Azərbaycanda internetin sürəti açıqlandı — Rəsmi göstəricilər
Son bir ildə Azərbaycanda sabit genişzolaqlı internetin sürəti 13 faizdən çox, mobil internetin sürəti isə 36 faizədək artıb.
Demokrat.az-nın məlumatına görə, İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyindən (İKTA) bildirilib ki, genişzolaqlı və mobil şəbəkə keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi üzrə qlobal şirkət olan “Ookla” iyun ayı üzrə “Speedtest Global Index” hesabatını təqdim edib.
Yeni hesabata görə, Azərbaycanda sabit genişzolaqlı internetin median sürəti 92,18 Mb/s, mobil internetin median sürəti isə 98,61 Mb/s olub. İllik müqayisədə sabit genişzolaqlı internetin sürəti 10,82 Mb/s (13,3 faiz), mobil internetin sürəti 26,09 Mb/s (35,98 faiz) artıb.
İnkişaf etmiş şəhərlərin müqayisəsinə gəlincə, iyunda Bakı şəhərində sabit genişzolaqlı internetin median sürəti 92,34 Mb/s, mobil internetin median sürəti isə 119,04 Mb/s olub.
İllik müqayisədə sabit genişzolaqlı internetin sürəti 13,56 Mb/s (17,21 faiz), mobil internetin sürəti 30,84 Mb/s (34,97 faiz) artıb.
Bu artım ölkədə rəqəmsal transformasiyanın, elektron xidmətlərə tələbatın, distant iş və təhsil imkanlarının genişlənməsinin göstəricisidir və Azərbaycanın qlobal internet reytinqlərində mövqeyinin yüksəldiyini təsdiqləyir.

За последний год в Азербайджане скорость фиксированного широкополосного интернета увеличилась более чем на 13 процентов, а скорость мобильного интернета — почти на 36 процентов.
По информации Demokrat.az, из Агентства информационно-коммуникационных технологий (ИКТА) сообщили, что глобальная компания по оценке качества широкополосных и мобильных сетей «Ookla» представила отчет «Speedtest Global Index» за июнь.
Согласно новому отчету, медианная скорость фиксированного широкополосного интернета в Азербайджане составила 92,18 Мбит/с, медианная скорость мобильного интернета — 98,61 Мбит/с. В годовом сравнении скорость фиксированного широкополосного интернета выросла на 10,82 Мбит/с (13,3 процента), скорость мобильного интернета — на 26,09 Мбит/с (35,98 процента).
Что касается сравнения развитых городов, в июне медианная скорость фиксированного широкополосного интернета в Баку составила 92,34 Мбит/с, медианная скорость мобильного интернета — 119,04 Мбит/с.
В годовом сравнении скорость фиксированного широкополосного интернета возросла на 13,56 Мбит/с (17,21 процента), скорость мобильного интернета — на 30,84 Мбит/с (34,97 процента).
Этот рост является показателем цифровой трансформации в стране, спроса на электронные услуги, расширения возможностей удаленной работы и обучения, и подтверждает повышение позиции Азербайджана в мировых интернет-рейтингах.