Aprel niyə belə keçir?
Müasir dövrdə iqlim və hava şəraitində baş verən dəyişikliklər insanların gündəlik həyatına birbaşa təsir göstərir. Xüsusilə, mövsümlərin keçid dövrlərində müşahidə olunan yağıntılar, temperatur dəyişmələri və hava kütlələrinin hərəkəti müxtəlif bölgələrdə fərqli təbiət hadisələrinin yaranmasına səbəb olur.
Medianews.az bildirir ki, “Biosfer” İctimai Birliyinin sədri, ekoloq Qorxmaz İbrahimli Musavat.com-a şərhində bildirib ki, Azərbaycan mülayim subtropik iqlim qurşağında yerləşir. Onun sözlərinə görə, bu qurşağın xarakterik xüsusiyyətləri özünü göstərməkdədir: “Hazırda şimal yarımkürəsində qış fəsli bitdiyi, bahara keçid olduğu üçün yağıntıların olması normal hal idi. Aprel ayı Azərbaycanda əsasən yağıntılı dövrdür. Bəzən quraq keçdiyi zamanlar da olub. Bir neçə il əvvəl isə Aran zonasına aprel ayında qar yağmışdı, məhsullar məhv oldu. Azərbaycan ərazisinə daxil olan soyuq hava kütlələrinin təsiri altında bəzən qar yağışına şahidlik edirik. Bu da əsasən şimaldan daxil olan hava kütlələri ilə əlaqəlidir. Dağ və dağətəyi ərazilərdə bu vaxtlarda qar və sulu qar yağır. Aran bölgələrində isə yağışlı hava müşahidə olunur”.
Ekoloqun fikrincə, aprel ayının yağıntılı keçməsinin iqlim dəyişikliyi ilə əlaqəsi yoxdur: “Statistikaya baxsaq, bir neçə ildən bir belə hal təkrarlanır. Bu tsiklik vəziyyətdir. Bundan narahat olmağa dəyməz. Yağıntılar davam edəcək. Havanın temperaturu artacaq. Yaya doğru normal hava olacaq. Unutmayaq ki, iyun və iyul ayları da yağıntılı keçə bilir. Ümumiyyətlə, mart və aprel ayları yağıntılı aylar hesab olunur. Çaylarda gur sululuq dövrü başlayıb. May ayında da belə olacaq. Əsas odur ki, su üzərində evlər olmasın. Bakı və Abşeron yarımadasında məskunlaşma düzgün olmadığı və kommunikasiya xətləri düzgün qurulmadığı üçün subasmalar müşahidə olundu. Bəzi çay massivlərində insanlar hələ də evlərinə dönə bilmirlər. “Azərbaycanda yaz və payız fəsilləri artıq yaşanmır” fikri isə doğru deyil”, - ekoloq bildirib. (Musavat.com)

В современную эпоху изменения климата и погодных условий напрямую влияют на повседневную жизнь людей. Особенно осадки, изменения температуры и движение воздушных масс в переходные периоды сезонов приводят к возникновению различных природных явлений в разных регионах.
Как сообщает Medianews.az, председатель общественного объединения «Биосфера», эколог Горхмаз Ибрагимли в комментарии для Musavat.com отметил, что Азербайджан расположен в умеренно субтропическом климатическом поясе. По его словам, характерные особенности этого пояса проявляются: «В настоящее время, поскольку в северном полушарии завершается зимний сезон и наступает весна, осадки являются нормальным явлением. Апрель в Азербайджане в основном является дождливым месяцем. Бывали случаи, когда он проходил засушливо. Несколько лет назад в арской зоне в апреле выпадал снег, что привело к уничтожению урожая. Под влиянием холодных воздушных масс, приходящих на территорию Азербайджана, иногда наблюдается снег с дождём. Это в основном связано с воздушными массами, поступающими с севера. В горных и предгорных районах в это время выпадает снег и мокрый снег. В арских регионах наблюдается дождливая погода».
По мнению эколога, то, что апрель проходит с осадками, не связано с изменением климата: «Если посмотреть на статистику, такое явление повторяется раз в несколько лет. Это циклическая ситуация. Волноваться по этому поводу не стоит. Осадки будут продолжаться. Температура воздуха повысится. К лету будет нормальная погода. Не стоит забывать, что июнь и июль тоже могут быть дождливыми. В общем, март и апрель считаются дождливыми месяцами. В реках начинается период высокой водности. В мае ситуация будет аналогичной. Главное, чтобы на воде не было построек. В связи с тем, что заселение в Баку и на Абшеронском полуострове не организовано должным образом и коммуникации построены ненадлежащим образом, наблюдались подтопления. На некоторых массивных речных территориях люди до сих пор не могут вернуться в свои дома. Утверждение, что «в Азербайджане больше не наблюдаются весенний и осенний сезоны», является неверным», — заявил эколог. (Musavat.com)