Böyük Britaniyada terror təhlükəsi səviyyəsi artırılıb
Böyük Britaniyada terror təhlükəsi səviyyəsi Londonun şimalındaki Qolders Qrin bölgəsində baş verən bıçaqlanma hadisəsindən sonra “ciddi” səviyyəsinə qaldırılıb.
Bu səviyyə terror hücumunun yüksək dərəcədə mümkün olduğunu ifadə edir. Qərar Birgə Terror Təhlili Mərkəzi tərəfindən elan olunub. Bu qurum Böyük Britaniyanın daxili təhlükəsizlik və əks-kəşfiyyat xidməti olan MI5 daxilində fəaliyyət göstərsə də, təhlükə qiymətləndirmələrini müstəqil şəkildə aparır. Qeyd edək ki, bundan əvvəl terror təhlükəsi səviyyəsi “əhəmiyyətli” idi və bu, hücum ehtimalının mümkün olduğu anlamına gəlirdi.
Daxili işlər naziri Şabana Mahmud bildirib ki, təhlükə səviyyəsinin artırılması mövcud risklərin ciddi olduğunu göstərir. Məlumata görə, Qolders Qrində baş verən hücum zamanı iki yəhudi kişi bıçaqlanıb. Hadisə ilə əlaqədar saxlanılan 45 yaşlı şübhəlinin Essa Süleyman olduğu açıqlanıb./AZƏRTAC

The terror threat level in the United Kingdom has been raised to "severe" following a stabbing incident in the Golders Green area north of London.
This level indicates a high likelihood of a terror attack. The decision was announced by the Joint Terror Analysis Centre. Although this body operates within MI5, the UK's domestic security and counter-intelligence service, it conducts threat assessments independently. It should be noted that previously the terror threat level was "substantial," which meant that an attack was possible.
Home Secretary Shabana Mahmood stated that the increase in threat level shows that current risks are serious. According to information, during the attack in Golders Green, two Jewish men were stabbed. It was announced that the 45-year-old suspect detained in connection with the incident is Essa Suleyman./AZERTAC