Bakıda torpaq qiymətləri rekord qırır:
Bakıda torpaq sahələrinin qiymətləri əmlak bazarında əraziyə görə ciddi şəkildə fərqlənir və bu qiymətlər bazar dinamikasına uyğun olaraq daim dəyişir. Satış təkliflərinə baxdıqda ən bahalı torpaq sahələrinin əsasən paytaxtın mərkəzi və mərkəzə yaxın rayonlarında cəmləşdiyi görünür.
Mövzu ilə bağlı Milli.Az-a açıqlamasında Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Oruc bildirib ki, torpaq qiymətləri hər il tələbat və təklifdən asılı olaraq yenilənir.
Onun sözlərinə görə, Səbail rayonunda yerləşən Fəvvarələr meydanı və ətrafında 1 sot, (100 m²) torpaq sahəsinin qiyməti hazırda 1 150 000 manat təşkil edir.
"Eyni rayona aid olan Zərifə Əliyeva küçəsində 1 sot torpaq 1 350 000 manata təklif olunur. Səbail rayonunda yerləşən Neftçilər prospektində, eləcə də Xətai rayonuna aid Yeni Bulvar ərazisində torpaq sahələrinin qiyməti 600 000-650 000 manat arasında dəyişir.
Nərimanov rayonunda yerləşən Məmməd Araz, (köhnə Teymur Əliyev) küçəsində 1 sot torpaq 400 000-450 000 manat aralığında qiymətləndirilir. Xətai rayonuna aid Yusif Səfərov küçəsində bu rəqəm 500 000-550 000 manat təşkil edir. Nərimanov rayonunda Atatürk prospektində, Yasamal rayonunda isə Hüseyn Cavid prospektində torpaq sahələrinin qiyməti 400 000-450 000 manat səviyyəsindədir. Xətai rayonunda yerləşən Ağ Şəhər ətrafında isə 1 sot torpaq 500 000-550 000 manat aralığında satılır".
Vüqar Oruc qeyd edib ki, göstərilən qiymətlər orta bazar göstəriciləridir və konkret ünvan, yerləşmə və təyinatdan asılı olaraq dəyişə bilər.
"Bu ərazilərdə torpaq tapmaq olduqca çətindir və adətən bu cür qiymətlər hündürmərtəbəli binaların tikintisi və söküntü sahələrinin alınması zamanı formalaşır. Belə torpaq sahələri əsasən daşınmaz əmlak saytlarında deyil, fərdi rieltorlar vasitəsilə təklif olunur".

В Баку цены на земельные участки бьют рекорды:
В Баку цены на земельные участки на рынке недвижимости значительно различаются в зависимости от района, и эти цены постоянно меняются в соответствии с динамикой рынка. При просмотре предложений о продаже видно, что самые дорогие земельные участки в основном сосредоточены в центральных и близких к центру районах столицы.
По данному вопросу в интервью для Milli.Az председатель Общественного общества оценщиков Азербайджана Вугар Орудж заявил, что цены на землю обновляются ежегодно в зависимости от спроса и предложения.
По его словам, цена земельного участка площадью 1 сотка (100 м²) на площади Фонтанов и в её окрестностях в Сабайльском районе в настоящее время составляет 1 150 000 манат.
"На той же территории, на улице Зарифе Алиевой, 1 сотка земли предлагается за 1 350 000 манат. На проспекте Нефтяников, расположенном в Сабайльском районе, а также в районе Новый Бульвар, относящемся к району Хатаи, цены на земельные участки варьируются от 600 000 до 650 000 манат.
На улице Мамед Араз (бывшая улица Теймур Алиев) в Наримановском районе 1 сотка земли оценивается в диапазоне от 400 000 до 450 000 манат. На улице Юсифа Сафарова, относящейся к району Хатаи, эта сумма составляет 500 000-550 000 манат. На проспекте Ататюрка в Наримановском районе, а также на проспекте Гусейна Джавида в районе Ясамал цены на земельные участки составляют около 400 000-450 000 манат. В районе Хатаи, около местности Аг Шехер, 1 сотка земли продаётся в диапазоне 500 000-550 000 манат".
Вугар Орудж отметил, что указанные цены — это средние показатели рынка и могут меняться в зависимости от конкретного адреса, расположения и назначения.
"Найти землю в этих районах очень трудно, и обычно такие цены формируются при покупке участков под многоэтажные здания или сносимые объекты. Такие земельные участки в основном предлагаются не на сайтах недвижимости, а через индивидуальных риелторов".