Azərbaycan su qıtlığı ilə üz-üzə:
Azərbaycanda su ehtiyatlarının azalması məsələsi son dövrlərdə daha çox müzakirə olunur. Son aylarda bəzi çaylarda su səviyyəsinin aşağı düşməsi və müəyyən ərazilərdə su çatışmazlığının hiss olunması diqqət çəkir. Bu vəziyyət həm kənd təsərrüfatına, həm də insanların gündəlik həyatına təsir göstərir. Belə şəraitdə su ehtiyatlarının səmərəli və düzgün idarə olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bəs mümkün su qıtlığının qarşısını almaq üçün hansı addımlar atılmalı və hansı tədbirlər həyata keçirilməlidir?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında “Yaşıl Dünya” Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyinin sədri Elman Cəfərli deyib ki, son illər Azərbaycanın su ehtiyatlarında ciddi azalma müşahidə olunur. Rəsmi məlumatlara görə, transsərhəd sularının ölkəyə daxil olmasında təxminən 40 faizə yaxın azalma var.
Onun sözlərinə görə, su çatışmazlığının əsas səbəbi qlobal ilqim dəyişikliyinin yaratdığı fəsadlar olsa da, insan amilini də yaddan çıxarmaq olmaz. Yağıntıların azalması qlobal istiləşmənin nəticəsidir:
“Atmosferdə istixana effekti yaradan qazların artması iqlimə ciddi şəkildə təsir edir. Buzlaqlar əriyir, quraqlıq meşələrin azalmasına səbəb olur, torpaq şoranlaşır. Fəsillər yerini dəyişir, su mənbələri azalır. Məsələn, son zamanlar hamı Xəzər dənizinin geri çəkilməsindən, dənizdə suyun səviyyəsinin azalmasından danışır. Səbəb olaraq göstərilir ki, gölü qidalandıran Volqa çayında suyun azalmasıdır. Bəziləri bunu Rusiyanın Xəzəryanı dövlətlər düşmənçiliyi ilə izah edirlər. Amma bu cür fikirlər gülünc görünür. Rusiya istəsə də Xəzərin qurumasına ciddi şəkildə təsir edə bilməz. Problemin kökü bundandır ki, Volqa hövzəsinə düşən yağıntının miqdarı azalıb. Bu da qlobal iqlim dəyişikliyinin yaratdığı fəsadlarla bağlıdır”.
E.Cəfərli qeyd edib ki, Azərbaycan su çatışmazlıığından əziyyət çəkən ölkədir.
“Su qıtlığını adi məişətdə də hiss edirik. 15 il əvvəl Bakının Xətai rayonunun Əhmədli, Köhnə Günəşli qəsəbələrinə fasiləsiz su verilirdi. Lakin son bir neçə ildə su fasilələrlə verilir. Bəzən, xüsusən yay fəslində 2-3 gün su olmur. Ekspertlərin hesablamalarına görə, Azərbaycan su stressi yaşayacaq ölkələr sırasına daxil olacaq. Bizim əsas içməli su ehtiyatımız transərhəd çayları hesabına formalaşır. Son illər normadan artıq sugötürmələr üzündən Kür, Araz, Samur çaylarında da suyun səviyyəsi aşağı düşüb. İndi nə edək, əlimizi yanımıza salıb gözləyək, ya əhalini taleyin ümidə buraxaq? Təbii ki, xeyr. Su qıtlığından qaçmaq üçün görüləsi işlər var. Əvvəla, ciddi şəkildə qənaət sisteminə keçməliyik. Artıq o dövrə çatmışıq ki, hər damlanın qədrini bilməliyik. Əhalinin ekoloji təmiz içməli su ilə təmin etmək üçün su idarəetməsində yeniliklər edilməlidir. Suyun daşınmasında və suvarmada ənənəvi metodlardan imtina olunmalıdır. Çox qısa müddətdə fermerlə damlama sulama sistemi ilə təmin olunmalı, selləmə suvarmadan imtina etməliyik”.
