Avtomobil bazarında yeni böhran
"Nissan" və "Toyota" şirkətləri sintetik mühərrik yağlarının tədarükünə limit tətbiq etməyə və dilerlərə göndərilən həcmləri azaltmağa başlayıblar. Beləliklə, sürtkü materialları böhranı günü-gündən daha da kəskinləşir.
Avtomobil istehsalçılarının xüsusi tələblərinə uyğun hazırlanan "5W-30" və "0W-20" yağlarının tədarükü "Nissan" tərəfindən normalaşdırılır. Son bir həftə ərzində "5W-30" yağının tədarükü ötən illə müqayisədə 70%-ə, "0W-20" yağının tədarükü isə 55%-ə qədər azalıb.
"Toyota" isə öz dilerlərinə "0W-8" və "0W-16" yağlarının ehtimal olunan qıtlığı barədə xəbərdarlıq edib. Nəticədə dilerlərə alternativ variantlar tapmaq tövsiyə olunub.
Xəbərdə bildirilir ki, sintetik yağların istehsalında istifadə edilən III qrup baza yağlarının təxminən yarısı ABŞ-yə idxal olunur.
Müstəqil Sürtkü Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası iyun ayına qədər ABŞ-yə Fars körfəzi regionundan gələn III qrup baza yağlarının tükənəcəyini proqnozlaşdırır.
Assosiasiyanın ehtimalına görə, Yaxın Şərqdəki münaqişənin səbəb olduğu bu kəsir 2027-ci ilin ortalarına qədər davam edə bilər./Oxu.Az

Новый кризис на автомобильном рынке
Компании "Nissan" и "Toyota" начали вводить лимиты на поставки синтетических моторных масел и сокращать объемы, отправляемые дилерам. Таким образом, кризис со смазочными материалами становится с каждым днем всё острее.
Поставка масел "5W-30" и "0W-20", разработанных с учетом специальных требований автопроизводителей, нормализуется компанией "Nissan". За последнюю неделю поставки масла "5W-30" снизились на 70% по сравнению с прошлым годом, а поставки масла "0W-20" — на 55%.
Компания "Toyota" предупредила своих дилеров о возможном дефиците масел "0W-8" и "0W-16". В результате дилерам рекомендовано искать альтернативные варианты.
В сообщении говорится, что примерно половина базовых масел III группы, используемых для производства синтетических масел, импортируется в США.
Ассоциация независимых производителей смазочных материалов прогнозирует, что к июню запасы базовых масел III группы, поступающих в США из региона Персидского залива, иссякнут.
По предположениям ассоциации, дефицит, вызванный конфликтом на Ближнем Востоке, может продолжаться до середины 2027 года./Oxu.Az