «серьезного» после инцидента с ножевым нападением в районе Голдерс Грин на севере Лондона.
Этот уровень указывает на высокую вероятность террористической атаки. Решение было объявлено Совместным центром по анализу терроризма. Эта организация действует в составе MI5, внутренней службы безопасности и контрразведки Великобритании, но проводит оценки угроз независимо. Следует отметить, что ранее уровень террористической опасности был «значительным», что означало возможность нападения.
Министр внутренних дел Шабан Махмуд заявил, что повышение уровня угрозы свидетельствует о серьезности существующих рисков. Согласно информации, во время нападения в Голдерс Грин были ножом ранены два еврейских мужчины. По делу задержан 45-летний подозреваемый, которого идентифицировали как Эсса Сулейман./АЗЕРТАЖ