Avtomobil bazarında yeni böhran
"Nissan" və "Toyota" şirkətləri sintetik mühərrik yağlarının tədarükünə limit tətbiq etməyə və dilerlərə göndərilən həcmləri azaltmağa başlayıblar. Beləliklə, sürtkü materialları böhranı günü-gündən daha da kəskinləşir.
Avtomobil istehsalçılarının xüsusi tələblərinə uyğun hazırlanan "5W-30" və "0W-20" yağlarının tədarükü "Nissan" tərəfindən normalaşdırılır. Son bir həftə ərzində "5W-30" yağının tədarükü ötən illə müqayisədə 70%-ə, "0W-20" yağının tədarükü isə 55%-ə qədər azalıb.
"Toyota" isə öz dilerlərinə "0W-8" və "0W-16" yağlarının ehtimal olunan qıtlığı barədə xəbərdarlıq edib. Nəticədə dilerlərə alternativ variantlar tapmaq tövsiyə olunub.
Xəbərdə bildirilir ki, sintetik yağların istehsalında istifadə edilən III qrup baza yağlarının təxminən yarısı ABŞ-yə idxal olunur.
Müstəqil Sürtkü Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası iyun ayına qədər ABŞ-yə Fars körfəzi regionundan gələn III qrup baza yağlarının tükənəcəyini proqnozlaşdırır.
Assosiasiyanın ehtimalına görə, Yaxın Şərqdəki münaqişənin səbəb olduğu bu kəsir 2027-ci ilin ortalarına qədər davam edə bilər./Oxu.Az

New crisis in the automobile market
The companies "Nissan" and "Toyota" have started to impose limits on the supply of synthetic engine oils and reduce the volumes sent to dealers. Thus, the lubricants crisis is becoming increasingly severe day by day.
The supply of "5W-30" and "0W-20" oils, prepared according to the special requirements of automobile manufacturers, is being normalized by "Nissan." Over the past week, the supply of "5W-30" oil has decreased by 70% compared to last year, and the supply of "0W-20" oil has decreased by up to 55%.
"Toyota," on the other hand, has warned its dealers about the probable shortage of "0W-8" and "0W-16" oils. As a result, dealers are advised to find alternative options.
The report states that approximately half of the Group III base oils used in the production of synthetic oils are imported from the USA.
The Independent Lubricant Manufacturers Association predicts that Group III base oils coming to the USA from the Persian Gulf region will run out by June.
According to the association's assumption, this shortage caused by the conflict in the Middle East may continue until mid-2027./Oxu.Az