Ekspert vurğulayıb ki, Sovet dönəmində çəkilmiş su kanallarının əksəriyyəti torpaq səthlidir:
“Bu cür ötürmə sistemi ilə suyun daşınması zamanı 40 faizdən çox su itkiyə gedir. Suyun bu cür itkisinin qarşısını almaq üçün beton səthli kanallar çəkilməli ya da su plastik borularla ötürülməlidir. İnkişaf etmiş ölkələrdə tullantı sularının təkrar emalı həyata keçirilir, yağış suları depolanır. Təkrar emaldan gələn su və yağış suyu avtoyumada, yaşıllaşdırmada istifadə edilir. Biz niyə bu qabaqcıl təcrübəni tətbiq etməyək?
Bundan başqa fermerlər arasında az su tələb edən bitkilərin əkini təşviq olunmalıdır. Əhali arasında təşviqat işi aparılmalı, suya qənaət vərdişləri formalaşdırılmalıdır”.

Азербайджан стоит перед лицом водного дефицита:
В последние годы в Азербайджане вопрос сокращения запасов воды обсуждается всё активнее. В последние месяцы привлекает внимание снижение уровня воды в некоторых реках и ощущение нехватки воды в определённых районах. Эта ситуация влияет как на сельское хозяйство, так и на повседневную жизнь людей. В таких условиях эффективное и правильное управление водными ресурсами приобретает особое значение. Какие же шаги необходимо предпринять и какие меры реализовать, чтобы предотвратить возможный дефицит воды?
В комментарии Medianews.az председатель Общественного объединения экологического просвещения «Зелёный мир» Элман Джафарли отметил, что в последние годы в Азербайджане наблюдается серьёзное уменьшение запасов воды. Согласно официальным данным, количество трансграничных вод, поступающих в страну, сократилось примерно на 40 процентов.
По его словам, несмотря на то, что основной причиной нехватки воды являются последствия глобального изменения климата, нельзя забывать и о человеческом факторе. Снижение осадков — результат глобального потепления:
«Увеличение парниковых газов в атмосфере серьёзно влияет на климат. Ледники тают, засухи приводят к сокращению лесов, почва становится солончаками. Времена года изменяются, уменьшаются водные источники. Например, в последнее время все говорят об отступлении Каспийского моря, снижении уровня воды в озере. В качестве причины называют уменьшение воды в реке Волга, которая питается озеро. Некоторые объясняют это неприязнью России к государствам прикаспийского региона. Но такие взгляды выглядят смешными. Даже если бы Россия хотела, она не смогла бы существенно повлиять на иссушение Каспия. Корень проблемы в том, что количество осадков в бассейне Волги уменьшилось. Это связано с последствиями глобального изменения климата».
Э. Джафарли отметил, что Азербайджан является страной, страдающей от дефицита воды.
«Мы ощущаем нехватку воды и в бытовых условиях. 15 лет назад в районы Ахмедлы и Кёхне Гюнешлы района Хатаи в Баку вода подавалась бесперебойно. Но в последние несколько лет вода подаётся с перерывами. Иногда, особенно летом, воды нет по 2-3 дня. По оценкам экспертов, Азербайджан войдёт в число стран, испытывающих водный стресс. Основным источником питьевой воды у нас являются трансграничные реки. В последние годы из-за превышения нормального забора воды уровень воды в реках Кура, Араз, Самур также снизился. Теперь что делать — сидеть сложа руки и ждать или оставить население на произвол судьбы? Конечно, нет. Существует ряд мер, чтобы избежать дефицита воды. Во-первых, нужно перейти на режим экономии. Мы уже подошли к тому времени, когда нужно ценить каждую каплю. Для обеспечения населения экологически чистой питьевой водой необходимо вводить инновации в управление водными ресурсами. Следует отказаться от традиционных методов доставки воды и орошения. Фермеры в очень короткие сроки должны быть обеспечены системой капельного орошения, необходимо отказаться от заливного орошения».
Эксперт подчеркнул, что большинство водоводов, построенных в советский период, имеют грунтовую поверхность:
«Такая система транспортировки воды приводит к потерям более 40 процентов воды. Чтобы избежать таких потерь, каналы должны быть бетонными или вода должна подаваться через пластиковые трубы. В развитых странах осуществляется повторная переработка сточных вод, собираются дождевая вода. Вода, полученная после переработки и дождевая вода, используется для автомойки и озеленения. Почему бы нам не применять такой передовой опыт?
Кроме того, среди фермеров должно поощряться выращивание растений, требующих меньше воды. Нужно проводить разъяснительную работу среди населения, формировать привычки экономного расхода воды».