Yarım ildə 13 nəfər korrupsiya başında yaxalandı
Bu ilin birinci yarısında korrupsiya törədən 13 nəfər cinayət başında yaxalanıb, 54 iş məhkəməyə göndərilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində əməliyyat müşavirəsində bildirilib.
Qeyd olunub ki, əməliyyat qurumları tərəfindən 38 cinayət işi başlanıb. Keçirilmiş 15 əməliyyat-axtarış tədbiri nəticəsində korrupsiya cinayəti törədən 13 şəxs cinayət başında yaxalanıb, habelə axtarışda olan şəxslərdən 2 nəfər saxlanılaraq aidiyyəti üzrə təhvil verilib.
Hesabat dövründə Baş İdarənin İstintaq idarəsi tərəfindən 108 şəxs barəsində 78 cinayət işinin ibtidai istintaqı tamamlanıb. İstintaqı tamamlanmış cinayət işlərindən 102 şəxs barəsində 54 cinayət işi ittiham aktı ilə baxılması üçün aidiyyəti məhkəmələrə göndərilib.
Məhkəmələrə göndərilmiş 54 cinayət işindən 18-i az ağır, 31-i ağır, 5-i isə xüsusilə ağır cinayətlər kateqoriyasına aid olub. Həmin işlərdən 25-i çoxepizodlu və mürəkkəb xarakter daşıyıb.

В первой половине этого года 13 человек были задержаны при совершении коррупционного преступления, 54 дела были направлены в суд.
Как сообщает Medianews.az, об этом было заявлено на оперативном совещании в Главном управлении по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре.
Отмечается, что органами оперативного контроля было возбуждено 38 уголовных дел. По результатам 15 проведенных оперативно-розыскных мероприятий 13 лиц, совершавших коррупционные преступления, были задержаны на месте преступления, также из лиц, разыскиваемых, 2 человека были задержаны и переданы по соответствующей компетенции.
За отчетный период следственным отделом Главного управления было завершено предварительное расследование 78 уголовных дел в отношении 108 лиц. Из расследованных уголовных дел 54 дела в отношении 102 лиц были направлены с обвинительным актом для рассмотрения в соответствующие суды.
Из 54 дел, направленных в суд, 18 относят к категории менее тяжких, 31 — к тяжким и 5 — к особо тяжким преступлениям. Из указанных дел 25 отличались многоэпизодным и сложным характером.