Alma sirkəsi şəkər xəstələrini sağaldır?
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqatçılar 15 sağlam insanı altı sınaq yeməyinə məruz qoyublar.
Təsadüfi olaraq təyin olunmuş yeməklər zeytun yağı, sirkə, yaxud zeytun yağı, sirkə və çörək sodası çilənmiş 100 qram doğranmış salatdan ibarət olub. Üç halda, sınaq yeməklərindən sonra 50 qram ağ çörək (qan şəkərində kəskin bir artıma səbəb olub) verilib. Qan şəkəri (qlükoza) səviyyələri yeməkdən əvvəl və yeməkdən 95 dəqiqə sonra ölçülüb.
Tədqiqatçılar qeyd ediblər ki, sirkə qəbulu ilə qlükoza reaksiyaları 31,4% azalıb.
Bu tədqiqatın məhdudiyyətləri var. Birincisi, nümunənin ölçüsü kiçikdir, buna görə də nəticələr daha geniş kütləyə şamil edilə bilməz. İkincisi, test pəhrizi 2-ci tip diabeti olmayan insanlara tətbiq edilib.
"Rafinə edilmiş karbohidratlardan və şəkərdən qaçmaq, şübhəsiz ki, qan şəkərini tənzimləməyin ən təsirli yoludur. Lakin alma sirkəsi içmək də faydalı ola bilər. Alma sirkəsinin tərkibində çox az miqdarda kalium, kalsium və maqneziumdan başqa heç bir vitamin və ya mineral yoxdur. Bununla belə, tərkibində amin turşuları və antioksidantlar var", - deyə diyetoloq İqor Strokov bildirib.

Уксус из яблок лечит больных сахарным диабетом?
Medianews.az со ссылкой на Medicina.az сообщает, что исследователи подвергли 15 здоровых человек шести пробным приемам пищи.
Случайно назначенные блюда состояли из 100 граммов нарезанного салата с оливковым маслом, уксусом или оливковым маслом, уксусом и посыпанной пищевой содой. В трех случаях после пробных приемов пищи давали 50 граммов белого хлеба (что вызвало резкий рост сахара в крови). Уровни сахара (глюкозы) измерялись до еды и через 95 минут после еды.
Исследователи отметили, что реакции на глюкозу при приеме уксуса снизились на 31,4%.
Это исследование имеет ограничения. Во-первых, размер выборки небольшой, поэтому результаты нельзя распространить на более широкую аудиторию. Во-вторых, тестовая диета применялась к людям без сахарного диабета 2 типа.
"Избегать рафинированных углеводов и сахара, несомненно, самый эффективный способ регулировать уровень сахара в крови. Однако употребление яблочного уксуса также может быть полезным. В составе яблочного уксуса, кроме очень небольшого количества калия, кальция и магния, нет ни витаминов, ни минералов. Тем не менее, в нем есть аминокислоты и антиоксиданты", — заявил диетолог Игорь Строков.