Bir sinif, onlarla uğur - 13 nəfər 280-dən çox bal topladı -
Sumqayıt şəhər Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyanın 11A sinfi buraxılış imtahanları və olimpiada nəticələri ilə diqqət çəkib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə “Azərbaycan universitetləri” səhifəsi paylaşım edib.
Məlumata görə, sinifdə təhsil alan 20 şagirddən 13-ü 280-dən yuxarı bal toplayaraq yüksək nəticə göstərib. Sinfin ən yüksək göstəricisi isə 300 bal toplayan Samir Tağızadəyə məxsusdur.
Şagirdlərin beynəlxalq və respublika səviyyəli uğurları da diqqətəlayiqdir. Belə ki, Nərmin Əşrəfova və Səfurə Əsədzadə “Sabahın alimləri” müsabiqəsində bürünc medal qazanıblar. Amin Tahirzadə biologiya üzrə olimpiadada gümüş medala layiq görülüb.
İlham Əliyev biologiya fənni üzrə müxtəlif olimpiadalarda 1 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc medal əldə edib. Hüseyn Tağızadə isə eyni fənn üzrə 1 gümüş və 1 bürünc medal qazanıb. Hər iki şagird II Beynəlxalq Avicenna Biologiya Olimpiadasında da mükafatçılar sırasında yer alıb. Onlar gümüş və bürünc medal qazanıblar.
Riyaziyyat sahəsində isə Davud Tarverdili xüsusilə fərqlənib. O, Respublika Fənn Olimpiadalarında 4 dəfə qızıl medal qazanıb. Bundan əlavə, 42-ci Balkan Riyaziyyat Olimpiadasında bürünc, Yeniyetmələrin Balkan Olimpiadasında gümüş, Jautikov Olimpiadasında bürünc medal əldə edib. Davud Tarverdili həmçinin Əl-Xarəzmi Olimpiadasında 2023-cü ildə bürünc, 2024-cü ildə isə qızıl medal qazanıb.//Qafqazinfo

The 11A class of Sumqayit City Natural Sciences Specialized Gymnasium has drawn attention with graduation exam and olympiad results.
Medianews.az reports that the "Azerbaijan Universities" page shared this information.
According to the information, out of 20 students studying in the class, 13 scored above 280 points, achieving high results. The highest score in the class belongs to Samir Taghizadeh, who scored 300 points.
The international and national level achievements of the students are also remarkable. For instance, Narmin Ashrafova and Safura Asadzade won bronze medals in the "Scientists of Tomorrow" competition. Amin Tahirzade was awarded a silver medal in the biology olympiad.
Ilham Aliyev won 1 gold, 1 silver, and 1 bronze medal in various biology olympiads. Huseyn Taghizadeh won 1 silver and 1 bronze medal in the same subject. Both students were also among the awardees at the II International Avicenna Biology Olympiad. They won silver and bronze medals.
In the field of mathematics, Davud Tarverdili particularly stood out. He won four gold medals at the Republic Subject Olympiads. Additionally, he earned a bronze at the 42nd Balkan Mathematics Olympiad, a silver at the Youth Balkan Olympiad, and a bronze at the Jautikov Olympiad. Davud Tarverdili also won a bronze medal in the Al-Khwarizmi Olympiad in 2023 and a gold medal in 2024.//Qafqazinfo