Bıçaqlanan gənc polis müdaxiləsi zamanı həyatını itirdi –
İngiltərənin Sauthempton şəhərində 18 yaşlı Henri Novak ağır bıçaq xəsarətləri alsa da, polis vəziyyəti düzgün qiymətləndirməyib və nəticədə gənc həyatını itirib.
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə keçən il baş verib.
18 yaşlı tələbə Henri Novak küçədə 23 yaşlı Vikrum Diqvanın qəfil hücumuna məruz qalaraq 5 bıçaq zərbəsi alıb.
Hadisə yerinə gələn polis əməkdaşları qan içində olan və kömək istəyən gəncə inanmayıb, onu hücum edən şəxs zənn ediblər. Henrinin azı yeddi dəfə "Nəfəs ala bilmirəm" deyərək yalvarmasına baxmayaraq, polislər onu yerə yıxaraq qandallayıblar. Az sonra huşunu itirən gənc xəstəxanada vəfat edib. Tibbi ekspertiza onun daxili qanaxma nəticəsində boğularaq öldüyünü təsdiqləyib.
Məhkəmə sənədlərinə görə, cinayəti törədən Vikrum Diqva özü polisə zəng edərək irqçi hücuma məruz qaldığını iddia edib və polisləri yanlış yönləndirib. O, dini rəmz olan kiçik "Kirpan" xəncəri əvəzinə, özü ilə 21 santimetrlik döyüş bıçağı gəzdirib.
Sauthempton Kral Məhkəməsi hücum edənin irqçilik iddialarını "bədxah yalan" adlandırıb və V.Diqvanı qətl törətməkdə təqsirli bilərək 21 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Birləşmiş Krallıq Sih Federasiyası da hadisəni qınayaraq, istifadə olunan kəsici alətin dini rəmz yox, silah olduğunu bəyan edib.
Ailəsinin icazəsi ilə yayılan videogörüntülər İngiltərədə polis rəftarı və xidməti laqeydliklə bağlı ciddi müzakirələrə və araşdırmalara yol açıb.

In Southampton, England, 18-year-old Henry Novak, despite suffering severe stab wounds, was not properly assessed by the police, resulting in the young man losing his life.
Medianews.az reports that the incident happened last year.
18-year-old student Henry Novak was suddenly attacked on the street by 23-year-old Vikrum Digwan and received 5 stab wounds.
Police officers arriving at the scene did not believe the blood-covered and pleading young man and mistook him for the attacker. Despite Henry begging at least seven times, saying "I can't breathe," the police pushed him to the ground and handcuffed him. Shortly after, the young man lost consciousness and died in hospital. A medical examination confirmed that he suffocated due to internal bleeding.
According to court documents, the perpetrator Vikrum Digwan called the police himself, claiming to have been subjected to a racist attack and misleading the police. Instead of a small religious symbol "Kirpan" dagger, he carried a 21-centimeter combat knife with him.
Southampton Crown Court called the attacker's claims of racism a "malicious lie" and sentenced V. Digwan to 21 years in prison for murder. The United Kingdom Sikh Federation also condemned the incident, stating that the cutting instrument used was not a religious symbol but a weapon.
Video footage released with the family's permission has sparked serious discussions and investigations regarding police conduct and service negligence in England.