Bakıda 10 nəfərin ölümü və 23 nəfərin xəsarət alması ilə nəticələnən partlayış işi üzrə təqsirli bilinən şəxslərin məhkəmə qərarından verdikləri kassasiya şikayətinə baxılacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, "Bakı Ağac Emalı" ASC-nin faktiki sahibi, 1962-ci il təvəllüdlü Tağı İbrahimov və şirkətdə inzibati-təsərrüfat idarəçiliyini həyata keçirən, 1992-ci il təvəllüdlü Toğrul Rzayevin şikayətləri Ali Məhkəmədə hakim Teyyub Muxtarovun sədrlik etdiyi kollegiyada araşdırılacaq.
Məhkəmənin ilkin baxış iclası iyulun 15-nə təyin olunub.
Xatırladaq ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə hər iki şəxs 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı ilə isə onlara Amnistiya aktı şamil edilib və cəzaları 6 ay azaldılıb.
2024-cü il yanvarın 15-də paytaxtın Binəqədi rayonunda yerləşən "Bakı Ağac Emalı" ASC-nin ərazisindəki mebel emalatxanalarında yanğınla müşayiət olunan partlayış baş verib.
İstintaqla müəyyən edilib ki, yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına riayət etməli olan Tağı İbrahimov və Toğrul Rzayev bu qaydaları ehtiyatsızlıqdan pozaraq 10 nəfərin ölümünə, 23 nəfərin xəsarət almasına, habelə əmlaka və təbiətə külli miqdarda maddi ziyan vurulmasına səbəb olublar. Həmçinin, Tağı İbrahimovun xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınması müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Tağı İbrahimova Cinayət Məcəlləsinin 213.3 (xüsusilə külli miqdarda vergiləri ödəməkdən yayınma) və 225.3-cü (yanğın təhlükəsizliyi qaydalarının pozulması ehtiyatsızlıqdan iki və daha çox şəxsin ölümünə səbəb olduqda), Toğrul Rzayevə isə 225.3-cü maddəsi ilə yekun ittiham elan edilib.
Qeyd edək ki, Tağı İbrahimov Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin keçmiş sədri Nazim İbrahimovun qardaşıdır.//Teleqraf

The cassation appeal filed by the defendants found guilty in the case of the explosion in Baku that resulted in the death of 10 people and injuries to 23 others will be reviewed.
Medianews.az reports that the complaints of Taghi Ibrahimov, born in 1962, the actual owner of "Baku Wood Processing" JSC, and Toghrul Rzayev, born in 1992, who carried out administrative and economic management in the company, will be examined by the panel chaired by Judge Teyyub Mukhtarov at the Supreme Court.
The initial hearing of the court is scheduled for July 15.
Recall that by the verdict of the Baku Serious Crimes Court, both individuals were sentenced to 6 years imprisonment. However, by the decision of the Baku Court of Appeal, the Amnesty Act was applied to them, and their sentences were reduced by 6 months.
On January 15, 2024, a fire accompanied by an explosion occurred at furniture workshops located on the territory of "Baku Wood Processing" JSC in the Binagadi district of the capital.
Investigation revealed that Taghi Ibrahimov and Toghrul Rzayev, who should have complied with fire safety rules, negligently violated these rules, causing the death of 10 people, injuries to 23 people, as well as significant material damage to property and the environment. Additionally, Taghi Ibrahimov was found to have evaded paying a particularly large amount of taxes.
Based on the collected evidence, Taghi Ibrahimov was finally charged under Article 213.3 (tax evasion of a particularly large amount) and Article 225.3 (violation of fire safety rules resulting in the death of two or more persons due to negligence) of the Criminal Code, while Toghrul Rzayev was charged under Article 225.3.
It should be noted that Taghi Ibrahimov is the brother of Nazim Ibrahimov, the former chairman of the State Committee on Diaspora Affairs.//Telegraph