35 yaşlı aktrisanın ölümü ilə bağlı ilkin ekspertiza nəticəsi -
Ekspertiza rəyinə görə, onun bədənində zorakılıq, zəhərlənmə və ya ölümə səbəb ola biləcək hər hansı travmatik izə rast gəlinməyib.
Bildirilib ki, ölüm səbəbi infarkt kimi göstərilsə də, yekun nəticənin geniş ekspertiza başa çatdıqdan sonra açıqlanacaq.
Bundan əlavə, daha əvvəl gündəmə gələn Tayland səfəri zamanı meymun hücumuna məruz qalması və bunun nəticəsində sepsis ehtimalı da istintaq çərçivəsində araşdırılır.
Xatırladaq ki, “Kızılcık şerbeti”ndə “Işıl” obrazına həyat verən E.İrtem ötən ay 35 yaşında evində dünyasını dəyişib./“Qafqazinfo”

The preliminary forensic examination results of the death of Turkish actress Ece Irtem have been announced.
This was reported by "Milliyet".
According to the expert opinion, no signs of violence, poisoning, or any traumatic marks that could have caused death were found on her body.
It was stated that although the cause of death was indicated as a heart attack, the final result will be announced after a comprehensive forensic examination is completed.
Additionally, the possibility of sepsis resulting from a monkey attack during a previously reported trip to Thailand is also being investigated within the scope of the investigation.
Recall that E. Irtem, who played the role of "Işıl" in "Kızılcık Şerbeti," passed away at the age of 35 in her home last month./ "Qafqazinfo"