Aprel niyə belə keçir?
Müasir dövrdə iqlim və hava şəraitində baş verən dəyişikliklər insanların gündəlik həyatına birbaşa təsir göstərir. Xüsusilə, mövsümlərin keçid dövrlərində müşahidə olunan yağıntılar, temperatur dəyişmələri və hava kütlələrinin hərəkəti müxtəlif bölgələrdə fərqli təbiət hadisələrinin yaranmasına səbəb olur.
Medianews.az bildirir ki, “Biosfer” İctimai Birliyinin sədri, ekoloq Qorxmaz İbrahimli Musavat.com-a şərhində bildirib ki, Azərbaycan mülayim subtropik iqlim qurşağında yerləşir. Onun sözlərinə görə, bu qurşağın xarakterik xüsusiyyətləri özünü göstərməkdədir: “Hazırda şimal yarımkürəsində qış fəsli bitdiyi, bahara keçid olduğu üçün yağıntıların olması normal hal idi. Aprel ayı Azərbaycanda əsasən yağıntılı dövrdür. Bəzən quraq keçdiyi zamanlar da olub. Bir neçə il əvvəl isə Aran zonasına aprel ayında qar yağmışdı, məhsullar məhv oldu. Azərbaycan ərazisinə daxil olan soyuq hava kütlələrinin təsiri altında bəzən qar yağışına şahidlik edirik. Bu da əsasən şimaldan daxil olan hava kütlələri ilə əlaqəlidir. Dağ və dağətəyi ərazilərdə bu vaxtlarda qar və sulu qar yağır. Aran bölgələrində isə yağışlı hava müşahidə olunur”.
Ekoloqun fikrincə, aprel ayının yağıntılı keçməsinin iqlim dəyişikliyi ilə əlaqəsi yoxdur: “Statistikaya baxsaq, bir neçə ildən bir belə hal təkrarlanır. Bu tsiklik vəziyyətdir. Bundan narahat olmağa dəyməz. Yağıntılar davam edəcək. Havanın temperaturu artacaq. Yaya doğru normal hava olacaq. Unutmayaq ki, iyun və iyul ayları da yağıntılı keçə bilir. Ümumiyyətlə, mart və aprel ayları yağıntılı aylar hesab olunur. Çaylarda gur sululuq dövrü başlayıb. May ayında da belə olacaq. Əsas odur ki, su üzərində evlər olmasın. Bakı və Abşeron yarımadasında məskunlaşma düzgün olmadığı və kommunikasiya xətləri düzgün qurulmadığı üçün subasmalar müşahidə olundu. Bəzi çay massivlərində insanlar hələ də evlərinə dönə bilmirlər. “Azərbaycanda yaz və payız fəsilləri artıq yaşanmır” fikri isə doğru deyil”, - ekoloq bildirib. (Musavat.com)

In the modern era, changes in climate and weather conditions directly affect people's daily lives. Especially, rainfall, temperature changes, and the movement of air masses observed during seasonal transition periods cause the occurrence of different natural phenomena in various regions.
Medianews.az reports that Gorxmaz Ibrahimli, chairman of the "Biosfer" Public Union and an ecologist, stated in his comment to Musavat.com that Azerbaijan is located in a mild subtropical climate zone. According to him, the characteristic features of this zone are manifesting themselves: "Currently, as the winter season in the northern hemisphere has ended and it is transitioning to spring, the presence of rainfall is normal. April is generally a rainy period in Azerbaijan. Sometimes there have also been dry transitions. A few years ago, snow fell in the Aran zone in April, destroying crops. Under the influence of cold air masses entering Azerbaijan's territory, we sometimes witness snowfall. This is mainly related to air masses coming from the north. Snow and wet snow fall in mountain and foothill areas at this time, while rainy weather is observed in the Aran regions."
According to the ecologist, the rainy transition of April is not related to climate change: "If we look at statistics, such a situation repeats once every few years. This is a cyclical condition. There is no need to worry about it. Precipitation will continue. The air temperature will increase. The weather will be normal towards summer. Let's not forget that June and July can also be rainy months. In general, March and April are considered rainy months. The period of high water levels in streams has begun. It will also be like this in May. The important thing is that there should not be houses on water. Floods were observed because settlement and the establishment of communication lines were not done properly in Baku and the Absheron peninsula. In some stream areas, people still cannot return to their homes. The opinion that "spring and autumn seasons are no longer experienced in Azerbaijan" is not true," the ecologist said. (Musavat.com)