Bakıda 10 nəfərin ölümü və 23 nəfərin xəsarət alması ilə nəticələnən partlayış işi üzrə təqsirli bilinən şəxslərin məhkəmə qərarından verdikləri kassasiya şikayətinə baxılacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, "Bakı Ağac Emalı" ASC-nin faktiki sahibi, 1962-ci il təvəllüdlü Tağı İbrahimov və şirkətdə inzibati-təsərrüfat idarəçiliyini həyata keçirən, 1992-ci il təvəllüdlü Toğrul Rzayevin şikayətləri Ali Məhkəmədə hakim Teyyub Muxtarovun sədrlik etdiyi kollegiyada araşdırılacaq.
Məhkəmənin ilkin baxış iclası iyulun 15-nə təyin olunub.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə hər iki şəxs 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı ilə isə onlara Amnistiya aktı şamil edilib və cəzaları 6 ay azaldılıb.
2024-cü il yanvarın 15-də paytaxtın Binəqədi rayonunda yerləşən "Bakı Ağac Emalı" ASC-nin ərazisindəki mebel emalatxanalarında yanğınla müşayiət olunan partlayış baş verib.
İstintaqla müəyyən edilib ki, yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına riayət etməli olan Tağı İbrahimov və Toğrul Rzayev bu qaydaları ehtiyatsızlıqdan pozaraq 10 nəfərin ölümünə, 23 nəfərin xəsarət almasına, habelə əmlaka və təbiətə külli miqdarda maddi ziyan vurulmasına səbəb olublar. Həmçinin, Tağı İbrahimovun xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınması müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Tağı İbrahimova Cinayət Məcəlləsinin 213.3 (xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma) və 225.3-cü (yanğın təhlükəsizliyi qaydalarının pozulması ehtiyatsızlıqdan iki və daha çox şəxsin ölümünə səbəb olduqda), Toğrul Rzayevə isə 225.3-cü maddəsi ilə yekun ittiham elan edilib.
Qeyd edək ki, Tağı İbrahimov Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin keçmiş sədri Nazim İbrahimovun qardaşıdır.//Teleqraf

По кассационной жалобе лиц, признанных виновными по делу о взрыве, повлекшем смерть 10 человек и травмы 23 человек в Баку, будет рассмотрено судебное решение.
Medianews.az сообщает, что жалобы Тағы Ибрагимова, фактического владельца АО "Бакинская деревообработка", 1962 года рождения, и Тоғрула Рзаева, 1992 года рождения, осуществляющего административно-хозяйственное управление в компании, будут рассмотрены в коллегии Верховного суда под председательством судьи Тейюба Мухтарова.
Первое заседание суда назначено на 15 июля.
Напомним, что обоим лицам по приговору Бакинского суда по тяжким преступлениям назначено наказание в виде лишения свободы на 6 лет. По решению Бакинского апелляционного суда на них распространен акт амнистии и срок наказания сокращен на 6 месяцев.
15 января 2024 года на территории мебельных мастерских АО "Бакинская деревообработка", расположенного в Бинагадинском районе столицы, произошёл взрыв, сопровождавшийся пожаром.
В ходе расследования было установлено, что Тағы Ибрагимов и Тоғрул Рзаев, обязанные соблюдать правила пожарной безопасности, нарушили их по неосторожности, что привело к смерти 10 человек, травмированию 23 человек, а также к значительному материальному ущербу имуществу и окружающей среде. Кроме того, установлено, что Тағы Ибрагимов уклонялся от уплаты значительных сумм налогов.
На основании собранных доказательств Тағы Ибрагимову предъявлено окончательное обвинение по статьям 213.3 (уклонение от уплаты налогов в особо крупных размерах) и 225.3 (нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть по неосторожности двух и более лиц) Уголовного кодекса, а Тоғрулу Рзаеву — по статье 225.3.
Отметим, что Тағы Ибрагимов является братом бывшего председателя Государственного комитета по делам Диаспоры Назима Ибрагимова. //Телеграф