Arılarla bağlı yeni KƏŞF:
Medianews.az xəbər verir ki, pətəkdəki tamaşaçılar azaldıqda və ya diqqətini itirdikdə, arılar rəqslərini daha qeyri‑dəqiq icra edirlər. Tamaşaçıların sayı və marağı bərpa olunanda isə rəqs yenidən aydın və təsirli olur.
London Universitetindən Lars Çittka bildirib ki, arılar kiminsə izlədiyini bildikdə daha yaxşı rəqs edirlər. ABŞ‑dən tədqiqatçı Ceyms Ni isə bunu küçə musiqiçilərinin tamaşaçıya uyğunlaşmasına bənzədib.
Araşdırma göstərir ki, arıların ünsiyyət keyfiyyəti yalnız göndərənin motivasiyasından deyil, həm də dinləyicilərin mövcudluğundan asılıdır. Bu nəticələr heyvan icmalarında və digər paylanmış sistemlərdə informasiya ötürülməsinin dinamikasını anlamaq üçün mühüm hesab olunur.

Ученые, исследуя общение пчёл между собой, получили интересные результаты.
Medianews.az сообщает, что когда количество зрителей в улье уменьшается или внимание теряется, пчёлы исполняют свои танцы менее точно. Когда число зрителей и их интерес восстанавливаются, танец снова становится чётким и выразительным.
Ларс Читтка из Лондонского университета заявил, что пчёлы танцуют лучше, когда знают, что за ними кто-то наблюдает. Исследователь Джеймс Ни из США сравнил это с адаптацией уличных музыкантов к аудитории.
Исследование показывает, что качество общения пчёл зависит не только от мотивации отправителя, но и от наличия слушателей. Эти результаты считаются важными для понимания динамики передачи информации в сообществах животных и других распределённых системах.