Azərbaycan Çexiyadan nə alır?
Qəbələdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Çexiyanın Baş naziri Andrey Babişin iştirakı ilə keçirilən biznes-forumda iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi məsələləri müzakirə edildi. Azərbaycan Prezidentinin qeyd etdiyi kimi, ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirərək şaxələndirmək üçün böyük potensial var. Əsas prioritet qeyri neft-qaz sektoru üzrə dərinləşmiş əməkdaşlığa nail olmaqdır.
Bəs, Azərbaycan Çexiyadan hansı məhsulları alır?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, 2025-ci ildə Azərbaycan Çexiya ilə 841 məhsul kodu üzrə idxal və ixrac əməliyyatları həyata keçirib: “Ötən il Azərbaycan və Çexiya arasındakı ticarət dövriyyəsi 814 milyon dollar olub ki, onun da 745 milyon dolları ixrac, 69 milyon dolları isə idxal olub.
Çexiyadan dərman vasitələri (1 milyon 219 min dollar), şəkərdən hazırlanan digər qənnadı məmulatları (734 min dollar), natrium sianidlər (691 min dollar), minik avtomobilləri üçün rezin şinlər (662 min dollar), plastik borular və şlanqlar (555 min dollar), metal konstruksiyalar (630 min dollar), immunoloji məhsullar (440 min dollar), plastik kütlədən hazırlanmış santexnika məmulatları (297 min dollar), maqnezium sulfat (208 min dollar) və digər məhsullar idxal olunub.
Çexiya ixracatımızın əhəmiyyətli hissəsi faizi xam neft və neft məhsullarıdır. Ötən il Azərbaycan Çexiyaya 742.2 milyon dollarlıq xam neft və neft məhsulları göndərib. Bu baxımdan Çexiyanın Baş nazirinin Azərbaycana səfəri iki ölkə arasında neftdən kənar sektorlar üzrə əməkdaşlığı gücləndirə bilər”.

At the business forum held in Gabala with the participation of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Czech Republic Andrej Babiš, issues of further strengthening cooperation between the two countries were discussed. As noted by the President of Azerbaijan, there is great potential to further develop and diversify economic cooperation between the countries. The main priority is to achieve deepened cooperation in the non-oil and gas sector.
So, what products does Azerbaijan import from the Czech Republic?
Answering the question from Medianews.az, economist and deputy Vuqar Bayramov said that in 2025, Azerbaijan conducted import and export operations with the Czech Republic under 841 product codes: “Last year, the trade turnover between Azerbaijan and the Czech Republic was 814 million dollars, of which 745 million dollars was exports and 69 million dollars was imports.”
Azerbaijan imported from the Czech Republic pharmaceutical products (1 million 219 thousand dollars), other confectionery products made from sugar (734 thousand dollars), sodium cyanide (691 thousand dollars), rubber tires for passenger cars (662 thousand dollars), plastic pipes and hoses (555 thousand dollars), metal structures (630 thousand dollars), immunological products (440 thousand dollars), sanitary products made from plastic mass (297 thousand dollars), magnesium sulfate (208 thousand dollars), and other products.
A significant part of Czech exports is crude oil and oil products. Last year, Azerbaijan sent crude oil and oil products worth 742.2 million dollars to the Czech Republic. In this regard, the visit of the Czech Prime Minister to Azerbaijan may strengthen cooperation between the two countries in sectors outside the oil industry.”