Azər Mursaqulov kabinetin ilk dördlüyündə yer aldı
Fevralın 10-da Dövlət Statistika Komitəsinin sədri postuna təyinat alan Azər Mursaqulov Nazirlər Kabinetində dördüncü ən gənc şəxsdir. O, 1981-ci ildə doğulub.
Medianews.az bildirir ki, müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev 1986-cı il, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 1983-cü il, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev 1982-ci il təvəllüdlüdür.
Maliyyə naziri Sahil Babayev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov 1980-ci ildəndir.
Ədliyyə naziri Fərid Əhmədov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov 1979-cu, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Orxan Sultanov 1977-ci, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov 1976-cı, Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev 1975-ci, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov 1974-cü, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 1973-cü, səhiyyə naziri Teymur Musayev, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Mürsəl İbrahimov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli 1970-ci ildə dünyaya gəlib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 1969-cu, daxili işlər naziri Vilayət Eyvazov 1968-ci, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyev 1967-ci, baş nazirin müavini Şahin Mustafayev, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov 1965-ci, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 1962-ci, baş nazirin müavini Samir Şərifov, fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov 1961-ci il təvəllüdlüdür.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov 1959-cu, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Əli Nağıyev 1958-ci, baş nazir Əli Əsədov 1956-cı, Milli Arxiv İdarəsinin rəisi Əsgər Rəsulov 1954-cü, baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov 1945-ci ildə doğulub.

Azər Mursaqulov took a place in the top four of the cabinet
Azer Mursagulov, appointed as the chairman of the State Statistics Committee on February 10, is the fourth youngest person in the Cabinet of Ministers. He was born in 1981.
Medianews.az reports that the Minister of Defense Industry Vugar Mustafayev was born in 1986, the Minister of Agriculture Majnun Mammadov in 1983, and the Minister of Science and Education Emin Amrullaev in 1982.
The Minister of Finance Sahil Babayev, the Minister of Labor and Social Protection of Population Anar Aliyev, and the Head of the State Migration Service Vusal Huseynov were born in 1980.
The Minister of Justice Farid Ahmadov, the Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, the Minister of Culture Adil Karimli, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov, and the Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Ramin Mammadov were born in 1979; the Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, the Chairman of the State Urban Planning and Architecture Committee Anar Guliyev, and the Head of the Foreign Intelligence Service Orkhan Sultanov were born in 1977; the Minister of Economy Mikayil Jabbarov was born in 1976; the Chairman of the State Tourism Agency Fuad Nagiev was born in 1975; the Chairman of the State Water Resources Agency Zaur Mikayilov was born in 1974; the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov was born in 1973; the Minister of Health Teymur Musayev, the Head of the State Service for Mobilization and Military Service Mursal Ibrahimov, and the Chairman of the Food Safety Agency Goshgar Tahmazli were born in 1970.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov was born in 1969; the Minister of Internal Affairs Vilayat Eyvazov in 1968; the Chairman of the State Customs Committee Shahin Bagirov and the Head of the State Border Service Elchin Guliyev were born in 1967; the Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev in 1965; the Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev and the Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova were born in 1962; the Deputy Prime Minister Samir Sharifov and the Minister of Emergency Situations Kamaladdin Heydarov were born in 1961.
The Minister of Defense Zakir Hasanov was born in 1959; the Head of the State Security Service Ali Nagiev in 1958; the Prime Minister Ali Asadov in 1956; the Head of the National Archive Department Asger Rasulov in 1954; and the First Deputy Prime Minister Yagub Eyubov was born in 1945.