Bazarlarda təhlükəli kartof satılır? -
Bəzi bazarlarda yemək üçün nəzərdə tutulan kartoflarla yanaşı texniki, yəni yem kartofları da satılır. Qiymətinin ucuz olduğu üçün alıcılar bu kartofu alsalar da, amma təəssüf ki bu tip kartoflar yemək üçün nəzərdə tutulmayıb.
Bəs bu kartofları necə ayıra bilərik?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Milli.Az-a qida eksperti Məhsəti Hüseynova bildirib ki, texniki kartofu adi kartofdan ayırd etmək bəzən asan olmur:
"Həddindən artıq iri, forması pozulmuş, qabığı qalın və sərt olan, üzərində çıxıntılar və qabığının altında yaşıl rəng görünən kartoflar zəhərli solanin maddəsi daşıya bilər. Bu səbəbdən belə kartofların alınması tövsiyə edilmir. İstifadədən sonra ürəkbulanma, başgicəllənmə və ya ağızda acı dad hiss edilərsə, həkimə müraciət olunmalıdır. Alış zamanı cücərməmiş və yaşıllaşmamış kartoflara üstünlük verilməli, evdə isə günəş işığı düşməyən, sərin və qaranlıq yerdə, digər meyvə-tərəvəzdən ayrı saxlanılmalıdır".
Məsələ ilə bağlı AQTA-dan bildirildi ki, bazarlarda satılan məhsullara mütəmadi nəzarət olunur:
"Uyğunsuzluq aşkarlanarsa, həmin məhsullar satışdan çıxarılır və məhsul şəxslər barəsində tədbir görülür. Bütün qida məhsullarında olduğu kimi kartof da qida aktlarında olan normativ tələblərə cavab verdiyi halda idxal aktı ilə təmin olunur və dövriyyəsinə icazə verilir".
Qeyd edək ki, mövsümü olaraq toxumlu kartof məhsulu da idxal edilir. Texniki kartof adı ilə ölkəmizə məhsul idxal olunmayıb.
Bəs yem kartofunun sağlamlıq üçün hansı təhlükəsi var?
Terapevtlərin sözlərinə görə, yem kartofları tərkibində kimyəvi maddələr və normadan artıq gübrələr olduğu üçün sağlamlıq üçün təhlükə yarada bilər:
"Bu məhsullar müxtəlif iltihabi proseslərin yaranmasına səbəb ola və orqanizmə toksiki təsir göstərə bilər. Hətta heyvanlar üçün də uyğun sayılmır, çünki tərkibindəki zərərli maddələr heyvanın toxumalarında toplanır və sonradan qida zənciri vasitəsilə insan orqanizminə keçir. Bu maddələr bədəndə yığılıb hüceyrələrə zərər verərək ümumi zəhərlənmə effekti yarada bilər. Təsiri konkret bir xəstəliklə deyil, ümumi sağlamlıq riski ilə xarakterizə olunur".
Alıcılar tövsiyə edilir ki, kartof alarkən onun görünüşə və keyfiyyətinə diqqət etsinlər. Düzgün seçim həm sağlamlığımızı qoruyur, həm də risklərin qarşısını alır.

Are dangerous potatoes being sold in the markets? -
In some markets, alongside potatoes intended for eating, technical, that is, feed potatoes are also sold. Although buyers purchase these potatoes because they are cheap, unfortunately, these types of potatoes are not intended for eating.
So how can we distinguish these potatoes?
Medianews.az reports that regarding the issue, food expert Məhsəti Hüseynova told Milli.Az that sometimes it is not easy to differentiate technical potatoes from ordinary potatoes:
"Potatoes that are excessively large, deformed, have thick and hard skins, with sprouts and green color visible under the skin, may contain the poisonous solanine substance. For this reason, it is not recommended to buy such potatoes. If after consumption there is nausea, dizziness, or a bitter taste in the mouth, a doctor should be consulted. Preference should be given to potatoes that have not sprouted or turned green when buying, and at home, they should be stored in a cool, dark place away from sunlight and separately from other fruits and vegetables."
Regarding the issue, AQTA stated that products sold in the markets are regularly monitored:
"If non-compliance is detected, those products are withdrawn from sale, and measures are taken against the responsible persons. As with all food products, potatoes are only imported and allowed circulation if they meet the regulatory requirements specified in the food regulations."
It should be noted that as a seasonal product, seed potatoes are also imported. No products named technical potatoes have been imported into our country.
So what health risks does eating potatoes have?
According to therapists, eating potatoes can pose health risks because they contain chemicals and excessive fertilizers:
"These products can cause various inflammatory processes and have a toxic effect on the body. They are not even considered suitable for animals because the harmful substances accumulate in animal tissues and subsequently enter the human body through the food chain. These substances accumulate in the body, damage cells, and can cause a general poisoning effect. Its impact is not characterized by a specific disease but by a general health risk."
Buyers are advised to pay attention to the appearance and quality of potatoes when purchasing. A correct choice not only protects our health but also prevents risks.