Azərbaycanın qaz ehtiyatları nə qədərdir? -
Prezident İlham Əliyev “Bakı Enerji Həftəsi”nin rəsmi açılış mərasimində çıxışı zamanı mövcud qaz ehtiyatlarımızın ən azı növbəti yüz il ərzində həm ölkəmizin, həm də tərəfdaşlarımızın tələbatını ödəməyə kifayət edəcəyini bildirib.
Azərbaycanın qaz ehtiyatları nə qədərdir və bu göstəriciyə görə dünyada hansı sıradayıq?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, kəşf edilən qaz ehtiyatları ilə bağlı xarici şirkətlər və beynəlxalq qurumlar tərəfindən fərqli rəqəmlər təqdim edilsə də, Azərbaycan dünyanın ən çox qaz rezervləri olan dövlətləri sırasındadır. “EnergyNow Media” təşkilatının qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycan dünyada ən çox qaz ehtiyatları olan ilk12 dövlət sırasından qərarlaşıb. BP şirkətinin qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycanda kəşf edilən qaz ehtiyatları 2.5 trilyon kubmetrdir. ABŞ Enerji İnformasiya İdarəsində də ehtiyatlarımızın 2 trilyon kubmetrdən çox olduğunu düşünürlər.
V.Bayramov qeyd edib ki, müstəqil qiymətləndirmələrə görə, Azərbaycanın təsdiq edilmiş təbii qaz ehtiyatları proqnozlaşdırılan ehtiyatlarla birlikdə 3 trilyon kubmetrə çatır: “Bu, ölkənin daxili tələbatını və ixracını qarşıdakı 100 il müddətində təmin etmək üçün kifayət edəcək ehtiyatlardır.
Qaz hasilatına gəldikdə isə 2025-ci ildə Azərbaycanda ümumi təbii qaz hasilatı illik 51,5 milyard kubmetr olub. Əmtəəlik qaz həcmi isə 39 milyard kubmetrə yaxındır. Bu göstəricilərə görə Azərbaycan dünyada ilk iyyirmiliyə daxildir.
Qaz hasilatında mühim məqamlardan biri son illər müşahidə edilən artım dinamikasıdır. Ümumi qaz hasilatının illik 50 milyard kub metrdən çox olması da bunu təsdiq edir.
Göründüyü kimi, hələ uzun illər Azərbaycan enerji hasil və ixrac edən ölkə statusunu qoruyub saxlayacaq”.

Президент Ильхам Алиев в своем выступлении на официальной церемонии открытия «Бакинской энергетической недели» заявил, что существующих запасов газа как минимум на следующие сто лет достаточно для удовлетворения потребностей как нашей страны, так и наших партнеров.
Каковы запасы газа Азербайджана и какое место по этому показателю мы занимаем в мире?
Отвечая на вопрос Medianews.az, экономист, депутат Вугар Байрамов сообщил, что хотя различные иностранные компании и международные организации приводят разные цифры по разведанным запасам газа, Азербайджан входит в число стран с наибольшими запасами газа в мире. По оценкам организации «EnergyNow Media», Азербайджан входит в число 12 государств с наибольшими запасами газа в мире. Согласно оценкам компании BP, разведанные запасы газа в Азербайджане составляют 2,5 триллиона кубометров. В Управлении энергетической информации США также считают, что наши запасы превышают 2 триллиона кубометров.
В. Байрамов отметил, что согласно независимым оценкам подтвержденные запасы природного газа Азербайджана вместе с прогнозируемыми запасами достигают 3 триллионов кубометров: «Это запасы, которых достаточно для обеспечения внутренних потребностей страны и экспорта на ближайшие 100 лет.
Что касается добычи газа, в 2025 году общий объем добычи природного газа в Азербайджане составил 51,5 миллиарда кубометров в год. Объем товарного газа составляет около 39 миллиардов кубометров. По этим показателям Азербайджан входит в двадцатку ведущих стран мира.
Одним из важных моментов в добыче газа является динамика роста, наблюдаемая в последние годы. Общая годовая добыча газа более 50 миллиардов кубометров подтверждает это.